Windows 10 Mavi Ekran Hatası Artık QR Kodlu

windows-10-mavi-ekran

Microsoft firmasının Windows işletim sistemlerinde çıkması gelenek haline gelen ve her seferinde bilgisayarımız için kaygılanmamıza neden olan mavi ekran hatalarına artık QR kodu eklendi.

 

Microsoft tarafından üretilen hemen her Windows sürümünde karşımıza çıkan ve artık görmeye alışık olduğumuz mavi ekran hataları (BSOD), her ortaya çıkışında panik olmamıza neden oluyor ve bilgisayarımızın başına bir şeyler gelmek üzere olduğunu haber veriyor. Bu can sıkıcı durum maalesef Windows 10 sürümünde de devam ediyor. Fakat son günlerde bazı kullanıcılar, Windows 10’daki mavi ekran hatalarında bir QR kod görmeye başladıklarını bildirdiler.

Peki, mavi ekran hatasındaki QR kod ne işimize yarayacak?

Mavi ekran hatalarında genellikle her kullanıcının anlayamadığı kodlar kullanılır. Bu kodların ne olduğunu bilmeyenler, dolayısıyla hatanın da nerede olduğunu anlayamaz. Firma, bu konuda bir kolaylık sağlamaya çalışmış.

Artık mavi ekran hatası aldığınızda ortaya çıkan QR kodu mobil cihazınız ile tarattığınızda, karşınıza o hata ile ilgili daha fazla bilgi çıkıyor. Böylece bilgisayarınızın hangi bölümünde ne gibi bir sorun olduğunu daha kolay tespit edebiliyoruz.

Önceden bu hata kodunu bir yere kaydedip, sonra bu kodu internette aratarak bir şeyler öğrenmeye çalışıyorduk. Microsoft en azından bu konuda insanlara bir kolaylık sağlamış durumda.Temennimiz mavi ekran hatalarının artık tarihe karışması fakat bu durum en azından şu an için pek olası görünmüyor.

Bu yeni uygulama şu an büyük ihtimalle beta kullanıcılarında görünüyor. Diğer kullanıcılar ise bu özelliği muhtemel Temmuz ayı dev güncellemesinde (yıldönümü güncellemesi) alacak gibi görünüyor.

6 thoughts on “Windows 10 Mavi Ekran Hatası Artık QR Kodlu

  1. iyi günler. Telefonlarımızda tehlikelere karşı ne gibi önlemler alabiliriz? Bu konuda da detaylı bir yazı yazarsanız memnun olurum. Şimdiden teşekkürler.

    1. Merhabalar merve hanım, antivirüs yazılımları ile usb yoluyla bilgisayarınıza bağlanırsanız antivirüs programı ile taratma yapabilirsiniz. Dosyalarınızın uzantısını kontrol ediniz. Root sistemlerini kullanmayınız. Android ise güvenlik zaten söz konusu anlattıklarımın dışında değildir.

  2. Alican Bey telefonuma virüs bulaştı. Bir türlü çözemiyorum. Size ulaşabileceğim bir telefon numarası varsa WhatsApp tan bana yardımcı olursanız çok sevinirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir