iOS 9.3 Ne Yenilikler Getiriyor?

ios-9-3

Apple’ın 21 Mart sunumunda duyurduğu iOS 9’un üçüncü güncellemesi olan iOS 9.3 hangi yeniliklerle geliyor ve bizlere neler sunuyor? Güncellemeyi nasıl yükleriz? Güncelleme hangi cihazlara gelecek?

 

Apple, 21 Mart’ta yapmış olduğu etkinlikte yeni cihazları iPhone SE ve 9.7 inçlik iPad Pro’yu tanıttı. iPhone SE hakkında tüm bilgileri öğrenmek için TIKLAYIN, iPad Pro hakkında tüm bilgileri öğrenmek için TIKLAYIN.

Apple, bu ürünlerin yanı sıra mobil işletim sistemi iOS’un yeni güncellemesini de duyurdu. iOS 9’un üçüncü büyük güncellemesi olan iOS 9.3, tanıtıldığı günden itibaren de kullanıcılara sunuldu. Peki, iOS 9.3 bizlere neler sunuyor, hangi yeniliklerle geliyor? Özelliklerini birer birer inceleyelim.

ios-9-3-night-shift

Night Shift (Gece Bekçisi)

Apple’ın Night Shift ismini verdiği özelliği sağlık açısından bir hayli önemli bir gelişme olarak görülebilir. Ekranların yaymış oldukları mavi ışık denilen ve göze zararlı olan ışınların kısılması ve kapanması ile ilgili olan bu özellik, güneş battıktan sonra ortam ışığını algılayarak ekrandaki renkleri daha sıcak yapıyor ve mavi ışık etkisini en aza indiriyor. Böylece kullanıcıların akşam vakitlerinde ekrana bakarken gözlerinin yorulmamasını sağlayan firma, güzel bir uyku çekmenizi de sağlamaya çalışmış.

notes-app-touch-id

Notlar

Apple, kullanıcıların telefonlarına ya da tabletlerine almış oldukları notların güvenliği açısından yeni bir özellik ile geliyor. Artık almış olduğunuz notlara parmak izi şifresi ekleyebileceksiniz. Böylece notlarınız parmak izi okuyucu yoluyla koruma altına alınmış olacak.

carplay

Car Play

Apple’ın araçlar için geliştirmiş olduğu yazılımını iPhone ve iPad’le daha uyumlu hale getirmeye çalışıyor. Bu güncellemede Car Play ile Apple Music‘in uyumlu bir şekilde çalıştırılması sağlanmış.

apple-health-ios9

Sağlık Uygulaması

Apple’ın sağlık uygulaması yenilenmiş bir ara yüzle karşımıza çıkıyor. Kilo, antrenman, uyku gibi bölümler kaydırmalı sayfalar olarak görüntülenebiliyor. Firma ayrıca sağlık uygulamasına eklediği yeni bir özellik olan CareKit ile kullanıcıların tüm sağlık bilgilerini doktorları, hemşireleri vb. paylaşmasını sağlayacak bir sistem geliştirmeye çalışıyor. CareKit önümüzdeki ay geliştiricilere açık kaynak olarak sunulacak. Böylece bu konuda yeni birçok uygulama ilerleyen zamanlarda karşımıza çıkacaktır.

News (Haberler)

Ülkemizde kullanılmayan News uygulaması da güncellemeden nasibini aldı. Artık News uygulaması ilgi alanınıza göre akıllı bir haber sıralaması yapabilecek.

Haritalar Uygulaması

Apple, harita uygulamasını da gün geçtikçe geliştirmeye devam ediyor. iOS 9.3 ile birlikte toplu taşıma bilgileri ve Siri yardımı ile yol tarifi gibi seçenekler de haritalar uygulamasına eklendi. Maalesef bu yenilikler ülkemizde şu an için kullanılamıyor.

Apple Watch

Apple, akıllı saati Apple Watch’un, iOS uygulamasında da güncelleme yaptı. Artık, iPhone kullanıcıları birden fazla Apple Watch’u tek iPhone’a bağlayarak kullanabilecekler.

Apple, güncellemede yeni özelliklerin yanı sıra performans geliştirmeleri de yaptığını açıkladı. Böylece, önceki sürümde hatalı olan bazı uygulamalardaki sorunlar giderilecek daha akıcı bir kullanım sağlanmış oldu.

iOS 9.3 Hangi Cihazlara Gelecek?

Apple’un güncelleme yelpazesinde şu modeller bulunuyor:

Telefon: iPhone 6s ve 6s Plus, iPhone 6 ve 6 Plus, iPhone 5S, iPhone 5C, iPhone 5 ve iPhone 4S.

Tablet: iPad Pro, iPad Air 2, iPad Air, iPad 4.nesil, iPad 3.nesil, iPad 2.nesil, iPad Mini 4, iPad Mini 3, iPad Mini 2, iPad Mini

iPod: iPod Touch 6, iPod Touch 5

iOS Güncellemesi Nasıl Yapılıyor?

iOS 9.3 güncellemesini yapmak istiyorsanız kullanmış olduğunuz cihazın yukarıda belirttiğimiz listedeki cihazlardan biri olduğuna emin olun. Daha sonra Ayarlar>Genel>Yazılım Güncelleme sekmelerini takip ederek güncelleme uyarısına ulaşın. Güncellemeyi indirin ve “Şimdi Kur” linkine tıklayın. Kurulum yapabilmeniz için şarjınızın en az Yüzde 50 olması gerekir. Güncellemenin boyutunun 310 MB olduğunu da belirtelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir