Google’dan Android N Sürprizi

android-n

Google’ın en erken Mayıs ayındaki geliştiriciler konferansında (Goole I/O) sunmasını beklediğimiz, Android’in yeni versiyonu -kod ismiyle- Android N, bir anda karşımıza çıktı. Google bir sürpriz yaparak Android’in yeni versiyonu Android N‘nin ön izleme sürümünü kullanıcılara sundu.

Android’in ana yayımcısı ve geliştiricisi olan Google, Android 5 Lollipop sürümünden bu yana, yeni sürümleri alfabetik olarak kod adıyla duyurarak daha sonra tatlı ismiyle sonuçlandırıyor. Andorid 6 Marsmallow’dan sonra Android’in yeni versiyonu Android 7’nin Andorid N kod adıyla duyurulacağını bekliyorduk fakat N sürümünün en erken Mayıs ayında Google tarafından gerçekleştirilecek Google I/O Geliştiriciler Konferansı’nda duyurulmasını bekliyorduk. Google, teknoloji dünyasına bir sürpriz yaparak Android N’nin deneme sürümünü kullanıcılara sundu.  Google, geliştiricilerden geri dönüş alarak nihai sürümü hatasız bir şekilde sunmak istiyor.

Android N‘de Lollipop sürümünde benimsenen materyal tasarım anlayışı devam ediyor. Ufak değişiklikler göze çarparken ana tasarım korunuyor.

Android N sürümünde neler yeni?

Google’ın nihai sürümünü yayınlamamasına rağmen geliştiriciler için sunmuş olduğu versiyonda dahi bazı değişiklikler göze çarpıyor. Bunlardan ilki, ayarlar menüsünde yer alan bölümlerde bazı ek açıklamaların yer alıyor olması. Örneğin, hangi Wi-Fi ağına bağlı olduğunuz, ne kadar veri kullandığınız, bluetooth açık mı kapalı gibi. Kullanıcı bu konularda bilgi almak istediğinde ana menüde bilgileri görebilecek, alt menüye girmesine gerek kalmayacak.

Bildirim ekranında gözle görülür değişikler göze çarpıyor. Bildirim ekranı açılırken oluşan animasyon değiştirilmiş ve göze daha hoş geliyor. Bildirim ekranında yer alan kısa yol simgeleri alana yayılmış durumda ve işaretlenmesi daha kolay hale getirilmiş. Bildirim ekranındaki mesajların yerleşimi de önceki sürüme göre değiştirilmiş. Bildirim ekranındaki mesajlara direkt olarak cevap vermek de artık mümkün olacak.

Samsung telefon ve tabletlerden alışık olduğumuz ekranı ikiye bölerek iki ayrı uygulama çalıştırma özelliği Android N ile birlikte sunulan özelliklerden biri olacak. Özellikle tabletlerde ve büyük ekranlı telefonlarda kullanışlı olan bu özellik ile tüm Android cihazlarda bu özellik kazandırılmış oldu.

Yeniliklerin yanında Android 6 ile sunulan bazı özelliklerin daha da geliştirildiğine şahit oluyoruz. Örneğin, güç tasarruf özelliği olan Doze daha çok geliştirilmiş ve cihazların kilit ekranında daha az güç harcaması sağlanmış. Bununla birlikte Google’ın nihai sürüme kadar neleri değiştirip neleri geliştireceğini göreceğiz.

Android N ne zaman ve hangi cihazlara geliyor?

Google, yeni Android sürümlerini Mayıs ayında tanıttıktan sonra nihai sürümleri Eylül ayı gibi, yeni Nexus cihazları ile sunardı. Görünüşe göre Google bu takvimi değiştirmiş gibi görünüyor. Özellikle Android 6’nın Android cihazlar içinde yavaş ilerlemesi Google’ın yeni versiyonu yayınlama takviminde değişikliğe gitmesine neden olmuş olabilir. Google, nihai sürümü yaz aylarında sunmayı planlıyor. Bu demek oluyor ki, yeni Nexus cihazlarını yaz aylarında göreceğiz. Böylece, yaz sonu cihaz çıkaran üreticilerin cihazlarını yeni Android sürümünden çıkarmalarının da önü açılmış olacak.

Google ön izleme sürümünü Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6P, Nexus Player, Nexus 9 ve Pixel C modelleri için sundu. Nihai sürümün ise ülkemizde ilk olarak Nexus cihazlar hariç, Android One destekli General Mobile 4G ve GM 5 Plus modellerine gelmesi bekleniyor. Daha sonra Samsung Galaxy S7 ve S7 Edge, LG G5, Sony Xperia X serisi gibi 2016 yılında piyasaya çıkan modellere gelmesi bekleniyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir