Facebook’ta Canlı Yayın Nasıl Yapılır?

facebook-canlı-yayın

Dünyanın en büyük sosyal medya yazılımı Facebook’ta artık canlı yayın yapabileceksiniz. Peki, Facebook’ta canlı yayın yapabilmek için nelere sahip olmamız ve neler yapmamız gerekiyor?

 

Sosyal medya yazılımları hayatımıza girdiğinden bu yana bünyesine kattıkları yeni özelliklerle zaman zaman yeni akımların oluşmasını sağlıyor. Bu akımlardan şu sıralar en gözde olanı ise canlı yayın yapmak. Birçok uygulama ve sosyal medya yazılımı, bünyelerine canlı yayın özelliğini katarak bu akımın yükselişinde pastadan pay kapmaya çalışıyorlar. Youtube’un canlı yayın özelliği ve Twitter’ın Periscope yazılımından sonra dünyanın en büyük sosyal medya yazılımı olan Facebook da bu yarışa Facebook Live ile dahil oluyor.

Facebook Live İçin Neler Gerekli?

Facebook Live, ülkemizde şu an kısıtlı olarak kullanılıyor fakat yakın zamanda bu kısıtın kaldırılacağını düşünüyorum. Eğer siz de Facebook’tan canlı yayın yapmak istiyorsanız en azından şu an için bazı şeylere sahip olmanız gerekiyor. Bunlardan ilki, “onaylanmış” bir Facebook hesabına sahip olmanız gerektiği. Facebook hesaplarının yan tarafında mavi bir tik işareti gördüğünüz hesaplar onaylanmış hesaplardır. Onaylanmış hesap, şirket, kurum, kuruluş ve kişilerin gerçek kimliklerinin o sayfaya sahip olduğunu belirtir. Ülkemizde şu an için onaylanmış bir hesaba sahip değilseniz Facebook canlı yayın özelliğini maalesef kullanamazsınız. Fakat bu kısıtlamanın yakın zamanda kaldırılarak canlı yayın özelliğinin herkese açılacağını söyleyebiliriz.

Facebook’ta canlı yayın yapabilmek için gerekli diğer bir konu ise bir iPhone‘a ihtiyacınız olduğu. Facebook Live ülkemizde şu an için yalnızca iOS platformunda ve yalnızca iPhone’larda kullanılabiliyor. Bu kısıtlamanın da yakın bir zamanda kaldırılarak diğer platformlara Facebook canlı yayın özelliğinin geleceğini söyleyebiliriz.

Facebook’ta Canlı Yayını Nasıl Yaparım?

facebookta-canlı-yayın-nasıl-yapılır

Yukarıda saymış olduğumuz onaylanmış hesap ve bir iPhone’a sahipseniz artık canlı yayın yapmanın zamanı gelmiş demektir.

Cihazınızdan Facebook uygulamasını çalıştırın. Durum Güncelle seçeneğine tıklayın. Eğer bu özelliği kullanabilecek durumda iseniz alttaki yeni sekmede “Yeni! Canlı video kaydet ve paylaş” mesajı belirecektir. Buraya tıklayarak canlı yayın sayfasına geçiş yapıyoruz. Burada bizi “Facebook’ta Canlı Yayına Geç” mesajı karşılayacak. Devam diyerek bilgi amaçlı bu sayfayı geçiyoruz.

Son olarak  “Canlı videonu açıkla..” bölümüne canlı yayınınızın ismini yazıp hangi kitle ile canlı yayınınızı paylaşacağınızı seçerek canlı yayına başlayabilirsiniz. Gerisi size kalmış.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir