Apple, iOS 10’u Tanıttı. iOS 10’un Yenilikleri

ios-10

Apple, 13 Haziran’da gerçekleştirmiş olduğu WWDC 2016 Geliştiriciler Konferansı’nda mobil platformlar için geliştirdiği iOS işletim sisteminin yeni versiyonu olan iOS 10’u duyurdu. iOS 10’un sunduğu yenilikler, hangi cihazlara geleceği ve ne zaman yayınlanacağını yazımızda bulabilirsiniz.

Apple, her yıl olduğu gibi Haziran ayı içerisinde düzenlediği WWDC Geliştiriciler Konferansı ile yazılımsal güncellemelerini kullanıcılara sunuyor. Bu yıl 13 Haziran’da yapılan konferansta Apple Watch akıllı saatte bulunan Watch OS‘in 3. sürümü, yeni Mac OS ve TV OS tanıtıldı. Bunlarla birlikte, konferansın en çok beklenen yazılım güncellemesi olan iOS 10 da kullanıcılara tanıtıldı. iOS 10’un getirdiği yenilikleri madde madde inceleyelim.

ios-10-yenilikleri

1-) Kilit ekranındaki bildirimler ve bu bildirimlere yanıt verme şekli değişiyor. Apple, 3D Touch‘ın daha efektif kullanılması için bazı yenilikler sundu. Ayrıca kilit ekrandan çıkmadan mesajları ve mailleri cevaplandırabilecek, takvime yeni bir etkinlik ekleyebileceğiz.

apple-ios-10-1

2-)  iOS 10 ile birlikte kullanıcılara “Raise to Wake” isminde yeni bir özellik sunuluyor. Bu özellik, telefonunuzu masadan kaldırdığınız anda home tuşuna basmadan telefonun uykudan uyandırılmasına olanak tanıyor. Böylece kilit ekranındaki bildirimleri kolayca okuyabilirsiniz.

3-) iOS 10’da Widget’lar kullanıcıların uygulamaları açmadan ayrıntılı hava durumu bilgisi, müzik çalar bilgileri ve e-posta mesajlarına ulaşmalarına izin verecek. Ayrıca interaktif widget bileşenleriyle uygulamaları açmadan bazı işlemler yapılabilecek. Bu uygulamanın ülkemizde kullanıp kullanılmayacağı henüz bilinmiyor.

4-) iOS 10 ile birlikte geliştiriciler için büyük bir sürpriz geliyor. Siri, geliştiricilere açıldı. Böylece geliştiriciler uygulamalarında Siri’yi kullanabilecek.

siri-ios-10

5-) Apple, siz biriyle görüşme halindeyken “deep learning” denilen yöntemi kullanarak karşı tarafa otomatik cevaplar göndermeyi sağlıyor. Örneğin, biri size nerede olduğunuzu sorduğunda, ona otomatik olarak yer bildirimi yapılması yönünde bir istek ekranda belirecek.

6-) Fotoğraflar uygulamasında yüz tanıma özelliği devreye giriyor. Böylece albümlerinizi insanların yüzlerine göre otomatik olarak ayrıştırabileceksiniz. Fotoğraflar uygulamasında yer alacak Memories özelliği ise unuttuğunuz fakat sevdiğiniz anları sizlere koleksiyon şeklinde hatırlatacak.

7-) Apple Haritalar geliştirildi. Artık takviminizdeki randevulara göre gitmek isteyebileceğiniz yere proaktif olarak yol tarifleri sunan yeni bir Apple haritalar sizleri bekliyor. Bir rota planlandıktan sonra, uygulama bu rota üzerindeki benzin istasyonlarını, restoranları, kafeleri vb. ve bu noktalardan birinde verdiğiniz molanın yolculuğunuzun uzunluğunu nasıl etkileyebileceğini tahmin edebiliyor. Bu uygulamanın ülkemizde kullanılıp kullanılmayacağı bilinmiyor.

apple-ios-10-maps

8) iOS 10’da Apple Music arayüzü tamamen değiştirildi. Yeni kullanıcı arayüzü sayesinde uygulama içinde gezinmek ve yeni müzikler keşfetmek kolaylaşıyor. Apple Music sizlere şarkı tavsiye etme konusunda da geliştirildi. Şarkıların hemen altında şarkı sözleri de yer alacak.

apple-ios-10-apple-music

9-) Apple News da iOS 10’daki güncellemelerden nasibini aldı. Ara yüzü ve özellikleri değiştirilen Apple News uygulaması Flipboard tarzı bir görünüme kavuşuyor. Abone olduğunuz haber kanallarından bilgiler ana sayfada belirecek.

10-) Apple, yeni HomeKit uygulaması ile akıllı ev kontrolünü daha cazip bir hale getiriyor. Akıllı evlerde bulunan tüm aygıtları tek bir yerden kontrol edebiliyoruz.

11-) Apple, iOS 10’da iMessage uygulamasına bir hayli özen göstermiş gibi görünüyor. WhatsApp karşısında var olabilme mücadelesi veren mesajlaşma uygulamaları, farklı özellikler ile öne çıkmaya çalışıyor. Apple, yeni özellikler kazandırdığı iMessage ile kullanıcıları neşelendirmek istiyor. Artık emojiler daha büyük ve eğlenceli oluyor. Kelimelere emoji atayarak, anlatmak istediklerinizi güçlendirebilirsiniz. Kutlama yapmak için ekranı kaplayan balonlar, konfetiler veya havai fişekler gibi güçlü animasyonlar yer alıyor. Ayrıca yalnızca gönderdiğiniz arkadaşınız parmağını mesajın üzerinde kaydırdığı zaman ortaya çıkan görünmez mürekkep ve daha kişisel bir dokunuş için el yazısıyla alınmış notlar içeriyor.

ios-10-imessage

12-) Apple Pay, Safari aracılığı ile artık web ortamına geliyor. Anlaşmalı sitelerde Apple Pay yolu ile alış veriş yapabileceksiniz.

13-) Safari’de ekranı bölme özelliğini kullanarak iki internet sitesini bir sayfa üzerinde görüntüleyebileceksiniz.

apple-ios-10-nezaman

Apple, iOS 10’un geliştirici ön izleme sürümü kullanıcılara sunuldu. Temmuz ayı içerisinde kullanıcılar için beta sürümü sunulacak. Tam sürüm ise yeni iPhone modellerinin tanıtılacağı Eylül ayında kullanıcılara sunulacak.

Eylül ayı ile birlikte tam sürümü kullanıcılara sunulacak olan iOS 10, iPhone 5 ve üzerindeki iPhone modelleri, iPad Air ve iPad Pro modelleri, 4. nesil iPad, iPad mini 2 ve daha yeni modelleri ve 6. nesil iPod Touch için sunulacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir