Samsung, Televizyonlardaki Parlak Işık Sorununu Çözdü

Samsung Electronics, ekran teknolojileri konusunda yaptığı yatırımlarla ve çalışmalarla son yıllarda isminden sıklıkla söz ettiriyor. Firma, özellikle ekranların parlaklığı ve renk doyumu konusunda büyük adımlar attı. Şimdi de ekranların en büyük problemlerinden biri olan parlak ışık altında yaşanan görüntü kaybını yok etmek için yeni bir teknoloji geliştirdi.

Parlak ışık, ekranların en büyük problemlerinden biri olmuştur. Televizyon izlerken ya da bilgisayar başında iken karşıdan vuran parlak ışığın görüntü kaybı yaşatması ile izleme keyfi izleme kabusuna dönüşebiliyor. Yapay ya da doğal fark etmeyen bu ışıklar ekran üzerinde parlama yaparak ekrandaki renk düzenini bozuyor ve görüntünün görülmesine mani oluyor.

Samsung’un Ultra Black ismini verdiği yeni bir teknoloji ile ekranlarda parlama yaparak görüntü kaybına neden olan parlak ışık sorununa çözüm bulunmuş gibi görünüyor. Bu teknoloji ile iç mekandaki ışık ne kadar yoğun olursa olsun ekranda görüntü kaybı yaşanmasına engel oluyor.

samsung-ultra-black-technology

Ultra Black teknolojisi güvelerin gözlerinden ilham alınarak geliştirilmiş. Güvelerin gözlerindeki girinti ve çıkıntılar ışığı emerek yansımayı önlüyor. Ultra Black teknolojisinde de ekranda bulunan girinti şeklindeki yapılar fazla ışığı emerek ekranda renk bozulmasının önüne geçiyor. Böylece ekrandaki görüntü göze kayıpsız olarak ulaştırılıyor.

Samsung’un SUHD ismini verdiği tepe model televizyonlarında kullanacağı bu teknoloji televizyon ekranlarındaki parlak ışık kabusunu sona erdirecek gibi görünüyor. Samsung ayrıca SUHD televizyonlarında Quantum Dot ismini verdiği bir teknoloji daha kullanılıyor. Quantum Dot, ekrandaki parlaklık seviyesini 1000 nit seviyesine çıkarıyor ve enerji tüketimini de minimuma indiriyor.

Firma 2016 yılı modellerinde bu teknolojileri kullandığını duyurdu. Böylece bu yıl satışa çıkacak olan Samsung SUHD televizyonlar görüntü iletimi konusunda en iyiyi sunmayı hedefliyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir