Samsung JU7500 Model Televizyonda Görüntü Ayarı

samsung-ju-7500

Samsung Samart Tv Renk Ayarları Nasıl Olmalı? Led tv görüntü ayarları nasıl olmalı? Led tv renk ayarları nasıl olmalı?

Smart televizyonlarda görüntünün daha iyi bir hale getirilmesi çeşitli ayarlarla mümkün olmaktadır. Bu ayarlar rastgele değerlere getirilirse televizyonun görüntüsü istenilen düzeyde olmayabilir. Görüntü kalibrasyonu dediğimiz bu ince ayarlar vasıtasıyla doğru değerlere ulaşabiliriz. Örnek olarak inceleyeceğimiz, Samsung 48JU7500 modelinde görüntü ile ilgili ayarları yazımda belirttiğim değerlere getirirseniz televizyonunuzun renk, kontrast, parlaklık gibi konularda istenilen kaliteyi verebileceğini söyleyebilirim.

OLED TV NEDİR?

OLED İLE QLED TV ARASINDAKİ FARKLAR

Samsung 48JU7500 modeli (ya da herhangi bir ju7500 modeli olabilir) televizyonumuzun kumandasını kullanarak Menü tuşuna basıyoruz ve üstte çıkan simgelerden en baştaki simge olan Menü’yü seçiyoruz. Karşımıza çıkan ayarlar menüsünde en baştaki Görüntü sekmesine pointer ile tıklıyoruz. Artık görüntü ayarlarını yapacağımız menü ile karşı karşıyayız. Burada yapacağımız ince ayarlar televizyonunuzun görüntü kalitesini en iyi hale getirmek içindir fakat herkesin görüntü zevki farklı olacağı için bu ayarların kesin ayarlar olamayacağını da eklememiz gerekir.

Görüntü ayarlarında Resim Modu sekmesinde Film seçili olmalıdır. Yani, ayarlarımızı Film Modu’nda yapacağız. Daha sonra sırasıyla aşağıdaki gibi ayarları yapınız.Arka Işık: 16

Kontrast: 90

Parlaklık: 45

Netlik: 0

Renk: 50

Ton (Y/K): Y50/K50

Bu ayarları yaptıktan sonra pointer ile menünün devamını görebilmemiz için aşağı ok simgesine tıklayınız. Resim Modu’nu Uygula bölümünü “Tüm Kaynaklar” yaparsanız ayarlarınız kanalları izlerken, film izlerken, internete girerken vs. hepsinde aynı olacaktır. Resim Boyutu simgesini tıklayarak 16:9 oranını seçmeniz gerekmektedir. Daha sonra Gelişmiş Ayarlar sekmesine tıklıyoruz ve ayrıntılı ayarlara giriyoruz.

Gelişmiş Ayarlar sekmesi televizyonumuzun görüntü konusunda en ince ayarlarının yapıldığı yerdir. Bu nedenle herhangi bir araştırma yapmadan bu ayarlarla rastgele oynanmaması tavsiye edilir. Buradaki ayarlarımızı da aşağıdaki gibi düzenlerseniz istenilen sonucu alacağınızı düşünüyorum.

Dinamik Kontrast: Kapalı

Siyah Tonu: Kapalı

Ten Tonu: 0

Salt RGB Modu: Kapalı

Renk Alanı: Kişisel (Burada ayrıca ayar yapılacaktır.)

Beyaz Dengesi: Ayrıca ayar yapılacaktır.

Gamma: 1

Renk Alanı ve Beyaz Dengesi bölümlerinde ayrıca ayarlama yapmamız gerekiyor. Renk Alanı kısmına geldiğinizde Renk Alanı bölümünün Kişisel olması gerekmektedir. Buranın hemen altında Renk kısmında, renklere göre değişik ayarlar yapacağız. Burada tüm renkleri tek tek seçerek aşağıdaki değerleri uygulayınız.

(Sayılar Kırmızı / Yeşil / Mavi değerlerini simgeliyor.)

Kırmızı: 38 / 0 / 44

Yeşil: 14 / 49 / 6

Mavi: 2 / 6 / 44

Sarı: 50/ 47 / 7

Cam Göbeği: 13 / 50 / 50

Macenta: 37 / 4 / 45

Bu ayarları da yaptıktan sonra Beyaz Dengesi bölümüne giriyoruz. Burada 2 Nokta’yı seçerek aşağıdaki ayarları aynen yapıyoruz.

R-Ofseti: 0

G-Ofseti: 0

B-Ofseti: 0

R-Kazanımı: 3

G-Kazanımı: 0

B-Kazanımı: -2

Beyaz Dengesi ayarlarını da yaptıktan sonra ilk menümüze (Görüntü) dönerek kaldığımız yerden devam ediyoruz. Ayar yapacağımız son bölüm olan Resim Seçenekleri’ne tıklıyoruz. Resim seçenekleri bölümünde de aşağıdaki gibi ayarları yapıyoruz.

Renk Tonu: Kırmızı2

Dijital Temiz Görünüm: Kapalı

MPEG Przt Filtresi: Kapalı

HDMI UHD Color: Açık ya da Kapalı (size kalmış)

Auto Motion Plus: Kapalı (Auto Motion Plus Nedir?)

Smart LED: Düşük

Böylece Samsung JU7500 model televizyonumuzda görüntü ayarlarını yapmış olduk. Artık televizyonunuzun daha iyi siyahlar, daha canlı görüntüler ve daha uygun ışık ve kontrast değerine sahip olduğunu söyleyebiliriz. Konumuzu bitirmeden önce iki uyarıyı yeniden hatırlatmak istiyorum. Birincisi bu ayarlar yalnızca Samsung JU7500 model televizyonlar içindir, ikincisi ise bu ayarların bir kesinliği yoktur, herkes göz zevkine hoş gelecek ayarları yapabilir.

Teknoloji Öğretmeni, yeni incelemelerde ve yeni teknoloji yazılarında sizlerle olacak. Herkese iyi günler dilerim.

One thought on “Samsung JU7500 Model Televizyonda Görüntü Ayarı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir