OLED ile QLED Arasındaki Fark

Televizyon dünyasına her geçen gün yeni bir terim ekleniyor. Daha önce hakkında bilgi verdiğimiz OLED ekranlardan sonra şimdi de Samsung’un öncülüğünde QLED ekranlarla karşı karşıyayız. Peki, OLED mi daha iyi yoksa Samsung QLED mi? Bu ekran tipleri arasında ne fark var? Merak ettiklerinizi yazımızda bulabilirsiniz.

Teknolojinin hemen her alanda gelişiminden nasibini alan televizyonlar, kullanıcıya daha iyi bir görüntü kalitesi verebilmek için birbirleri ile yarışıyor. Firmalar her geçen gün yeni bir teknolojiyi hayatlarımıza sokuyor ve hepsi en iyiyi kendileri sunduğunu söylüyor. Bakalım televizyon dünyasına giriş yapan OLED ve QLED televizyonlar, gerçekten firmaların iddialı söylemlerini karşılayabiliyorlar mı?

OLED TV NEDİR?
OLED TV ve OLED EKRANLAR İÇİN DETAYLI BİLGİ

OLED kelimesi, Organic Light Emitting Diode (Organik Işık Yayan Diyot) kelimelerinin baş harflerinden oluşmuştur. OLED ekranlarda görüntü, çok sayıdaki organik filmden elektrik akımının geçmesi ile oluşan ışımadan oluşmaktadır. Bu şekildeki görüntü oluşumu LCD’den tamamen farklıdır. OLED ekranlarda her piksel kendi ışığını kendisi oluşturup yayarken LCD ve LED ekranlarda piksellerin aydınlatılması için arka ışık aydınlatması gerekmektedir. Bu nedenle OLED ekranlarda her piksel ayrı ayrı iş yaptığından piksellerin kontrolü daha kolaydır.

QLED TV NEDİR? (Samsung Qled)

QLED kelimesindeki Q harfi Quantum Dot kelimesinden gelmektedir. Quantum Dot teknolojisi ise,  çapı 2 ila 10 nanometre arasında değişen küçük iletken nanokristallere dayanıyor. Bu nanokristallerden üretilen veya filtrelenen ışığın rengi, nanokristalin çapına bağlı olarak değişkenlik gösteriyor ve bu nanokristallerden birkaç tane kullanarak ihtiyaç duyulan bütün renkler üretilebiliyor.

Samsung’un geliştirdiği bu teknolojide, Quantum Dot‘lar, LED ışıklarının önüne yerleştiriliyor ve her Q-Dot kendi ışığını yayıyor. Böylece ekran daha parlak, siyahlar daha belirgin hale geliyor ve derinlik artıyor.

OLED Mİ QLED Mİ?

OLED ve QLED televizyonların hayatımıza girmesi ile beraber kaçınılmaz soru da ortaya çıkacaktır. OLED televizyonlar mı yoksa QLED televizyonlar mı daha iyi? İki teknolojinin de avantajları ve dez avantajlarını inceleyerek bir sonuca varabiliriz sanırım.

OLED ekranlar, LED paneller gibi arka aydınlatmaya ihtiyaç duymadıkları için renk doğruluğu ve görüntü kalitesinde daha başarılı gibi görünüyorlar. Fakat QLED ekranlar her ne kadar temelde LED gibi arka aydınlatma kullansalar da, bu arka aydınlatma ışığı mavi renkte olduğundan ve bunu filtreler yardımı ile dönüşüme uğratabildiklerinden renk doğruluğu ve beyazların elde edilimi yönünden OLED‘ten daha başarılı olabiliyorlar. Konu siyah rengin elde edilmesi olduğunda OLED paneller piksellerini tamamen söndürebildikleri için daha başarılı olmaktadırlar.
İzleme açısı dikkate alındığında ise LED temelli QLED paneller, arka aydınlatmaya ihtiyaç duydukları için, açı daraldıkça görüntüde kalite kaybı yaşamaktadırlar. OLED paneller ise hem LED hem de QLED panellere göre izleme açısı konusunda başarılı sayılabilirler.

Her şey buraya kadar OLED panelleri öne çıkarsa da işin içine maliyet girdiğinde, OLED panellerin üretim maliyetlerinin yüksekliği nedeniyle, OLED televizyonların bir süre daha pahalı olacağı kesindir. Bununla birlikte OLED panellerde kullanılan mavi piksel materyalinden dolayı, bu panellerin ömrü daha kısa olmaktadır. Ayrıca bir süre sonra (ki OLED panellerin belki de en büyük problemi bu olabilir) “burn-in” (piksellerin eskimesi nedeniyle oluşan iz bırakma) sorunu ile karşı karşıya kalabilirsiniz. QLED panellerin saydığımız bu sorunlardan hiçbirine sahip olmaması ve stabil çalışması, QLED panelin avantajlarından sayılabilir.

Quantum Dot (QLED), OLED teknolojisinin halefi olmak yerine LCD teknolojisinin evrim geçirmiş hali denilebilir. Her iki panel de kendi artılarına ve eksilerine sahipler ve Quantum Dot paneller LCD ile OLED arasındaki farkı gözle görünür oranda kapatabiliyorlar. İki panelin de birbirlerine üstünlükleri ve dez avantajları olduğu gibi iki panelin de daha emekleme aşamasında olduğu unutulmamalıdır. Gelecekte OLED ve QLED teknolojileri sorunlarından arınmış bir şekilde karşımıza çıkabilir ya da yeni bir teknoloji bizlerle buluşabilir.

TELEVİZYON TEKNOLOJİLERİ HAKKINDA DİĞER YAZILARIMIZ İÇİN TIKLAYIN

7 thoughts on “OLED ile QLED Arasındaki Fark

  1. İsimleri birbirine çok benziyor. Bir markanın çakmasını oluşturmak gibi olmuş 🙂 Güzel yazı, teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir