OLED Ekran nedir? LED Ekrandan farkı nedir?

oled-ekran

Oled nedir? Oled Tv ne demek? Oled ne demek? Led tv nedir? Oled tv ile led tv arasındaki farklar nedir?

Ekran teknolojileri, gün geçtikçe gelişiyor ve kullanıcının direkt olarak gözüyle iletişime geçtiği için de ekranlarda olan ufak adımlar dahi dikkat çekici olabiliyor. Günümüzde televizyon ekranları, bilgisayar monitörleri gibi ekran teknolojilerinin yanına tablet ekranı, telefon ekranı gibi mobil ekranlar da eklendi. Aslında ekran teknolojilerinde son yıllarda hızlı gelişmelerin olmasını sağlayan da mobil ekranlar oldu.

Televizyonlarımız CRT ekranlardan (halk diliyle tüplü televizyon) kurtulduktan sonra hızla bir gelişim sürecine girdi. LCD ekranlar, Plazma ekranlar, LED ekranlar derken son günlerde kelime haznemize yeni bir teknolojik kelime eklendi. OLED Ekranlar…Peki, nedir bu OLED Ekran?

OLED kelimesi, Organic Light Emitting Diode (Organik Işık Yayan Diyot) kelimelerinin baş harflerinden oluşmuştur. Sonundaki Light Emiiting Diode, LED ekranlarla aynı anlama geliyormuş gibi görünmesine neden olsa da OLED teknolojisi LED teknolojisinden çok farklı bir teknolojidir. Burada bahsedilen Organic kelimesi, iki iletken arasındaki karbon film anlamına gelir.

OLED ekranda görüntü nasıl oluşur ve LED ekrandan farkı nedir?

OLED ekranlarda görüntü, çok sayıdaki organik filmden elektrik akımının geçmesi ile oluşan ışımadan oluşmaktadır. Bu şekildeki görüntü oluşumu LCD’den tamamen farklıdır. OLED ekranlarda her piksel kendi ışığını kendisi oluşturup yayarken LCD ve LED ekranlarda piksellerin aydınlatılması için arka ışık aydınlatması gerekmektedir. Bu nedenle OLED ekranlarda her piksel ayrı ayrı iş yaptığından piksellerin kontrolü daha kolaydır.

OLED paneller ilk olarak 1987 yılında Kodak firması tarafından kullanıldı. Tabii o dönem üretilen OLED ekranların LED ekranlardan çok fazla farkı yoktu. Günümüzde bu fark kendisini her konuda hissettirmektedir. OLED ekranlar daha ince yapıdadırlar. Bu nedenle mobil sektörde kullanılmaları daha avantajlıdır. Ekran parlaklığı, renk ve kontrast doygunluğu konusunda da LED ekranlara göre daha başarılıdırlar. Son yıllarda geliştirilen OLED ekranların enerji harcama konusunda da LED ekranlardan çok daha cimri olduğu görülmüştür.

OLED ekranların belki de tek negatif noktası olan kısa ömür, günümüz teknolojisinde tarihe karışabilir. Henüz bir kaç yıl öncesinde, OLED panellerin ömürlerinin diğer ekranlara göre çok kısa olduğu söyleniyordu fakat günümüzde bu konu hakkında bu kadar ümitsiz bir durum söz konusu değil.

OLED EKRAN İLE QLED EKRAN ARASINDAKİ FARKLAR İÇİN TIKLAYIN

OLED çeşitleri nelerdir?

OLED malzemenin çeşitli koşullarda değişime uğratılması ise farklı tipte OLED paneller ortaya çıktı. Plastik malzeme üzerine yerleştirilen ve bükülebilir özellikte olan OLED panellere FOLED (Flexible OLED) ismi veriliyor. FOLED paneller günümüzde mobil cihazlarda kullanılmaya başlandı.

Piksel dizilimi, yapısı ve panelin üretim aşamasına göre de OLED paneller çeşitli isimler almaktadırlar. POLED (Passive Matrix OLED) ismi verilen paneller, çözünürlüğün düşük veya sınırlı olduğu ekranlardır. Ekranın öne çıkmadığı cihazlarda kullanılabilir ve üretimi kolaydır. AMOLED (Active Matrix OLED) ekranlar ise tam tersine TFT piksel dizilimine, yüksek çözünürlük ve karmaşık bir üretim sürecine sahiptir. Ekran konusunda öne çıkan, akıllı telefon, dijital kamera gibi cihazlarda kullanılır.

Samsung firması, akıllı telefonlarında kullandığı AMOLED ekranlara kendi teknolojilerini ekleyerek bu ekranlara Super Amoled ismini vermektedir. Super Amoled ekranlar Display Mate’in verilerine göre şu an dünyanın en iyi akıllı telefon ekranıdır.

OLED ekranların geleceği nasıl olacak?

OLED paneller üretim maliyetlerinin fazlalığı nedeniyle beklenen gelişimi ve yaygınlığı gösteremediler. Fakat teknolojinin çok hızlı bir şekilde ilerlediği günümüzde, OLED panellerin özellikle giyilebilir teknolojilerde ve mobil sektörde çok fazla konuşulmaya başlandığını görüyoruz. LG firması da OLED TV‘leri ile televizyon dünyasındaki öncü firma olmayı başarmıştır. Bu televizyonların fiyatları şu an için çok pahalı olsa da televizyon dünyasının geleceğinin OLED ekranlarda olacağını söylemek yanlış olmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir