Auto Motion Plus Nedir?

auto-motion-plus

Auto Motion Plus (Samsung Motion Plus), ekrandaki görüntünün keskinliğini artıran ve daha akışkan bir görüntü oluşmasını sağlayan bir televizyon teknolojisidir. Daha teknik bir tanım yapmak gerekirse, hareketli görüntülerde, tekrarlayan kareleri göstermek yerine, iki kare arasında objelerin hareket yön ve hızlarını dikkate alarak hesaplanmış yeni kareler eklemek sureti ile, daha akıcı ve yumuşak geçişli görüntüler elde etmeyi sağlayan teknolojidir.Auto Motion Plus, Samsung televizyonlarda kullanılan bir teknolojidir. Samsung akıllı televizyonlarda özellikle son yıllarda bu özellik birçok modelde kullanılmaktadır. Kullanıcı istediği zaman menüde bu özelliği kapatabilmektedir. Auto Motion Plus, benzer isimlerle farklı televizyon markalarında da görünebilmektedir.

OLED TV VE LED TV NEDİR? OLED VE LED ARASINDAKİ FARKLAR

OLED VE QLED ARASINDAKİ FARKLAR

Auto Motion Plus Nasıl Çalışır?

Bu teknoloji, herhangi bir yayın ya da video sırasında saniye başına düşen kare üzerine odaklanmaktadır. Bir yayında gösterilen her kareye “frame”, saniye başına düşen kare sayısına da “fps” (frame per second) denir. Eğer bir yayın 30 fps olarak sunuluyorsa, bu değer “1 saniyede 30 kare gösterim yapılıyor” anlamına gelir.

Normal bir film 24 fps olarak sunulur. Bazı yayınlarda bu değer 30 fps olur. Fakat saniye başına düşen 24 ya da 30 kareyi birebir olarak izleyiciye yansıtmak kolay değildir. Kayıt sırasında bazı framelerin kaydedilmemesi sonucu frame kayıpları yaşanır. Bu durum kayıtın kalitesine bağlıdır ve kaliteyi de ayrıca etkiler.

Samsung’un geliştirmiş olduğu Auto Motion Plus, bir saniyelik bir yayında, arada kayıt edilmeyen ya da herhangi bir nedenle izleyiciye sunulmayan kareleri, değişik şekillerde hesaplayarak sanki o kare varmış gibi görüntüye eklemeye çalışması sistemine göre çalışır. Böylece frame kayıpları en aza indirilerek görüntünün daha akıcı ve yumuşak geçişli olması amaçlanır.

Tabii hemen belirtelim ki bu özellik her türlü gösterimde işe yaramıyor. Çünkü frame kaybı yaşanmayan bir videoda Auto Motion Plus devreye girdiğinde istenilmeyen hız geçişler ve videonun görüntü kalitesinde bozulmalar yaşayabilirsiniz. Sonuç olarak bu teknoloji frame kayıpları yaşanan gösterimlerde kullanılmak üzere geliştirilmiştir.

Peki, Auto Motion Plus’ı kapatabilir miyim?

auto-motion-plus-ayar

Samsung televizyonlarda Auto Motion Plus özelliğini istediğiniz zaman devre dışı bırakabilirsiniz. Böylece Auto Motion Plus’un gerekli olmadığı gösterimlerde beklenmeyen görüntü bozulmalarından kurtulabilirsiniz.

Auto Motion Plus’ı devre dışı bırakmak için menü->görüntü->resim seçenekleri->motion plus yolunu takip ederek bu seçeneği Disable  (Devre Dışı) ya da Off yapabilirsiniz.

 

2 thoughts on “Auto Motion Plus Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir