Sony Xperia X Premium İddialı Geliyor

Sony, Xperia Z serisine son verdikten sonra yeniden doğuşu olarak gördüğü X serisine iddialı bir model eklemeye hazırlanıyor. Xperia X Premium, ekran konusunda inanılmazı başarabilir.

Sony, akıllı telefon dünyasında amiral gemi modellerini Z serisi altında kullanıcılara sunuyordu. Xperia Z5 ve Xperia Z5 Premium modellerinin piyasaya çıkması ile firma isminden söz ettirmeyi başarmıştı. Özellikle Xperia Z5 Premium, 4K ekranlı ilk akıllı telefon olması ile dikkatleri üzerine çekmişti. Fakat her ne kadar başarılı modeller ortaya koysa da, Sony bu modelleri satış noktasında yüzü gülmeyen firmalardan oldu. Böylece firma (kesin bir karar olmasa da) Z serisine son verme kararı aldı. İlk ürünlerini Barcelona’daki Mobil Dünya Kongresi’nde (CES) gördüğümüz X serisi telefonlar Sony için yeni bir soluk olmuş oldu.

Xperia X serisi telefonlar, tasarım olarak Z serisinin izinden gidiyor fakat arka kısımdaki malzeme artık cam değil metal oldu. Mobil Dünya Kongresi’nde X serisine ait, Xperia X, Xperia X Performance ve Xperia XA modelleri duyuruldu. Son haberlere bakarsak Sony, bu seriye bir model daha eklemeyi düşünüyor: Xperia X Premium

İsmine bakarak Z5 Premium’un devamı olabilecek ya da yerini alabilecek bir model olacak olan X Premium, donanım ve tasarım özelliklerinin yanında en çok ekranından söz ettirecek gibi görünüyor. Sony, televizyonlarda 2016 yılında revaçta olan HDR ekran teknolojisini telefonlarına getirmeyi planlıyor. Böylece normal akıllı telefonlardaki 16.8 milyon renk derinliğine karşın Xperia X Premium 1.07 milyar renk derinliğine ulaşabilecek.

Ekran konusunda firma sadece bununla yetinmeyecek. Sony, 120 Hz tazeleme hızı, 2000:1 kontrast oranı ve 1300 Nit parlaklık değeri gibi şaşırtıcı özellikleri sunmayı planlıyor. Şu an piyasada satılan en iyi ekranlı telefonlarda dahi nit sayısının 600‘leri ancak bulabildiğini de ekleyelim.

Ekran konusunda heyecan uyandıran model, Snapdragon 820 işlemci, 3 GB Ram ve USB Type C konnektörü ile gelecek. Ekranı dışında kalan özelliklerin hemen hemen diğer amiral gemilerine benzediğini de söyleyebiliriz.

Sony, yeni X serisine güveniyor gibi görünüyor. Bakalım bahsedilen değerler ve yeni özellikler ile Xperia X Premium‘un ekranı nasıl olacak?

Modelin piyasaya ne zaman çıkacağı ise şu an için bilinmiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir