Samsung’tan Note 7 Sürprizi: Note 6 Es Geçiliyor!

galaxy-note-7

Samsung’un iki amiral gemi modelinden biri olan Note serisinin yeni telefonu Galaxy Note 6, temmuz ya da ağustos ayında bekleniyor. Telefon hakkındaki sızıntıların da ardı arkası kesilmiyor. Bu süreçte telefonun donanımsal özellikleri, ekran boyutu ve yazılımsal özellikleri ile ilgili sızıntılar ortaya çıktı fakat bu kez ortaya çıkan haber gerçekten çok ilginç görünüyor.

Samsung’un, 6.kez çıkaracağı Note serisi telefonuna Galaxy Note 6 ismini vermesi bekleniyordu fakat firma 6 sayısını es geçerek yeni modele Galaxy Note 7 ismini verecek. Böyle bir isim değişikliğinin neden olduğu tam olarak bilinmese de bazı kaynaklar, Samsung’un Galaxy S7 ve eylül ayında tanıtılacak olan iPhone 7 modellerindeki 7 rakamının yanında, Note 6 modelinde yer alacak 6 rakamının insanlarda düşük model etkisi yaratacağı yönünde bir düşünceyle bu kararı verdiğini söylüyor.

samsung-galaxy-note-7

Samsung böylece yaz aylarında tanıtacağı modeline Galaxy Note 7 ismini verecek. Peki, Galaxy Note 7 hangi özelliklerle gelecek? Bu konuda da kesinleşen bazı haberler var. Test ekranlarından alınan bazı görüntülere bakıldığında Galaxy Note 7’de 6 GB LPDDR4 Ram’in yer alacağı kesinleşti. Telefonda S7 ve S7 Edge’den tanıdığımız Exynos 8890 işlemcisi yer alıyor. Bu işlemcinin çalışma frekansının S7 ile birebir aynı mı yoksa hız aşımı yapılmış bir versiyonu mu olduğu bilinmiyor.

Galaxy Note 7’nin ekran boyutu da 5.8 inç (5.77 inç gerçek değeri) olarak görülüyor. Bu ekranda 2K (2560 x 1440 p) çözünürlük sunacak olan telefonda 32 GB depolama seçeneğinin bulunacağı da kesinleşmiş oldu.

Galaxy Note 7’de ortaya çıkan diğer bir özellik de batarya yönünde oldu. Bir süredir 4000 Mah bataryanın telefonda yer alacağı konuşulurken elde edilen veriler bu değerin altında kalınacağını gösteriyor. Telefon 3700 Mah‘lık bir batarya ile geliyor ve bu değerle S7 Edge modelinden 100 Mah daha büyük bir bataryaya sahip olduğu görülüyor.

galaxy-note-7-ip68

Galaxy Note 7’nin kesinleşmeyen ama beklenen bazı özellikleri de var. Bunlardan biri telefonun, suya ve toza dayanıklılık sağlayan IP 68 sertifikasına sahip olması, diğeri ise entegre iris tarayıcı ile gelecek olması. Bu iki konuda bir kesinlik bulunmazken IP 68 sertifikasının telefonda yer alacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Samsung’un kullanıcılar tarafından merakla beklenen ve ağustos ayı içerisinde tanıtılması beklenen yeni amiral gemi modeli Galaxy Note 7, yıla damga vuran bir model mi olacak yoksa hayal kırıklığı mı yaratacak, hep beraber göreceğiz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir