Samsung Galaxy S8 ve S8 Plus Tüm Özellikler

Samsung 2017 yılının amiral gemisi modeli Galaxy S8 ve Galaxy S8 Plus’ı resmen tanıttı. Samsung’un büyük umutlarla kullanıcılara sunduğu S8 ve S8 Plus modelleri hakkında tüm bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Geçtiğimiz sene Galaxy Note 7 modelindeki batarya problemi nedeniyle sıkıntılı günler geçiren Samsung, 2016 yılını sadece Galaxy S7 modelleri ile geçirmek zorunda kalmıştı. Önemli maddi kayıplar yaşayan firma taze bir başlangıç yapmak adına tüm ağırlığını Galaxy S8 serisine verdi. Bakalım Galaxy S8 özellikleri ile yılın telefonu olmayı başarabilecek mi?
GALAXY S8 TASARIM

Samsung’un belki de S8 modellerinde en çok öne çıkardığı özellik tasarım olacak. Telefonlar tasarımsal olarak bir hayli ilgi çekecek gibi görünüyor. Firma, S8 modelleri ile birlikte düz ekrandan tamamen vazgeçtiğini kanıtlamış oldu. Artık tüm amiral gemisi modellerinde kavisli ekran öne çıkıyor. Samsung’un Infinity Display ismini verdiği bu tasarım anlayışı ile telefonun ön yüzü neredeyse tamamen ekrandan oluşuyor. Samsung’la bütünleşen fiziksel home tuşunun bu modelde kaldırıldığı da dikkatlerden kaçmıyor. Parmak izi okuyucunun arka kısma alındığı ve ön kısımdaki Samsung logosunun kaldırılması ile birlikte temiz bir tasarım ön plana çıkıyor. Üst ve alt kenarların inceltilmesi ile birlikte şimdiye kadar geliştirilen en ince çerçeveli Samsung akıllı telefonu karşımıza çıkmış oldu. 5.8 inç olmasına karşın Galaxy S8 ile 5.5 inçlik Galaxy S7 Edge modelinin boyutları hemen hemen aynı. Ayrıca kenar kısımda sonra değineceğimiz Bixby sanal asistan için atanmış bir tuş yer alıyor.

GALAXY S8 EKRAN

Samsung lansmanda iki ayrı model ortaya koydu. Galaxy S8, 5.8 inç büyüklüğünde bir ekranla bizi karşılıyor. Galaxy S8 Plus ise 6.2 inç büyüklüğünde bir ekrana sahip. Bu değerler çok büyük görünse de neredeyse çerçevesiz tasarımdan dolayı telefonun boyutunda fazla bir büyüme söz konusu değil.  Çözünürlük konusunda ise Samsung ilginç bir değere imza atmış. 2560 x 1440 p standart 2K ekran çözünürlüğünün dışında telefonlar 2960 x 1440 p çözünürlükle karşımıza çıkıyor. Samsung sanal tuşların ekrana müdahale etmesini böylece önlemiş oluyor. Kullanıcıya yine 2560 x 1440 p alan kalıyor. Samsung çeşit olarak yine Super Amoled kullanmayı seçmiş. Super Amoled ekranlar konusunda son yıllarda isminden söz ettiren firma, en iyi renkleri ve en parlak görüntüyü elde ettiğini açıkladı.

GALAXY S8 DONANIM

Samsung, iki ayrı işlemci seçeneği ile kullanıcıların karşısına çıkıyor. İkisi de kendi fabrikalarında üretilen Qualcomm’un Snapdragon 835 ve kendi işlemcisi olan Exynos 8895 Galaxy S8’de kendisini gösteriyor. Her iki yonga setinin de 10nm üretim geometrisine sahip olması şimdiye kadar tasarlanan en verimli yongalar olmasını sağlıyor. Benchmark testlerinde Snapdragon 835 yonga seti 180-190 bin puan arasında, Exynos 8895 ise 200 bin civarında bir puan alıyor.

Galaxy S8 ve Galaxy S8 Plus, 4 GB LPDDR4 RAM’e sahipler. Geçtiğimiz yıl da Ram konusunda bu değeri sunan firma önemli optimizasyonlarla bellek miktarı aynı kalsa da daha kullanışlı bir Ram yönetimi sunduğunu açıkladı.

64 GB’lık hafıza seçeneği ile kullanıcılara sunulacak model, SD Kart desteğini de sunuyor. Ayrıca Note 7’den tanıdığımız Iris tarayıcı da Galaxy S8 ve Galaxy S8 Plus’ta bulunuyor. Iris tarayıcının yanına yüz tanıma özelliği de eklenmiş.

GALAXY S8 KAMERA

Samsung kamera konusunda kağıt üzerinde bir değişikliğe gitmemiş gibi görünüyor. Fakat sensör konusunda değişiklik söz konusu. Galaxy S7 serisinde bulunan 12MP çözünürlüğündeki arka kamera, f.1/7 aralığında ve Dual Pixel ile çok daha hızlı otomatik odaklama yapılabiliyor. Ön kamera ise 8MP çözünürlüğünde ve yüz tanıma özelliğine sahip. Sensör tarafında ise Sony’nin en yeni sensörünün kullanıldığı söyleniyor fakat detaylı bir açıklama henüz mevcut değil.
GALAXY S8 YAZILIM

Samsung, Galaxy S8 ve S8 Plus’ta Android 7.0 üzerinde kendi ara yüzünü şekillendirmiş. Son derece akıcı ve göze hoş gelen bu ara yüz, bir çok yazılımsal özellikle desteklenmiş. Sunumda en çok öne çıkan Samsung’un yeni sanal asistanı Bixby oldu. Bixby doğrudan Siri’nin rakibi olacak şekilde hazırlanmış. Şu an için sınırlı özellikler sunan Bixby, kendisine özel bir tuş barındırıyor. Şu ana kadar en çok ön plana çıkan Bixby özelliği, fotoğrafı çekilen bir ürünün fiyat ve satış bilgilerini gösterebilmesi.

Samsung, Galaxy S8’in bilgisayara bağlanarak özelliklerinden bir bilgisayar gibi yararlanmamızı sağlayan Samsung Dex isminde bir aksesuar duyurdu. Samsung’un yeni DeX Station aksesuarı masaüstü deneyimi için Galaxy S8 veya S8 Plus modellerini monitör, klavye ve fareye bağlıyor. Böylece kullanıcılar istedikleri yeri iş yeri haline getirebiliyorlar.

GALAXY S8 DİĞER ÖZELLİKLER

Samsung her ne kadar sunumda bahsetmese de bazı yeni özellikleri S8 modellerinde sunmuş durumda. Bunlardan en çok dikkat çekeni şüphesiz Galaxy S8 modellerinin dünyanın ilk Bluetooth 5.0‘a sahip ilk telefonlar olması oldu. 300 metre uzaklığa kadar veri taşıyabilen Bluetooth 5.0, Samsung ‘un gizli silahlarından oldu. Telefonlarda ayrıca Cat 16 modem bulunuyor ve bu modemler şu ana kadar piyasaya çıkan en hızlı modemler olarak biliniyor.

GALAXY S8 BATARYA

Samsung, sunumda batarya konusunda tüm güvenlik önlemlerini aldıklarının altını bir kez daha çizdi. Geçtiğimiz yıl yaşadıkları fiyaskodan sonra batarya konusunda temkinli yaklaşan firma Galaxy S8 modelinde 3000 Mah, Galaxy S8 Plus modelinde ise 3500 Mah büyüklüğünde bir batarya ile karşımıza çıkıyor.

GALAXY S8 TÜRKİYE FİYATI

21 Nisan’da tüm dünyada satışa çıkacak olan Galaxy S8 modelleri Türkiye fiyatı açıklandı. Galaxy S8 için tavsiye edilen son kullanıcı fiyatı 4.399 TL olarak belirlenmiş durumda. Daha büyük varyant olan Galaxy S8 Plus modeli ise ülkemizde 4.999 TL fiyatla satın alınabilecek.

https://www.youtube.com/watch?v=D8Ert5yjMV4

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir