Samsung Galaxy S7 ve Galaxy S7 Edge Hakkında Tüm Bilgiler

samsung-galaxy-s7

Samsung, 21 Şubat’ta İspanya’nın Barcelona kentinde düzenlenen Mobil Dünya Kongresi’nde (MWC) , yeni amiral gemi modelleri olan Galaxy S7 ve Galaxy S7 Edge’i tanıttı. S serisi ile Android dünyasında hem satış anlamında hem de ilgi anlamında zirveyi elden bırakmayan firma, serinin yeni üyeleriyle de hayli iddialı olacak gibi görünüyor.

Samsung, Mobil Dünya Kongresi’nde görkemli bir sunumla yeni amiral gemi modellerini tanıttı. S serisinin yedinci üyesi olan Galaxy S7 ve geçtiğimiz yıl ilk defa sahneye çıkan iki taraftan kavisli ekrana sahip Edge modelinin yeni üyesi Galaxy S7 Edge, yine çok iddialı özelliklerle geliyor.

Galaxy S7, tasarım olarak selefi Galaxy S6’dan esintiler sunuyor. Cam ve metal materyaller kullanılan telefonda, elde tutuşu kuvvetlendirmek adına arka kısımdaki cam kaplama kavisli bir yapıyla karşımıza çıkıyor. Telefon 5.1 inç büyüklüğünde bir ekrana sahip. Galaxy S5 modelinden bu yana firma, S serisi modellerinde ekran boyutunu 5.1 inç seviyesinde tuttu. 2K (2560 x 1440) çözünürlüğündeki ekran, Super Amoled ve S6 modeline göre parlaklık ve renk konusunda iyileştirilmiş durumda.  7.9 mm kalınlığındaki telefon (S7 Edge 7.6 mm), S6 modeline göre biraz kalınlaşsa da bu durum batarya ve kamera çıkıntısı konusunda kullanıcının lehine sonuçlanmış gibi görünüyor. S6 modelinde eleştirilen kamera çıkıntısı yok edilirken batarya seviyesi 3000 Mah gibi bir seviyeye çıkarılmış.

Galaxy S7, donanım anlamında da zirveye oynayacak bir karne ile karşımızda. Telefon, iki ayrı işlemci seçeneği ile geliyor. Amerika’da satılacak olan modeller Qualcomm firmasının Snapdragon 820 model işlemcisinden güç alırken diğer bölgelerde (aralarında ülkemiz de var) satılacak modellerde ise Samsung’un kendi üretimi olan Exynos 8890 işlemcisi yer alacak. Bu işlemciler performans olarak yakın değerlere sahipken Exynos 8890’da yer alan Mali T880 grafik birimi, 12 çekirdekli yapısı ile Snapdragon 820’de bulunan Adreno 530 grafik biriminden bir tık önde olabilir. Samsung ayrıca grafik birimi tarafında Vulkan yazılım desteği ile önceki modeline göre grafik performansını yüzde 50 civarında artırdığını söyledi.  Her iki modelde de 4 GB Ram ve UFS 2.0 veri transfer standartı bulunuyor.

IP 68 sertifikasına sahip olan Galaxy S7, suya ve toza karşı yüksek dayanıklılık vaat ediyor. Firma Galaxy S5 modelinde bu özelliği denemiş fakat S6 modelinde bu özellikten vazgeçmişti. Aynı şekilde firmanın Galaxy S6 modelinde vazgeçmiş olduğu Micro SD kart desteği, Galaxy S7 modelinde tekrar karşımıza çıkıyor. Anlaşılan Samsung, Galaxy S6 modeline gelen eleştirilere kulak vermiş ve eksikleri kapatma yolunu seçmiş.

Galaxy S7, özellikle kamerası ile adından söz ettireceğe benziyor. Firma, Sony imzalı fakat kendi modifiye ettiği bir sensörle karşımıza çıkıyor. 12mp çözünürlüğündeki bu kamera, F1.7 diyafram aralığı ile dünyada bir ilke imza atıyor ve düşük ışıkta en iyi performansı vermeyi vaat ediyor. Firma ayrıca Dual Pixels adını verdiği bir özellik ile komşu piksellerin birbirleri ile veri alış verişini sağlayarak odaklanma süresini en aza indirdiğini açıkladı. Ön kamerayı 5mp’de tutan firma, burada da F1.7 diyagram aralığında bir kamera sunuyor. Geniş açılı ve düşük ışıkta dahi çok iyi performans veren ön kamera, ayrıca Selfie Flash özelliği ile karanlık ortamlarda ekranı bir flash gibi kullanarak daha net selfieler çekmenize olanak tanıyor.

Galaxy S7 Edge ise iki taraftan kavisli ekranı ile tasarım olarak birçok kişiyi etkileyen bir yapıya sahip. Modelde S6 Edge Plus’un tasarımı takip edilirken, Samsung 5.5 inç ekran büyüklüğündeki bu model ile bir nevi Plus modelini rafa kaldırmış oldu. Donanımsal özellikleri S7 ile aynı olan telefonda fark yazılımda ve batarya değerinde ortaya çıkıyor. 3600 Mah değerindeki bataryası ile iki güne yakın bir kullanımı garanti eden telefon, Edge ekranındaki yeni özellikler ile kendisini diğer modellerden ayırıyor. Geçtiğimiz yıl S6 Edge ve S6 Edge Plus modellerinde karşılaştığımız Edge Ekranı, S7 Edge ile birlikte Tasks Edge isminde yeni bir özelliğe kavuştu. Burada belli widgetları ve uygulamaları çalıştırarak kısa yoldan erişim sağlayabiliyoruz.

Samsung Galaxy S7 ve S7 Edge modelleri 11 Mart itibariyle satışa çıkacak. Ön sipariş verenleri ise sanal gerçeklik gözlüğü Gear VR hediyesi olacak. 32 ve 64 GB versiyonlarının satılacağı modeller siyah, beyaz, altın ve titanyum grisi renklerinde karşılayacak. Telefonların fiyatları hakkında henüz bir bilgi verilmese de Avrupa fiyatları S7 için 700 Euro, S7 Edge için ise 800 Euro şeklinde olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir