Samsung Galaxy Note 6 Haberleri

samsung-galaxy-note-6

Samsung‘un yıl boyunca piyasaya sürmüş olduğu iki amiral gemi modelinden birisi olan Note serisi, 2011 yılında ilk modeli ile teknoloji dünyasına yeni bir soluk getirmişti. Phablet denilen, tablet ve telefon kırması olan, büyük ekranlı telefonlar devrini başlatan Note serisi, özellikle kalemi ile kendisini diğer modellerden ayırmayı başardı. 2016 yılının Ağustos ya da Eylül ayında, Note serisinin 6.modeli olan Note 6 piyasaya çıkacak. Fakat şimdiden Note 6 ile ilgili bilgiler teknoloji perdesinde yer bulmaya başladı.

Samsung, Galaxy S6 modeli ile kendi üretmiş olduğu işlemcileri ön plana çıkarmaya başladı. Daha önce yine kendi işlemcilerini üreten firma, modellerinde kendi işlemcilerini geri planda tutmayı seçiyordu. S6 ve Note 5 modellerinde kullanmış olduğu Exynos 7420 işlemcisi Samsung‘un 2015 yılında diğer markalardan kendisini ayırmasını sağladı. Bu yıl, Galaxy S7 modelinde kullanmış olduğu Exynos 8890 işlemcisi Note 6 modelinde de karşımıza çıkacak. Çalışma frekansı ya da çekirdek sayısı ile ilgili bir değişikliğe gidilir mi şu an için bilinmiyor fakat işlemcinin Galaxy S7 ile aynı olacağı kesin gibi duruyor.

Kamera tarafında Samsung, özellikle son yıllarda zirveye oynayama başladı. S6 ve Note 5 modellerinde kullanmış olduğu kameraları ile 2015 yılında kendisinden bir hayli söz ettiren firma, S7 modeli ile bir sürpriz yaparak kendi üretmiş olduğu sensörü teknoloji severlere sundu. 12mp çözünürlüğündeki kamera, Brightcell denilen bir teknolojiyi üzerinde barındırıyor. Özellikle düşük ışık performansının çok iyi seviyelere çıkaran bu sensör büyük bir ihtimalle Note 6 modelinde de kullanılacak.

Note serisi bilindiği üzere büyük ekranlı telefonlardan oluşuyor. Phablet dediğimiz büyük ekranlı telefonlar modasını başlatan Note serisinin 6. üyesinde Samsung ekranı 5.8 inç yapmayı planlıyor. Daha önceki üç modelde ekran boyutunu değiştirmeyen (5.7 inç) firma bu sefer 0.1 inçlik bir artışa gidebilir. Ekranın yine 2K (2560 x 1440 p) olması bekleniyor. Ama ekranla ilgili asıl gelişme boyutu ya da çözünürlüğü ile ilgili değil. Samsung, pentile denilen piksel diziliminden bu modelde vazgeçebilir. Gelen haberlere göre RGB dizilimli bir ekran paneli kullanılacağı söyleniyor. Super Amoled ekranlarda eleştirilen Pentile diziliminden vaz geçilmesi bakalım ekran konusunda dünyada zirveye oynayan firmanın yerini sağlamlaştıracak mı?

Note 6 ile ilgili ortaya atılan en uçuk söylenti ise Ram miktarının 6 GB olacağı yönündeki haber oldu. Teknoloji ile ilgilenen birisi olarak bu haber bana çok inandırıcı gelmese de ortaya atılan bir söylenti olduğu için paylaşmak durumundayım. Samsung firması mobil ram üretimi konusunda dünyada rakipsiz durumdadır. Fakat Samsung‘un bu kadar bol ram kullanımına, ram’i kendisi üretse dahi izin vermeyeceğini düşünüyorum. Zaten şu an ki durumda 6 GB Ram ne kadar gerekli tartışılır. Tabi firma Note 6‘ ya ekleyeceği yazılımsal özelliklerin durumuna göre Ram miktarında artışa gidebilir fakat benim beklentim telefonun 4 GB ram ile geleceğidir.

Note 6 ile ilgili ortaya atılan son sızıntı ise batarya ile ilgili. Kesin bir değer verilmese de telefonun bataryasının insanları memnun edecek bir seviyede olacağı konuşuluyor. S7 ve S7 Edge modellerinde 3000 Mah ve 3600 Mah batarya kullanan firma dikkatleri üzerine toplamıştı. 5.8 inç olması beklenen bir telefonda 4000 Mah gibi bir batarya değerinden söz ediliyor ki bu değer Note 6‘nın iki günü rahatlıkla çıkaracak bir batarya değerine ulaşması demektir. Note 5‘in 3000 Mah değerinde bir bataryaya sahip olduğunu hatırlatmak isterim. Yine de çok fazla umutlanmamak gerekir çünkü firmalar batarya değerini artırmak yerine yazılımsal optimizasyonlar ile kullanım süresini artırmaya çalışmaktadırlar. Benim görüşüm en az 3600 Mah ‘lık bir bataryanın bizi karşılayacak olmasıdır.

Note 6 modeli hakkında ortaya atılan söylentiler ve sızıntılar bu şekilde fakat telefonun piyasaya çıkma tarihine yaklaştıkça pek çok haber ve söylentinin ortaya çıkacağını söyleyebiliriz. Telefonun metal çerçeveli ve cam arka kaplamalı geleceğini de ön görebiliriz. S6 ve S7 modellerine bakarak tasarım olarak da Note 5 ‘e benzeyeceğini söyleyebiliriz. Konu Note serisi olduğunda merak edilen başka bir konu da tabi ki S-Pen özellikleridir. S-Pen özellikleri konusunda henüz herhangi bir haber yok fakat Ağustos ayı yaklaştıkça bu konuda da haberler alacağımızı düşünüyorum.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir