Samsung Galaxy C5 ve Galaxy C7 Teknik Özellikleri

samsung-galaxy-c5-galaxy-c7

Samsung, yeni bir seriye daha başlıyor. Karşınızda C serisine ait ilk telefonlar olan Galaxy C5 ve Galaxy C7’nin teknik özellikleri ve detayları…

Samsung, 2015 yılına kadar, çıkarmış olduğu modellerin çokluğu ve bu modellere yeterli desteği veremediği nedeniyle eleştiri yağmuruna tutuluyordu. Firma bu eleştirileri dikkate almış olacak ki, 2015 yılından itibaren yoluna bazı ana serilerle devam etme kararı aldı. Böylece Samsung’un piyasaya çıkarmış olduğu seriler, S serisi, Note serisi, A serisi ve J serisi olarak azaltıldı. Bunlardan S ve Note serisi amiral gemi modelleri sunarken A serisi orta üst seviyeye, J serisi ise giriş ve orta seviyeye hitap eden modeller barındırıyordu.

Samsung son gelen haberlere göre yeni bir seri daha oluştur istiyor. C serisi adını alacak bu seri ilginç teknik detayları ile dikkat çekiyor. C serisinde yer alacak telefonlar orta seviyeye hitap etse de bulundurdukları Ram miktarları ile muadillerinden kendilerini ayıracak gibi görünüyor.

C serisine ait ilk duyurulan modeller olan Galaxy C5 ve Galaxy C7’nin teknik özelliklerini ve ortaya çıkan detaylarını kısaca görelim.

Samsung Galaxy C5

C serinin küçük ekranlı modeli olan Galaxy C5, 5.2 inçlik bir ekrana sahip olacak. Bu ekranda Full HD (1920 x 1080 p) çözünürlük sunacak olan telefonun ekranı IPS ekran olacak. Samsung bu modellerinde Super Amoled kullanmayarak C serisini farklı bir yere konumlandırmak istiyor olabilir.

Donanım tarafında orta seviyeye hitap eden telefon, Qualcomm’un Snapdragon 617 işlemcisinden güç alıyor. Bu işlemci 8 çekirdekli ve 1.5 GHz hıza ulaşabiliyor. Galaxy C serisinin belki de en ilgi çeken tarafı Ram yönünde olacak çünkü modellerde 4 GB ram bulunuyor. Bu değerin amiral gemi modellerinde görünmesi, orta sınıfta Galaxy C serisini bambaşka bir yere konumlandıracaktır.

Kamera tarafında da cimri davranmayan firma, Full HD 30fps kayıt yapabilen 13 MP çözünürlüğünde arka kamera ve 5 MP çözünürlüğünde ön kamera sunuyor.

Galaxy C5’in batarya değeri şu an için bilinmiyor fakat Samsung, özellikle orta seviye telefonlara beklenenden fazla batarya değerlerini eklemesiyle meşhurdur. Bu modelde de en azından 3000 Mah gibi bir batarya değerini görebileceğimizi düşünüyorum.

Telefonun metal kasaya sahip olacağı da söylentiler arasında yer alıyor. Galaxy C5, Android 6.0.1 Marshmallow sürümü ile kullanıcılara sunulacak.

Samsung Galaxy C7

Serinin büyük ekranlı modeli olacak olan Galaxy C7, 5.5 inçlik bir ekrana sahip olacak. Bu ekranda aynı Galaxy C5 gibi Full HD (1920 x 1080 p) çözünürlük sunacak olan model, yine küçük kardeşi gibi IPS ekrana sahip olacak.

Donanım tarafında küçük kardeşinden bir adım öne çıkan Galaxy C7, Qualcomm’un Snapdragon 625 işlemcisi ile sunulacak. 8 çekirdekli bir yapıya sahip olan bu işlemci 2.0 Ghz hızları görebiliyor. Snapdragon 625 işlemcisine ise yine 4 GB Ram eşlik ediyor. C serisinde bu Ram miktarı uzun süre konuşulacak gibi görünüyor.

Kamera tarafında da Galaxy C5 modelinden kendisini ayıran Galaxy C7, Full HD 30fps kayıt yapabilen 16 MP çözünürlüğünde arka, 8 MP çözünürlüğünde ön kamera ile geliyor.

Aynı Galaxy C5 gibi bu modelin de batarya değeri hakkında henüz bilgi bulunmuyor fakat 5.5 inçlik bu telefonda 3500 Mah gibi bir batarya değerini görebiliriz diye düşünüyorum.

C5 gibi bu model de metal kasaya sahip olacak. Galaxy C7, Android 6.0.1 Marshmallow sürümü ile gelecek.

Samsung, C serisi ile orta seviyeye IPS ekranlı, 4 GB Ram’li ve metal kasaya sahip, iddialı modeller sunacak gibi görünüyor. Teknik özellikleri olumlu not alan modellerin akıllarda soru işareti bırakan tek tarafı ise fiyatı olacak. Eğer bu modeller uygun bir fiyattan satılırsa C serisi isminden bir hayli söz ettirecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir