Microsoft Lumia 950 XL Hakkında Bilgiler

lumia-950-lumia-950-xl

Microsoft firmasının Nokia‘nın mobil bölümünü satın aldıktan sonra kendi ismiyle piyasaya sürmeye başladığı Lumia serisi telefonların son amiral gemi temsilcisi olan Lumia 950 XL, geçtiğimiz yılın Ekim ayında yapılan sunumla tanıtıldı. 950 ailesinin büyük boy üyesi olan 950 XL, phablet denilen büyük ekranlı telefonlar kategorisinde kendisine yer buluyor.

Microsoft, Lumia 950 ve Lumia 950 XL modellerini maalesef ülkemizde bir hayli geç vakitte piyasaya sürdü. Ekim 2015’te tanıtılan telefon ancak Şubat 2016’da ülkemizde satışa çıktı.

Nokia Lumia serisinden kalan tasarım çizgisini devam ettiren yeni modelde, polikarbon malzeme kullanılmış. 5.7 inçlik ekranında 2K (2560 x 1440 p) çözünürlük sunan telefon, 518 PPI değerine ulaşıyor. Ekranında Amoled panel kullanan firma Clear Black teknolojisini de bünyesinde barındırıyor. Bu teknoloji ile ekranın güneş ışığı altında görünür olması sağlanıyor. Ekranı Corning firmasının Gorilla Glass 4 camı ile korunan Lumia 950 XL, her ne kadar malzeme kalitesinden taviz verse de ekran dayanıklılığı konusunda iddialı görünüyor.

Microsoft Lumia 950 XL, donanım yönüyle küçük kardeşinden bir adım öne çıkmayı başarıyor. Lumia 950‘ye nazaran daha güçlü bir işlemci barındıran telefon, Qualcomm’un Snapdragon 810 işlemcisinden gücünü alıyor. Bu işlemci hakkında 2015 yılı boyunca pek de hoş olmayan şeyler duyduk. Microsoft mühendisleri de bu sorunların farkında olacak ki, telefona sıvı soğutma borusu ekleyerek işlemcinin yol açtığı ısıyı bir nebze engellemeye çalışmışlar. Lumia 950 XL, grafik tarafında da küçük kardeşinden bir adım önde duruyor. Adreno 430 grafik birimini kullanan telefona 3 GB Ram eşlik ediyor. Bu ram aynı Lumia 950 modelinde olduğu gibi LPDDR4 özellikte ve 1600 Mhz hızında çalışıyor.

Kamera tarafında bekleneni veren telefon, 20 MP çözünürlüğünde arka kameraya sahip. F 1.9 diyagram açıklığı, 6 parçalı lens yapısı ve Carl Zeiss lens çeşidine barındıran telefona, Triple denilen 3 farklı renk tonuna sahip 3’lü flaş eşlik ediyor. Aynı zamanda PureView yazılımsal desteğine de sahip olan telefon, kamera konusunda iddialı görünüyor. Arka kamera 4K 30fps video kaydı yapabiliyor. Full HD’de ise bu değer 60fps’ye çıkıyor. Telefonun arka kamerasında yıllardır süre gelen OIS desteği bu modelde de es geçilmemiş. Ön kamera ise 5 MP çözünürlüğünde ve F 2.4 diyafram açıklığına sahip. Arka kamerası kadar iddialı olmayan ön kamera günün sonunda başarılı diyebileceğimiz sonuçlara imza atıyor.

Lumia 950 XL, USB Type-C ve USB 3.1 desteği ile geliyor. Aynı zamanda hızlı şarjı da destekleyen telefonda 3430 Mah‘lik bir batarya bulunuyor. Telefonun arka kapağı açılabiliyor ve batarya değiştirilebiliyor. Bataryanın aynı zamanda kablosuz şarjı da desteklediğini söylemeliyim.

Lumia 950 XL‘in yazılımsal özelliklerine geçtiğimizde ise ilk olarak söyleyeceğimiz, telefonun Windows 10 işletim sistemi yüklü olarak geleceğidir. Windows 10‘un mobile sürümünü barındıracak telefon, akıcı ve sade bir ara yüz sunuyor. Her ne kadar marketteki uygulama yetersizliğinden yakınanlar çok olsa da Microsoft firması açıkları kapatmak için yoğun çaba sarf ediyor diyebiliriz.

Lumia 950 XL, parmak izi sensörü furyasına uymayarak bir farklılığa gidiyor ve Iris tarayıcı ile birlikte geliyor. Telefonun ön tarafında bulunan bir sensör vasıtasıyla telefon gözünüzü tarayarak kilidini açıyor. Tabii bu özellik tam verimle çalışıyor mu ya da karanlık ortamlarda ne gibi sonuçlar veriyor, test etmemiz gerekecektir.

Microsoft tarafından yapılan bir telefonun Microsoft yazılımları ile birlikte gelmesi de gayet doğal bir sonuç olacaktır. Telefonda özellikle Office programları, Outlook, Skype gibi yazılımlar ön yüklü olarak geliyor ve Windows 10 yüklü bir bilgisayar ile senkronize olarak çalışabiliyor.

Microsoft firması bu senkronize çalışma ile yetinmeyip Continuum denilen bir aparatı ve yazılımı Lumia 950 ve Lumia 950 XL ile birlikte sunuyor. Bu aparat yardımı ile telefonunuzu bir ekrana bağladığınızda, mini bir Windows 10 bilgisayara kavuşuyorsunuz. Ekranda telefonunuzda yüklü olan uygulamaları kullanabiliyor, menüler arasında sanki bilgisayar kullanıyormuş gibi gezebiliyorsunuz. Continuum aparatının kutudan çıkmadığını, ayrıca satıldığını belirtmek isterim.

Microsoft firmasının yeni amiral gemi modelleri Lumia 950 ve Lumia 950 XL, Şubat 2016 ile birlikte ülkemizde satışa çıktı. Lumia 950‘in satış fiyatı 2250 TL iken Lumia 950 XL‘in satış fiyatı 2600 TL olarak belirlenmiş durumda. Tabii bu fiyatlar 32 GB‘lık versiyonları için geçerli olan fiyatlardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir