Microsoft Lumia 950 Hakkında Bilgiler

lumia-950-lumia-950-xl

Microsoft firmasının Nokia‘nın mobil bölümünü satın aldıktan sonra kendi ismiyle piyasaya sürmeye başladığı Lumia serisi telefonların son amiral gemi temsilcisi olan Lumia 950, geçtiğimiz yılın Ekim ayında yapılan sunumla tanıtıldı. Lumia 950 modeli ile birlikte büyük ekranlı Lumia 950 XL modeli de tanıtıldı. Lumia 950 XL hakkındaki yazımıza ulaşmak için tıklayınız.

Microsoft, Lumia 950 ve Lumia 950 XL modellerini maalesef ülkemizde bir hayli geç vakitte piyasaya sürdü. Ekim 2015’te tanıtılan telefon ancak Şubat 2016’da ülkemizde satışa çıktı.

Peki, Microsoft firmasının amiral gemi modellerinden küçük üye Lumia 950 bizlere neler sunuyor?

Nokia Lumia serisinden kalan tasarım çizgisini devam ettiren yeni modelde, polikarbon malzeme kullanılmış. 5.2 inçlik ekranında 2K (2560 x 1440 p) çözünürlük sunan telefon, 564 PPI değerine ulaşıyor. Ekranında Amoled panel kullanan firma Clear Black teknolojisini de bünyesinde barındırıyor. Bu teknoloji ile ekranın güneş ışığı altında görünür olması sağlanıyor. Ekranı Corning firmasının Gorilla Glass 4 camı ile korunan Lumia 950, her ne kadar malzeme kalitesinden taviz verse de ekran dayanıklılığı konusunda iddialı görünüyor.

Microsoft Lumia 950, donanım olarak ağabeyi diyebileceğimiz Lumia 950 XL‘den bir adım geride gibi görünüyor. Telefon, Qualcomm’un 6 çekirdekli Snapdragon 808 işlemcisinden güç alırken, grafik birimi olarak Adreno 418 grafik birimini kullanıyor. 3 GB Ram ile gelen telefonun, LPDDR4 yapısına sahip Ram’i, 1600 Mhz hızda çalışıyor.

Lumia 950, kamera tarafında boyundan büyük işler çıkaracak gibi görünüyor. 20 MP çözünürlüğünde arka kameraya sahip olan telefon, F 1.9 diyagram açıklığı, 6 parçalı lens yapısı ve Carl Zeiss lens çeşidine sahip. Aynı zamanda PureView yazılımsal desteğine de sahip olan telefon kamera konusunda iddialı görünüyor. Arka kamera 4K 30fps video kaydı yapabiliyor. Full HD’de ise bu değer 60fps’ye çıkıyor. Telefonun arka kamerasında yıllardır süre gelen OIS desteği bu modelde de es geçilmemiş. Ön kamera ise 5 MP çözünürlüğünde ve F 2.4 diyafram açıklığına sahip. Arka kamerası kadar iddialı olmayan ön kamera günün sonunda başarılı diyebileceğimiz sonuçlara imza atıyor.

Lumia 950, USB Type-C ve USB 3.1 desteği ile geliyor. Aynı zamanda hızlı şarjı da destekleyen telefon 30 dakika gibi bir sürede bataryasının yüzde 50’sini doldurmayı vaat ediyor. Batarya demişken telefonun bataryasından söz etmeden olmaz. 3000 Mah‘lik bir batarya ile gelen telefonun arka kapağı açılabiliyor ve batarya değiştirilebiliyor. Bataryanın aynı zamanda kablosuz şarjı da desteklediğini söylemeliyim.

Lumia 950‘nin yazılımsal özelliklerine geçtiğimizde ise ilk olarak söyleyeceğimiz, telefonun Windows 10 işletim sistemi yüklü olarak geleceğidir. Windows 10‘un mobile sürümünü barındıracak telefon, akıcı ve sade bir ara yüz sunuyor. Her ne kadar marketteki uygulama yetersizliğinden yakınanlar çok olsa da Microsoft firması açıkları kapatmak için yoğun çaba sarf ediyor diyebiliriz.

Lumia 950, parmak izi sensörü furyasına uymayarak bir farklılığa gidiyor ve Iris tarayıcı ile birlikte geliyor. Telefonun ön tarafında bulunan bir sensör vasıtasıyla telefon gözünüzü tarayarak kilidini açıyor. Tabii bu özellik tam verimle çalışıyor mu ya da karanlık ortamlarda ne gibi sonuçlar veriyor, test etmemiz gerekecektir.

Microsoft tarafından yapılan bir telefonun Microsoft yazılımları ile birlikte gelmesi de gayet doğal bir sonuç olacaktır. Telefonda özellikle Office programları, Outlook, Skype gibi yazılımlar ön yüklü olarak geliyor ve Windows 10 yüklü bir bilgisayar ile senkronize olarak çalışabiliyor.

Microsoft firması bu senkronize çalışma ile yetinmeyip Continuum denilen bir aparatı ve yazılımı Lumia 950 ve Lumia 950 XL ile birlikte sunuyor. Bu aparat yardımı ile telefonunuzu bir ekrana bağladığınızda, mini bir Windows 10 bilgisayara kavuşuyorsunuz. Ekranda telefonunuzda yüklü olan uygulamaları kullanabiliyor, menüler arasında sanki bilgisayar kullanıyormuş gibi gezebiliyorsunuz. Continuum aparatının kutudan çıkmadığını, ayrıca satıldığını belirtmek isterim.

Microsoft firmasının yeni amiral gemi modelleri Lumia 950 ve Lumia 950 XL, Şubat 2016 ile birlikte ülkemizde satışa çıktı. Lumia 950‘in satış fiyatı 2250 TL iken Lumia 950 XL‘in satış fiyatı 2600 TL olarak belirlenmiş durumda. Tabii bu fiyatlar 32 GB‘lık versiyonları için geçerli olan fiyatlardır.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir