LG G6 Tanıtıldı! Tüm Bilgiler Burada

Geçtiğimiz ay bazı görselleri ortaya çıkan LG’nin yeni amiral gemi modeli G6, bugün Mobil Dünya Kongresi’nde resmi olarak tanıtıldı. LG’nin tamamen metal ve değiştirilemeyen pil şeklinde sunduğu G6, firma için yeni bir başlangıç olarak görülüyor. Bakalım LG’nin yeni silahı G6 nasıl özelliklerle geliyor?

LG Electronics Mobil İletişim Bölümü Başkanı Juno Cho, sunuma başlarken tüketicilerin büyük ekranlı bir telefon istediklerini fakat büyük bir telefon istemedikleri yönünde bir açıklama yaptı. Bu açıklama ile LG’nin G6’da çerçeveleri ince ve ekranı büyük bir telefonla tüketicilerin karşısına çıkacağını sezmiş olduk.GENEL ÖZELLİKLER:

LG G6, ekran yönünden büyük ama toplam ölçüler olarak normal düzeyde bir telefon olarak görülebilir. 148.9 mm x 71.9mm x 7.9mm ebatlarındaki telefon, 5.7 inç büyüklüğünde bir ekrana sahip. 163 gr ağırlığındaki G6, ölçüler ve ağırlık olarak kabul edilebilir bir görünüm sunuyor. Tasarım olarak baktığımızda tamamı metal kasadan oluşan G6’nın arka kapağı açılmıyor ve pili çıkarılamıyor. IP 68 suya ve toza karşı dayanıklılık sertifikası sunan telefon, görünüş olarak başarılı bir grafik çiziyor.

EKRAN:

LG G6, 5.7 inç büyüklüğünde bir ekrana sahip. Bu ekranda 2K çözünürlük sunan telefonda kendisini diğer telefondan ayıran bir farklılık söz konusu. Normalde 2K ekranda 2560 x 1440 p çözünürlük sunarken LG G6, 2880 x 1440 p çözünürlük sunuyor. Yani ekran alta doğru biraz daha genişletilmiş durumda. Böylece 18:9 oranı sağlanmış ve gerçek video görünümü elde edilmiş. LG Bu ekrana FullVision ekran ismini vermiş. Ekran aynı zamanda Dolby Vision ve HDR 10 olmak üzere iki yaygın renk standardını destekliyor.

DONANIM:

LG, donanım konusunda tartışmalara yol açacak bir karar vermiş gibi görünüyor. Tabii bunun nedeninin Samsung’un Qualcomm ile olan antlaşması olduğunu söyleyebiliriz. Telefon Snapdragon 821 işlemcisi ile ortaya çıktı. Yani aslında 2016 yılının işlemcisi ile çıkış yaptı diyebiliriz. Ram konusunda da geçtiğimiz yıla göre bir artış söz konusu değil. 4GB Ram ile gelen telefon donanım konusunda 2017’de rakiplerinden geri kalacak gibi görünüyor. 32 GB ve 64 GB dahili bellek seçenekleri ile gelecek telefonun SD Kart seçeneğinin olduğunu belirtelim.

KAMERA:

LG, arka kamerada çift kamera kullanımını artık standart haline getiren firmalardan biri. Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yılda G6 modelinde çift kamera seçeneğini görüyoruz. 13 MP‘lik iki kameradan oluşan bu pakette geniş açılı fotoğraf çekmemizi sağlayacak olan kamera F2.2 diyafram açıklığına sahipken ana kamera ise F1.8 diyagram açıklığına sahip. Kamera özellikleri olarak tanıtım videosunda trende uygun özellikler sunan firma başarılı bir işe imza atmış gibi görünüyor. Tabii kamera konusunda rakiplerine göre ne durumda olacak, bunu zaman içinde öğreneceğiz.

Ön kamera ise 5 Mp ve F2.2 diyagram açıklığına sahip. Full HD kayıt yapabilen bu kamera geniş açılı selfie imkanı sunuyor.

LG, G6’da arka kameranın 4K video kayıtlarında dahi OIS imkanı sunacağını açıkladı.

BATARYA:

LG’den en çok beklenen haberlerden biri de bataryanın kaç Mah olacağıydı. Çünkü firma amiral gemilerine koymuş olduğu batarya değerleri ile bugüne kadar hep eleştirildi. G6 modeli 3300 Mah‘lık bir batarya ile geliyor. Batarya miktarı biraz artırılmış durumda ama günlük kullanımda bize nasıl bir performans sunduğu şu an için bilinmiyor tabii. LG’nin Qualcomm’un Quick Charge 3.0 desteğini de telefonunda sunduğunu belirtelim.

YAZILIM:

LG G6, donanım olarak bize 2016 yılına ait bir telefon gibi görünse de günlük kullanımda kullanıcının karşısına çıkacak olan yazılım desteğidir. Eğer firmalar yazılımı sorunsuz ve stabil yaparlar ve güncelleme desteğini aksatmadan verirlerse kullanıcılar donanımdaki eksiklikleri göz ardı edebilirler.

LG de bu yolu izliyor olacak ki Android 7.1 ve LG UX 6.0 ara yüzü ile kullanıcıların karşısına çıkıyor.

LG G6’nın ülkemizde ne zaman satışa çıkacağı ve fiyatı bilinmiyor fakat telefon 2 Mart’tan itibaren ön siparişe açılacak. Tüketicilerin ise 10 Mart’tan sonra telefona sahip olabilecekleri söylendi.

Lg’nin yeni amiral gemi modeli G6’nın tanıtım filmini izleyebilirsiniz:
https://www.youtube.com/watch?v=6vMLTdgRB8Y

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir