LG G5 Hakkında Tüm Bilgiler

lg-g5-ozellikler

Güney Kore’li LG‘nin yeni amiral gemi modeli G5, 21 Şubat’ta İspanya’nın Barcelona kentinde düzenlenen Mobil Dünya Kongresi‘nde tanıtıldı. LG, görkemli bir sunumla yeni amiral gemisi modelinini özelliklerini anlattı. G5 hakkındaki tüm bilgileri, satış tarihini ve fiyatını yazımızda bulabilirsiniz.

LG, özellikle tasarımı ile göz önüne çıkan G gerisinin 5.üyesi olan G5‘i kullanıcıların beğenisine sundu. G5, farklı bir tasarım anlayışı ve çarpıcı özellikler ile geldi. LG G5, önceki G modellerinden tasarım ve malzeme olarak farklı bir çizgiyle karşımıza çıktı. Plastik kasa yapısından metal kasaya geçen firma, çıkarılabilir batarya özelliğinden vazgeçmemek için modüler bir yapı kullanmayı seçmiş. Bu yapıda telefonun alt kısmında bulunan bölüm, çekip çıkarılarak batarya değiştirilebiliyor. Modüler yapı bununla sınırlı kalmıyor. Telefonun çıkarılabilen bölümüne farklı aksesuarlar takılarak telefona farklı özellikler ve görünümler kazandırılabiliyor. Bu aksesuarları yazımızın devamında inceleyeceğiz. G5, tasarım olarak da özellikle G3 ve G4 modellerinden farklı bir çizgiyle karşımıza çıkıyor. Tasarım anlamında birçok kişiden negatif yorum alan firma, bu yorumları hak ediyor gibi görünüyor. Telefonun özellikle arkası, tasarım olarak pek de göz alıcı görünmüyor. LG, tasarım anlamında bir farklılığa daha giderek son birkaç modelde arka bölüme konumlandırmış olduğu ses açma ve kapama tuşlarını yeniden yan tarafa almış.

LG G5, 5.3 inçlik bir ekran büyüklüğü ile geliyor. G4 modelinde ekran büyüklüğü 5.5 inç iken ekran küçültülmeye gidilmesi akıllara LG‘nin büyük ekranlı yeni bir seri hazırladığı izlenimini getiriyor. LG G5, 5.3 inçlik ekranında 2K (2560 x 1440 p) çözünürlük sunuyor. Ekranı IPS Quantum panel olan telefonun, kaplama camı Corning Gorilla Glass 4 ve ekran – çerçeve oranı G4’e nazaran gerilemiş durumda. Ekranda 2016 yılının modası olacak olan Always-On (daima açık) özelliğinin bulunduğunu da hatırlatalım. Bu özellik yardımı ile ekranın belli bölümleri sürekli açık kalabiliyor ve çeşitli bildirimleri gösteriyor.

Donanım tarafında 2016 amiral gemisi modellerinde sıkça karşılaşacağımız bir yapı bizi karşılıyor. Qualcomm firmasının 2.2 Ghz hızında çalışan Snapdragon 820 işlemcisinden gücünü alan telefonun grafik tarafında desteği Adreno 530 grafik birimi oluyor. 4 GB Ram ile gelen LG G5, hem DDR4 Ram teknolojisine hem de UFS 2.0 veri transfer standartına sahip olması nedeniyle, herhangi bir dar boğaza neden olmayacak bir sisteme sahip.

Kamera tarafında da farklılaşma yolunu seçen LG, yeni amiral gemisi modelinde arka kamerada çift kamera kullanmayı tercih etmiş. Ana kamerası 16 mp olan arka kameraya, 8 mp çözünürlüğünde geniş açılı fotoğraflar çekmemizi sağlayacak olan yardımcı bir kamera daha eklenmiş. Böylece 135 dereceye kadar geniş açılı fotoğraflar çekebiliyoruz. F1.8 diyafram aralığına sahip kameralar, Samsung’un S7 ve S7 Edge modellerinde sunmuş olduğu F1.7 diyafram aralığının gerisinde kalmış gibi görünüyor. Arka kameralarımıza çift tonlu led flash ve lazer oto fokus eşlik ediyor. LG G5‘in ön kamerası da 8 mp ve bu kamera Full Hd video çekimi sağlıyor.

LG G5‘in batarya değerinde de ilk etapta şaşıracağımız bir değer bizi karşılıyor. G3 ve G4 modellerinde 3000 Mah batarya tercih eden LG, yeni modelinde 2800 Mah gibi bir değere geriliyor. Bu gerileme yazılımsal ve donanımsal optimizasyonlarla egale edilebilir fakat yine de G4’ten çok da iyi bir performans sunacağını söylemek zor. Yazımızın başında da söylediğim gibi, LG, metal kasaya geçmesine rağmen bataryanın değiştirilebilir olmasını sağlamış. Bunu da modüler bir yapı kullanarak sağlamış. Telefonun alt kısmını çekip çıkardığımızda batarya karşımıza çıkıyor. Bataryayı değiştirmenin yanı sıra bu bölüme LG‘nin Friends ismiyle sunmuş olduğu farklı aksesuarlar takarak telefonumuza farklı özellikler kazandırabiliyoruz. Bunların bir kaçından bahsetmek gerekirse, en çok öne çıkanın CAM PLUS ismi verilen bir kamera aksesuarı olduğunu söyleyebilirim. Bu kamera aksesuarı, telefona kamera kontrolü sağlayan (zoom gibi) yeni tuşlar eklerken, 1200 Mah ekstra batarya eklentisi yapıyor. Bir diğer aksesuar ise Bang & Olufsen firmasının sunmuş olduğu Hi-Fi ses desteği sunan bir ses yongası. Bu aksesuarı taktığımızda telefon, uyumlu kulaklığı ile ileri seviye bir ses deneyimi sunmayı amaçlıyor. LG G5‘te USB Type-C standartının getirildiğini de ekleyelim.

LG firması, G5 modeli ile tasarım ve özellik olarak farklılaşma yoluna gitmiş görünüyor. Sunuma ve tanıtım videolarına baktığımızda ise telefonla gençlerin hedef kitle olarak belirlendiğini söyleyebiliriz. Fiyatı hakkında henüz bir bilgi verilmese de ülkemizde 2000-2500 TL bandında bir satış fiyatına sahip olacağını söyleyebiliriz. Nisan ayında satışa çıkacak olan telefon, bakalım hemşehrisi Samsung’a göre nasıl bir başarı gösterecek?

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir