Katlanabilir Ekranlı Samsung Galaxy X Geliyor

Samsung, “Project Valley” ismiyle yürüttüğü projesinde bir süredir katlanabilir ekranlı bir telefonu piyasaya süreceğini gösteriyordu. Çalışmalar sonuç vermiş olacak ki firma 2017 yılında Galaxy X isminde dünyanın ilk katlanabilir ekranlı telefonunu çıkarmayı planlıyor. Galaxy X’in katlanabilir ekranının 4 K çözünürlüklü olacağı ise ikinci bir sürpriz oldu.

Samsung’un 2017 yılında piyasaya beş adet amiral gemisi sürmeyi hedefliyor. Bu amiral gemilerinden ikisi 2017 yılı başlarında piyasaya süreceği Galaxy S8 ve Galaxy S8 Edge modelleri olacak. Firma yılın ikinci yarısında ise Galaxy Note 7 ve Galaxy Note 7 Edge modellerini kullanıcılara sunacak. Bu amiral gemi modellerinin yanına katlanabilir 4K ekranlı Galaxy X modeli de eklenecek.

Samsung Galaxy X modelinde pentile dizilimli 4K ekran kullanacak fakat diğer dört amiral gemisi modelinde RGB dizilimli 2K ekran kullanmayı düşünüyor. Böylece S ve Note serilerinin gelecek yıl da 2k ekranla geleceğini söyleyebiliriz.

samsung-galaxy-x-patent

Galaxy X, geçtiğimiz yıl ortaya çıkan patent şemalarından bu yana merakla bekleniyordu. Samsung’un “Project Valley” ismini verdiği bu projede artık sona gelindi. 2017 yılı itibariyle satışa çıkarılacak olan model, dünyanın ilk katlanabilir ekranlı telefonu olacak. Galaxy X’in donanım özellikleri de tam olarak bilinmiyor fakat Snapdragon 820 ve 3 GB Ram‘li bir versiyonunun test edildiği öğrenildi. Firma büyük bir ihtimalle bu donanımla telefonu sunmayacaktır. Gelecek yılın amiral gemi modellerinde yer alan donanımı bu modelde de görebiliriz. Tabii 4K çözünürlüğündeki ekran için donanımın daha da güçlü olması gerek diye düşünüyorum.

Samsung, durgunluk yaşayan mobil pazarda farklı modeller ile öne çıkmayı hedefliyor. Gelecek yıl Galaxy X firmaya neler sunacak hep beraber göreceğiz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir