Karşınızda Samsung Galaxy Note 7

galaxy-note-7

Samsung’un iki amiral gemi modelinden biri olan Note serisinin yeni üyesi, bir süredir teknoloji gündemini meşgul ediyor. Telefonun donanımsal özellikleri aylardır konuşulurken telefonun dış görünüşü hakkında da zaman zaman bazı görseller ortaya atılmıştı.

Samsung’un 2 Ağustos‘ta resmen tanıtımını yapacağı Note serisinin yeni üyesi Galaxy Note 7’nin resmi görselleri sızdırıldı. Böylece bir süredir donanımını konuştuğumuz Galaxy Note 7’nin neye benzediğini de görmüş olduk.

Samsung, ilginç bir karar alarak Galaxy Note 6 modelini es geçerek yeni modele Galaxy Note 7 ismini vermişti. Bu karar tartışmalara neden olsa da firma, Galaxy S7 ve iPhone 7 modellerindeki 7 sayısının bu karara neden olduğunu söylüyor. 6 sayısı insanlarda Galaxy Note 6 modelinin daha geride kalan bir model mi sorusunu akıllara getireceğini düşünen firma böyle bir karara imza atmıştı.

Görsellere baktığımızda Galaxy Note 7’nin iki taraftan kavisli bir ekrana sahip olacağı görünüyor. Daha önce hem düz hem de kavisli bir modelin duyurulacağı söyleniyordu fakat Samsung, Note 7’de yalnızca kavisli ekrana sahip model çıkarmakta kararlı gibi görünüyor.

samsung-galaxy-note-7-titanyumsamsung-galaxy-note-7-mercan

Telefonun Oniks Siyahı, Mercan Mavisi ve Titanyum Grisi olmak üzere ilk etapta üç renk seçeneğine sahip olacağı görünüyor. Genellikle dört renkle kullanıcıların karşısına çıkan firma, dördüncü renk olarak da Altın Sarısı rengini ekleyebilir.

Galaxy Note 7’nin ortaya çıkan donanımsal özelliklerine baktığımızda ise, 5.7 inç büyüklüğünde 2K (2560 x 1440 p) Super Amoled ekran bizleri bekliyor. Ülkemizde Exynos 8893 işlemcisi ile gelmesi beklenen telefonun işlemcisi, Galaxy S7 ve Galaxy S7 Edge’de kullanılan Exynos 8890 işlemcisinin hızlandırılmış hali olabilir. Amerika ve Uzak Doğu pazarına ise Snapradon 823 (ya da 821) işlemci ile gelmesi bekleniyor. S7’ye göre Ram miktarı da artırılan telefonda 6 GB LPDDR4 Ram kullanılacak. Bu ramlerin 10nm ile üretilen yeni teknoloji ram yongaları olup olmadığı bilinmiyor.

Galaxy Note 7’nin batarya değeri bir süredir tartışma konusu oluyor. 3600 Mah ile 4000 Mah arasında spekülasyonların döndüğü biliniyor. Son gelen haberlere göre batarya değerinin 3600 Mah olacağı kesin gibi görünüyor.

galaxy-note-7

Galaxy S7 ve S7 Edge’de olduğu gibi Micro SD kart desteği de sunacak olan modelde Samsung ilk defa USB Type C konnektörünü de kullanacak.

Galaxy Note 7’nin diğer modellerden ayrılan başka bir özelliği de ön kısımda yer alan İris tarayıcı olacak. Görsellere ön kameranın yanında İris tarayıcıyı da görüyoruz. Hem parmak izi okuyucu hem de iris tarayıcı ile firma güvenlik konusunda daha sıkı davranacak gibi görünüyor.

2 Ağustos‘ta tanıtılması ve muhtemelen aynı ay içerisinde ülkemizde de satışa çıkması beklenen Galaxy Note 7 S-Pen kalem özellikleriyle de kendisini diğer modellerden ayırmış olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir