iPhone SE Tanıtıldı!

iphone-se

 

Apple, bugün düzenlemiş olduğu lansmanı ile yeni telefonunu tanıttı. İşte karşınızda tüm yönleri ile Apple’ın yeni gözdesi iPhone SE.

 

Apple’ın 21 Mart’ta düzenleyeceği tanıtımda küçük ekranlı bir iPhone tanıtacağı bir süredir konuşuluyordu. Firma küçük ekranlı telefon kullanmak isteyen büyük bir kitle olduğundan ve bu kitleyi memnun edecek bir iPhone üzerinde çalıştığından bahsediyordu. Sonunda, bugün yapılan tanıtımla Apple, 4 inç ekranlı yeni telefonu iPhone SE’yi duyurdu.

iphone-se-tasarim

Tasarım

Apple’ın yeni gözdesi olan iPhone SE, amacına uygun olarak 4 inçlik bir ekranla geliyor. Tasarım çizgileri olarak iPhone 6 izleri taşımasını beklediğimiz telefon, beklentilerin aksine iPhone 5S’e bir hayli benziyor. Apple’ın yeni renk seçeneği olan Rose Gold, bu modele de eklenmiş. Telefon, 4 inçlik ekranında 1136 x 640 piksel çözünürlük sunacak. iPhone SE’de iPhone 6S’ten tanıdığımız parmak izi sensörünün aynısı bulunuyor.

Donanım

iPhone SE, donanım olarak bizleri şaşırtmayı başardı. iPhone 6S’e göre daha mütevazı bir donanımla gelmesini beklediğimiz telefon, beklentilerin aksine iPhone 6S’in donanımının aynısını bizlere sunuyor. A9 işlemci ve 2 GB LPDDR4 Ram telefona eşlik ediyor. Grafik yongası da yine iPhone 6S’le birebir aynı olacak. Telefon kısaca iPhone 6S’in donanımını daha küçük bir kasada bizlere sunacak. Tabi bir eksiği atlamayalım, iPhone SE’de 3D Touch bulunmuyor.

Yazılım

iPhone SE, sunumda tanıtılan ve bugün itibariyle kullanılmaya başlanacak olan iOS 9.3 ile gelecek. iOS 9.3‘te sunulan yeni özellikleri barındıracak telefon ayrıca iPhone 6S’te bulunan Live Photo, Retina Flash gibi özelliklere de sahip. Apple Pay ödeme sisteminin de telefonda bulunduğunu ekleyelim.

Kamera

iPhone SE, kamera konusunda da iPhone 6S’in çizgisinden ilerliyor. 12 MP çözünürlüğünde iSight kamera ile gelen telefon, 4K video çekimi yapabiliyor. Kamera çıkıntısının telefonda bulunmadığını da ekleyelim. iPhone SE’de bulunan ön kamera ise 1.2 MP çözünürlüğü ile iPhone 5S izleri taşıyor.

Batarya

Sunumda iPhone SE’nin batarya değeri hakkında bir bilgi verilmedi fakat iPhone 5S ile bir karşılaştırma grafiği yayınlandı. Bu grafiğe göre SE’nin bataryası 5S’ye göre birkaç saat fazla kullanım sunuyor. 4 inçlik bir telefon için A9 işlemci ve grafik gücü düşünüldüğünde, batarya değerinin iPhone 5S’ye göre bir hayli büyütülmesi gerektiğini düşünüyorum.

Fiyat

Apple asıl bombayı fiyat konusunda patlattı. Tasarım olarak iPhone 5S, donanım olarak da iPhone 6S olan iPhone SE, fiyat olarak bu iki modelden de ucuz olacak. Hatta bugüne kadar ki en ucuz iPhone olacak olan telefonun 16GB‘lık versiyonu 399 dolardan, 64GB‘lık versiyonu ise 499 dolardan satılacak. 16GB‘lık versiyonunun fiyatının ülkemizdeki fiyatının 1999TL olacağı açıklandı. Telelefon, Nisan ayı başında ülkemizde satışa çıkacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir