iPhone 7 ve iPhone 7 Plus Tanıtıldı! İşte Detaylar

iphone-7-and-7-plus

Apple’ın aylardır hakkında konuşulan yeni telefon modelleri iPhone 7 ve iPhone 7 Plus, bugün yapılan etkinlikle duyuruldu. iPhone 7 ve iPhone 7 Plus bir çok yeni özellikle ve güçlü bir donanımla geliyor. Bazı özelliklerinin önceden sızdırıldığı, bazı özelliklerinin ise ilk defa ortaya çıktığı modellerin detayları şöyle:

TASARIM

iphone-7-jet-black

iPhone 7 ve iPhone 7 Plus, aylardır teknoloji gündemini meşgul eden tasarımla karşımıza çıktı. Daha önce sızdırılan tasarım dilinin sergilendiği modellerde bir önceki modellerin tasarım çizgisi devam ediyor. Kamera çıkıntısının devam ettiği ama değiştirildiği, telefonun arkasındaki şeritlerin göze daha hoş gelmesini sağlayacak şekilde değiştirildiği, bunun dışında iPhone 6’dan bu yana gelen tasarım dilinin aynen yansıtıldığını görüyoruz. iPhone 7 Plus’ta ise arkada 2 kamera yer alıyor.
Tasarım konusunda farklılığı ortaya koyan Jet Black ismi verilen renge sahip model oldu. Cam ve Alüminyum karışımı bir tasarım sunan model, hem rengi hem de parlak yapısı ile dikkat çekiyor.

Home butonu ise artık mekanik yapısını terk ediyor. Dijital bir yapı ve 3D Touch benzeri bir teknoloji sunacak olan Home buton, kullanım yönünde bir alışma süreci gerektirecek gibi görünüyor.

EKRAN

iphone-7-plus

Apple, özellikle dış mekanda kullanımı kolaylaştırmaya yönelik bazı iyileştirmelerle geliyor. Ekran parlaklığı bir önceki modele göre %25 artırılmış. Renk canlılığı konusunda da iyileştirmeler yapılan ekranda 3D Touch teknolojisi de aynen korunmuş. Ekran boyutlarında ve çözünürlüklerinde herhangi bir değişiklik olmadığını görüyoruz. iPhone 7, 4.7 inç boyutundaki ekranında 1334 x 750 p (Retina HD) çözünürlük sunarken, iPhone 7 Plus, 5.5 inç boyutundaki ekranında 1980 x 1080 p (Full HD) çözünürlük sunuyor.

DONANIM

iphone-7-suya-dayanikli

Apple, donanım konusunda “dünyanın en güçlü telefonunu yaptık” diyerek iddialı bir açıklama yaptı. İşlemci ve grafik kartı konusundaki ayrıntılara bakılırsa bu konuda haklı oldukları ortaya çıkıyor. İşlemci tarafında A10 Fusion ismi verilen 4 çekirdekli bir işlemci bizleri karşılıyor. Apple’ın ilk defa sunduğu 4 çekirdekli işlemci dizaynı aslında farklı bir yapı sunuyor. İki büyük çekirdek performans için çalışırken küçük çekirdekler batarya tasarrufu konusunda çalışacak. Bir önceki modele göre %40 daha hızlı olan bu işlemci grafik tarafında ise iki kata varan bir performans artışı vaad ediyor.

Ram tarafında sunumda bir açıklama yapılmasa da sonradan ortaya çıkan haberlere göre iPhone 7 modeli 2 GB LPDDR4 Ram ile gelirken Plus modeli 3 GB LPDDR4 Ram ile geliyor. Böylece Apple, sektörde 3 GB Ram’e adım atmış oldu.

KAMERA

iphone-7-serisi-karsinizda-daha-guclu

Aslında sızıntılara bakıldığında iPhone 7 ve iPhone 7 Plus modellerinin en çok beklenen özelliklerinin başında kamera geliyordu. Apple, kamera konusunda çok iddialı açıklamalar yaptı. iPhone 7 modeli OIS destekli, 6 mercekli ve 4 tonlu flaşa sahip 12 MP arka kamera ile gelecek. Kameranın megapikseli 6S’e göre aynı kalsa da diyafram açıklığı f.1/8 yapılırken, piksel boyutu da %50 büyütülmüş durumda. Bu nedenle kamera performansının özellikle düşük ışıkta bir hayli artması bekleniyor.

iPhone 7 Plus ise kamera konusunda daha iddialı. 12 MP‘lik 2 adet arka kamera bulunduran model, özellikle bokeh efekti ve zoom fotoğraflama konusunda iddialı olacak. İki modelin de ön kamerası 7 MP çözünürlüğe sahip olacak.

Kamera konusunda bahsedilmesi gereken en önemli konulardan biri ise, Apple’ın kamera için ayrıca geliştirdiği çipi olacak. Bu çip, 25 mili saniyede 100 bin işlem yaparak çekilen fotoğrafı en iyi hale getirecek.

iPhone 7 ve iPhone 7 Plus, 4K çözünürlükte 60 Kare / Saniye video çekerek sektörde bir ilke de imza atıyor.

BATARYA

iphone-7-and-7-plus

Apple, yeni modellerinin batarya değerleri hakkında bir açıklama yapmadı. Batarya değerlerinin bir önceki modelle aynı olması bekleniyor. Apple, yaptığı açıklamada A10 Fusion işlemcinin batarya tasarrufu konusunda yaptığı işler nedeniyle bir önceki modellere göre 2 saate yakın kullanım süresinde artış yaşanacağını belirtiyor.

DİĞER ÖZELLİKLER

iphone-7-lightning

iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’ın en dikkat çeken özelliklerinden biri 3.5 mm kulaklık girişinin kaldırılması oldu. Artık yuvarlak kulaklık girişi Apple telefonlarda yer almayacak. Lightning girişinden takılacak olan kulaklıklar ile müzik dinleyeceğiz. Apple, müzik konusunda bununla yetinmemiş ve yıllardır süre gelen mono hoparlörleri stereo yapmış.

LTE modem konusunda da elini açık tutan firma, 450 Mbps hızları görebileceğimiz LTE Advance modem desteği ile gelecek.

iPhone 7 ve iPhone 7 Plus, 32 GB, 128 GB ve 256 GB kapasite seçenekleri ile gelecek. Amerika fiyatları 32 GB kapasiteler için 649 dolar ve 749 dolar şeklinde açıklandı. Ülkemiz için fiyat bilgisi henüz bilinmiyor.

Siyah ve Jet Black (Simsiyah) seçenekleri ile Eylül sonu ya da Ekim başı ülkemizde satışa çıkacak olan iPhone 7 ve iPhone 7 Plus, iOS 10 işletim sistemi yüklü olarak gelecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir