iPhone 5SE Özellikleri ve Detaylar

iphone-5se

Apple‘ın yakın bir zamanda tanıtımını yapacağını beklediğimiz ve 2016 yılında piyasaya süreceği yeni iPhone modeli iPhone 5SE, Apple cephesinde bir sürpriz olarak adlandırılabilir. Ana serinin dışında bir model olacak olan iPhone 5SE hangi özelliklerle geliyor ve kullanıcılara ne gibi özellikler sunuyor?

Apple‘ın iPhone 6 ve iPhone 6 Plus modellerini tanıttığı güne kadar savunmuş olduğu küçük ekran ve küçük ekrana bağlı tek elle kullanım tezi, bu telefonları tanıttıktan sonra rafa kaldırılmıştı. Özellikle 5.5 inç boyutundaki bir ekrana sahip olan Plus modelleri, firmanın tabir-i caizse tükürdüğünü yalayan bir politika izlediğini göstermişti.

Apple kullanıcılarının bir çoğu yeni modellerle gelen ekran büyümesine adapte olurken bir kısım kullanıcı Apple‘dan yeniden küçük ekranlı bir telefon yapmasını istiyorlardı. Apple‘ın son küçük ekranlı modeli olan iPhone 5S’i kullananların bir çoğu bu nedenle kullandıkları modeli değiştirmiyorlardı.

Apple, kullanıcılarından gelen çağrıya kulak vermiş olacak ki bu yıl içerisinde küçük ekranlı bir model çıkarma kararı aldı. iPhone 5SE ismini verdiği bu model, hem yeni iPhone modellerinin tasarım çizgisini taşıyacak hem de küçük bir ekrana sahip olacak. Adından da anlaşılacağı üzere, telefon aslında iPhone 5S’in devam modeli gibi düşünülebilir.

Firmanın yakın bir zamanda tanıtmasını beklediğimiz iPhone 5SE modeli, bu yıl içerisinde satışa sunulacak.

iPhone 5SE modelinin Teknik Özellikleri Nelerdir?

iPhone 5SE, beklendiği üzere 4 inçlik bir ekranla geliyor. Bu ekranda nasıl bir çözünürlük sunacağı kesin olmasa da Apple‘ın iPhone 5S’te kullanmış olduğu 1136 x 640 (326 ppi) çözünürlükte, retina ekranla telefonu sunacağını düşünüyorum. Telefonda A9 çip işlemci ve 1 GB ram kullanılacak. Kamera tarafında ise bizleri 8 MP arka 1.2 MP ön kamera karşılayacak. Bu özelliklerden telefonun donanım olarak iPhone 6’nın aynısı olacağını söyleyebiliriz. Tabii Apple bazı yeni teknolojilerini de bu modelde sunmayı planlıyor. Bunlara örnek vermek gerekirse, canlı fotoğraflar çekmemizi sağlayan Live Photo özelliği ve Apple Pay‘in kullanılabilmesi için NFC çipinin yerleştirilmesi diyebiliriz. Şu an için 3D Touch teknolojisinin bu cihazda olmayacağı söyleniyor.

Telefonda 1600-1700 Mah civarında bir bataryanın bulunacağı da söylentiler arasında yer alıyor. Apple‘ın 4 inç telefonlarında karşılaştığımız bu değer bizler için sürpriz olmayacaktır.

Gümüş, uzay girisi, altın ve rose altın renk seçenekleriyle gelecek olan ve tasarım olarak iPhone 6 esintileri sunacak olan telefonun satış fiyatı ise 550 dolar civarında olacak. Ucuz iPhone bekleyenlerin fazla umutlanmaması gerekse de telefonun ana modellerden bir tık aşağıda bir fiyata satılacağı ön görülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir