iOS 10 Hakkında İlk Bilgiler

ios-10

Apple, mobil işletim sistemi iOS‘un yeni sürümü için kolları sıvamış durumda ve isminin iOS 10 olması beklenen bu yeni sürümün bazı özellikleri şimdiden teknoloji gündemine girdi. Apple, iPhone, iPad ve iPod için geliştirmiş olduğu iOS‘un yeni sürümünü haziran ayında kullanıcılara sunabilir. Haziran ayı gelene kadar iOS 10 hakkında birçok haber ortaya çıkacaktır.

Apple, iOS 10’u ne zaman duyuracak?

Apple, iOS 10 ile birlikte bir tasarım değişikliğine gidecek mi bilinmiyor fakat iOS 7’den beri aynı tasarımı kullanan firma, yeni bir tasarımla kullanıcılarının karşısına çıkabilir. Büyük bir sürpriz olmazsa, haziran ayındaki WWDC (Dünya Geliştiriciler Konferansı)’de iOS 10‘u göreceğiz. iOS 10 ile çalışan ilk ürünleri ile eylül ayında, muhtemel iPhone 7 ile göreceğiz.

iOS 10 ile ne yenilikler geliyor?

iOS 10, Apple cihazlarının birbirleri ile daha uyumlu çalışması için yeniden elden geçiriliyor. Daha önceki sürümlerde firmanın bu yönde adımlar attığına şahit olmuştuk. iOS 10 ile birlikte bu adımlara devam edileceği şimdiden konuşuluyor. Bu adımlardan ilki, iPhoto uygulamasının iPhone ve diğer Apple cihazlar ile uyumlu çalışmasının sağlanması olacak. Ayrıca fotoğraflar üzerinde, istenilen bölgenin istenilen şekilde aydınlatılmasını da sağlayabileceğiz.

iOS 10 hangi cihazlara gelecek?

Apple, güncelleme konusunda her zaman başarılı firmalardan olmuştur. Yeni cihazlarının yanında eski cihazlarına da güncelleme desteği sunarak kullanıcılarını memnun eden firma, iOS 10 yazılımını hangi cihazlara sunacak, bu gerçekten kullanıcıların merak ettiği bir soru. Bu konu hakkında kesin bir bilgi yok fakat beklenen, iOS 10‘u, iPhone 5 ve sonrasındaki iPhone cihazlar ile iPad 3.nesil ve sonrasındaki cihazlar alacak. iPhone 4s ve iPad 2, güncelleme desteğinin dışında tutulacak.

Apple‘ın, iOS 10 sürümünde, kurulu olarak gelen uygulamaların kaldırılabilmesi yönünde bir adım atacağı söyleniyor fakat bu konuda somut bir haber henüz ortaya çıkmadı.

Siri‘nin geliştirileceği ve mailler ile mesajlara cevap vereceği de konuşulan özellikler arasında gösteriliyor. Geçtiğimiz yıl, Siri‘ye Türkçe dil desteği ekleyen Apple, ülkemizdeki kullanıcılarını memnun etmişti. Firma, Siri konusunda ciddi adımlar atmak istiyor. Mac OS’e de Siri‘yi kazandırmak isteyen Apple, geçtiğimiz eylül ayında duyurmuş olduğu Apple TV‘de de Siri‘yi kullanmıştı. Bu nedenle iOS 10‘da Siri ile ilgili gelişmeler olacağını söylemek yanlış olmaz.

Haziran ayında somut olarak görebilmeyi umut ettiğimiz iOS 10 hakkında gelecek tüm haberleri sitemizde bulabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir