HTC 10 Hakkında Ortaya Çıkan Son Haberler

htc-10

HTC’nin 12 Nisan’da tanıtacağı yeni amiral gemi modeli HTC 10 hakkında ortaya çıkan tüm bilgileri ve haberleri sizler için derledim. Telefon hakkındaki teknik bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

 

Android ve Windows Phone dünyasının bir zamanlar öncü firmalarından olan HTC, son yıllarda hızla kan kaybetti ve iflasın eşiğine geldi. Firma, bu kötü gidişe bir dur demek için 12 Nisan‘da iddialı bir amiral gemi modeli ile insanların karşısına çıkacak. İddialı dememin nedeni, HTC’nin ilk defa bir telefon için çok iddialı reklamlar yapması oldu.

Daha önce modellerine One ve M model isimlerini veren firma (Örnek: HTC One M9) bu sefer amiral gemi modelinde isim değişikliğine gitti. Yeni telefonun adı HTC 10 olacak. Firma, hemen her alanda kendini yenilemek ve yarışa dahil olmak için özellikle son bir kaç aydır büyük bir çaba gösteriyor. Dilerseniz bu güne kadar HTC 10 hakkında ortaya çıkan haberler ve teknik özellikleri sıralayalım.

htc-10-tasarım

Tasarım

HTC, tasarım ve malzeme olarak her zaman öncü firmalardan olmayı başardı. Kullandığı kaliteli malzeme ve hoş görünen tasarımları ile telefon dünyasında farkını gösterdi. HTC 10 için ise şu ana kadar ortaya atılan görüntülere bakarak telefonun tasarımı hakkında yorum yapabiliriz. Telefon HTC’nin tasarım çizgilerini taşırken, firmanın orta-üst seviyede piyasaya sürdüğü A9 modeline bir hayli benziyor. Ön tarafta Samsung vari bir Home tuşu ter alırken, kullanıcıların bolca eleştirdiği HTC logosu da ön taraftan kaldırılmış gibi görünüyor. Suya ve toza karşı dayanıklılık sunması beklenen telefonun malzeme kalitesi yine üst düzeyde görünüyor.

HTC, eleştiri aldığı başka bir noktada da geri adım atmış gibi görünüyor. HTC 10’da sanal kontrol tuşları yerine kapasitif kontrol tuşları olacak.

HTC, her zaman övündüğü ses kalitesi ve stereo hoparlör konusunda “bugüne kadar ki en iyi ses deneyimi” diyerek boomsound hoparlörleri konusunda iddialı bir açıklama yaptı.

Ekran ve Donanım

HTC, donanım üretimi konusunda becerikli bir firma olmadığı için telefonun donanımı hakkında kolay bir şekilde tahmin yürütebiliyoruz. Qualcomm’un Snapdragon 820 işlemcisinden gücünü alması beklenen telefon 4 GB Ram ile birlikte gelecek.

Ekran tarafında uzun süre Full HD ekranda ısrar eden firma, sonunda HTC 10 ile birlikte 2K ekrana geçiş yapacak. 5.2 inç büyüklüğünde ve 2K çözünürlüğündeki ekranın Super LCD 5 olması bekleniyor.

htc-10-kamera

Kamera

HTC’nin reklamlarında en çok vurgu yaptığı konulardan biri de kamera konusu oldu. Firma, bugüne kadar yaptığı başarısız kameralarla tanınıyor. Rakiplerinden hep bir adım geride kalan HTC telefonlarının kameraları, HTC 10 ile birlikte geçmişi unutturabilir. Firma, ultrapiksel deneyimini yine arka kamerada kullanacak fakat bu kez çözünürlük 12 MP olacak. HTC, “bugüne kadar hiç karşılaşmadığınız bir kamera olacak” diyerek yine iddialı açıklamalarda bulundu. Kamera konusunda asıl dikkat çeken konu ise ön kamera olacak gibi görünüyor. Ön kamerada OIS yani Optik Görüntü Sabitleme teknolojisini kullanacak olan firma, kamera konusunda ben de varım diyecek.

Batarya

HTC, kalın telefonlarına rağmen düşük batarya değerleri ile de bolca eleştiriye maruz kalmıştı. Firma bu yanlışını da düzeltmek istiyor. Son gelen bilgilere göre telefonun 3000 Mah‘lik bir batarya ile geleceği söyleniyor. Telefonda aynı zamanda USB Type – C bağlantı konnektörü ve hızlı şarj özelliği de olacak.

Yazılım

HTC 10, Android 6 Marshmallow ve Sense 8 ara yüzü ile gelecek. Sense ara yüzü bilindiği gibi Android dünyasındaki en hızlı ara yüz olarak görülebilir. Firma bu arayüzde bazı farklılıklara giderek daha kullanışlı ve göze hitap eden bir ara yüz hazırlıyor.

 

HTC firması, yayınladığı kısa tanıtım reklamları ile hem ilgiyi ayakta tutmayı başardı hem de yıllar sonra belki de ilk defa bir modeli ile insanları heyecanlandırmayı başardı. Son olarak firmanın hanesine yazılan negatif bir yönünü daha düzeltmesini bekleyerek yazımı bitirmek istiyorum. HTC, piyasaya sürdüğü modellerinin fiyatlarını, rakiplerinden her zaman yüksek tutuyor. Umarım bu modelde bu hatadan dönülür ve insanlara daha uygun bir fiyattan ürünlerini sunarlar.

HTC 10, 12 Nisan‘da tanıtılacak ve muhtemelen 15 Nisan‘da piyasaya sürülecek.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir