General Mobile GM5 Plus Teknik Özellikleri

general-mobile-gm5-plus

General Mobile firmasının 2016 yılı amiral gemisi modeli olacak olan GM 5 Plus modeli, Şubat ayı sonunda İspanya’nın Barcelona kentinde düzenlenen Mobil Dünya Kongresi’nde (MWC) tanıtıldı. Yerli bir firma olan General Mobile‘ın, yeni telefonunu dünyanın gözünün çevrildiği bir fuarda tanıtması gerçekten önemli bir adımdı. Firma sesini Avrupa ülkelerinde de duyurmak istediğini böylece göstermiş oldu.

GM 5 Plus‘a gelirsek, telefon General Mobile 4G‘ye göre daha iddialı bir donanımla geliyor. Ayrıca bu telefon da General Mobile 4G gibi Android One programı altında yer alacak. Android One, Google‘ın gelişmekte olan ülkelerde insanların akıllı telefon deneyimini giriş sınıfı, ucuz telefonlarda yaşayabilmeleri için geliştirmiş olduğu bir proje. Bu projede yer alan telefonlar yazılım güncellemelerini direkt olarak Google‘dan alıyorlar ve böylece en son sürüme sahip oluyorlar.  Projenin ülkemizdeki öncüsü olan General Mobile firması, geçtiğimiz yıl piyasaya sürmüş olduğu 4G modeli ile yüksek satış başarısına ulaşmıştı.

General Mobile GM 5 Plus, 5.5 inçlik büyük bir ekrana sahip. Phablet kategorisine sokabileceğimiz telefon Full HD (1920 x 1080 p) çözünürlükle geliyor. IPS ekran çeşidine sahip telefonun ekan-kasa oranı ise yüzde 76 olarak açıklandı. Ekranı koruyan cam ise Corning firmasının 2015 yılında ses getiren modeli Gorilla Glass 4‘e ait. Böylece ekran çizilmelere ve darbelere dayanıklı hale getirilmiş. Metal çerçeveye sahip telefonun arka kapağı açılabiliyor ve pil değiştirilebiliyor. Arka kapak ise dokulu polikarbon malzemeden oluşuyor.

Donanım yönünden orta seviyeye konumlandırabileceğimiz telefonda, Qualcomm firmasının 8 çekirdekli işlemcisi olan Snapdragon 617 bulunuyor. Bu işlemciye Adreno 405 grafik birimi eşlik ediyor. Full HD bir telefona bu işlemcinin yeterli olmadığını söyleyen sesler bir süredir yükselmiş durumda ama telefonu yakından incelemeden ve kullanmadan bu konu hakkında bir yorum yapmak doğru olmayacaktır.

GM 5 Plus, 3 GB Ram ve 32 GB depolama birimine sahip. Saf Android deneyimi sunan bu telefonun 3 GB Ram ile sorunsuz bir şekilde çalışacağını söylemeden geçmeyelim.

General Mobile, kamera konusunda orta seviyenin üzerinde bir adım atmış ve her iki kamerayı da 13 MP olarak belirlemiş. Ayrıca ön kamerada flaş olduğunu da ekleyelim. Öz çekim konusunda öne çıkan modellerden olacağı düşünülen telefonun arka kamerası da kendinden bekleneni yerine getiriyor diyebiliriz. Arka kameranın 4k Video çekme özelliğinin bulunmadığını söyleyelim.

Micro SD kart desteği, NFC, Bluetooth 4.2, Wi-Fi 802.11ac ve USB Type-C gibi, teknolojinin ulaştığı güncel özelliklere sahip telefonda 4.5 G özelliği de bulunuyor. Firma geçtiğimiz yıl General Mobile 4G modeli ile zaten 4.5 G‘ye hazır olduğunu vurgulamıştı. Nisan ayından itibaren ülkemiz kullanıcıları 4.5 G‘yi kullanmaya başlayacaklarından, bu telefonu almak isteyen kişilerin telefonda 4.5 G özelliğinin bulunduğunu bilmelerini isterim.

Telefonun pil performansı da beklenenin üzerinde sayılabilir. 3100 Mah pile sahip telefon, bir günü rahatlıkla çıkarabilecek bir performans sunacaktır.

Mart ayı sonu itibariyle ülkemizde satışa çıkacak olan General Mobile GM 5 Plus, Avrupa’da 199 Euro‘ya, ülkemizde de 999 TL gibi bir fiyata satılacak. Bu fiyat ve bu özellikler ile yine çok satan telefonlardan olacağını söyleyebiliriz. Youtube kanalımızı takip ederseniz, telefon elimize geçtiğinde inceleme videosunu yayınlayacağız, izleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir