Galaxy Note 6 Hakkında Ortaya Çıkan Son Haberler

galaxy-note-6

Samsung’un iki amiral gemi serisinden biri olan Note serisinin yeni üyesi olacak Galaxy Note 6 ile ilgili bilgiler gelmeye devam ediyor. Yeni bilgiler, cihazın tanıtım tarihi ve bazı donanımsal özellikleri ile ilgili.

 

Samsung’un yıl boyunca piyasaya sürmüş olduğu iki tepe model seri bulunuyor. Bunlardan ilki olan S serisinin son üyesi olan Galaxy S7 ve Galaxy S7 Edge, bilindiği üzere geçtiğimiz ay piyasaya çıkmıştı. Özellikle tasarımı ile dikkat çeken cihazların ilk ay sonundaki satış adeti firmanın yüzünü güldürmüş durumda. Tahminler ilk ayda 10 milyon barajının çok kolay bir şekilde aşılacağını söylüyor.

S7 ve S7 Edge’in kullanıcılar tarafından beğeni ile karşılanması firmanın diğer amiral gemi modeline gözlerin çevrilmesini sağladı. Note serisinin altıncı modeli olacak olan Galaxy Note 6 ile ilgili ortalarda dolaşan ilk söylentileri sizler için derlemiştik.

Samsung Galaxy Note 6 Söylentileri

Note 6’nın tanıtım günü yaklaştıkça daha birçok haber ortaya çıkacaktır fakat son günlerde ortaya çıkan bazı bilgiler, Samsung’un özel bir yere konumlandırdığı Note serisinin son üyesi üzerinde titizlikle çalıştığını gösteriyor.

Galaxy Note 6 ile ilgili ortaya çıkan ilk bilgi, cihazın sunum tarihi ile ilgili. Normalde Note serisi telefonlar, Eylül ayının ilk günlerinde Almanya’da düzenlenen IFA fuarında insanların beğenisine sunulurdu. Samsung, bu kuralı geçtiğimiz yıl Galaxy Note 5’i Ağustos ayında duyurarak bozmuştu. Bunun nedeninin de Apple’ın Eylül ayında gerçekleştireceği yeni iPhone sunumu olduğu söylenmişti.

Firmadan bu yıl da aynı yönde bir adım beklerken son gelen haberler bizi biraz şaşırttı. Galaxy S7 ve S7 Edge satışlarından çok memnun olan firma, bu ivmeyi bozmamak için Galaxy Note 6‘yı Temmuz ayında tanıtmayı planlıyor. Böylece Samsung, Eylül ayındaki muhtemel iPhone 7 sunumu öncesi Galaxy Note 6‘yı piyasaya sürmek ve insanları etkilemek istiyor olabilir. Yine de firma tarafından resmi bir sunum tarihi verilmediğinin altını çizelim ama her halükarda Galaxy Note 6‘nın beklenenden erken bir tarihte ortaya çıkacağını söyleyebiliriz.

Galaxy Note 6 ile ilgili ortaya atılan diğer bir bilgi ise telefonun IP 68 suya ve toza dayanıklılık sertifikası ile gelecek olması. Samsung, Galaxy S5 ile başlattığı suya ve toza dayanıklılık özelliğine Galaxy S6’da ara vermişti. Bu yıl tanıtılan Galaxy S7 ve Galaxy S7 Edge’de hiçbir kapakçık kullanmadan, telefonun suya ve toza dayanıklı olmasını sağlayan firma bu akımı Note 6 ile devam ettirecek gibi görünüyor. Bilindiği üzere Note serisinde S-Pen yuvası bulunuyor ve telefonun bu özelliğine rağmen suya ve toza nasıl dayanıklı olacağı şimdiden merak konusu olmuş durumda.

galaxy-note-6-iris

Galaxy Note 6 ile ilgili sizlere aktaracağımız son bilgi ise, telefonda iris tarayıcının bulunma olasılığı olacak. Firmanın deneme amacıyla 200 adet “Iris Cam” sipariş ettiği ortaya çıktı. Şu an için kesinleşmese de Samsung’un Note 6’da iris tarayıcıya yer verme olasılığının yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

Iris tarayıcı, telefonun ön yüzünde bulunan bir sensör yardımı ile gözümüzün iris tabakasını tarayarak, bir güvenlik sistemi oluşturmasına yönelik bir teknolojidir. Aynı parmak izi gibi her insanın iris desenleri de birbirinden farklıdır. Böylece parmak izi okuyucu gibi iris tarayıcı da güvenli bir şifreleme yöntemi olmaktadır.

Son olarak, Galaxy Note 6‘nın şu özelliklerle gelme olasılığının büyük olduğunu söyleyebiliriz:

  • 5.8 inç 2K (1440 x 2560) Super Amoled Ekran
  • 6 GB RAM
  • Snapdragon 820 / Exynos 8890 işlemci
  • Android N işletim sistemi
  • İris tarayıcı
  • IP 68 suya ve toza dayanıklılık sertifikası

One thought on “Galaxy Note 6 Hakkında Ortaya Çıkan Son Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir