Apple’ın Devrimsel Telefonu: iPhone X

Apple, 12 Eylül’deki sunumda “one more thing…” başlığı altında devrimsel bir iPhone modeli sundu. iPhone’un 10.yılı nedeniyle sunulan iPhone X modeli, Apple’ın en özel ve en güçlü modeli oldu. iPhone X hakkındaki detayları yazımızda bulabilirsiniz.

IPHONE 8 / IPHONE 8 PLUS TEKNİK ÖZELLİKLER İÇİN TIKLAYIN

Apple, iPhone 8 ve iPhone 8 Plus modellerinden sonra iPhone’un 10.yılına özel yeni bir iPhone modeli duyurdu. iPhone X, firmanın tüm yeni teknolojilerini barındıran, devrimsel telefonu oldu. Çünkü firma tasarım konusunda dev bir adım atarken pek çok konuda gelecekteki modellerini etkilemiş oldu.

 

TASARIM VE EKRAN

Apple, belki de en büyük değişikliğe tasarım konusunda gitmiş oldu. iPhone X, bugüne kadar ki en farklı iPhone modeli oldu. Telefonun ön tarafında çerçeveler büyük oranda kaldırıldı. Home tuşu ve Touch ID telefondan kaldırıldı. Böylece ortaya tamamen ekrandan oluşan bir ön panel çıktı. Arka kısımda aynı iPhone 8 serisinde olduğu gibi cam kaplama kullanıldı. Apple, çerçevelerde alüminyum yerine paslanmaz çelik alaşım kullandı. Telefonun arka kısmındaki çift kameranın dikey şekilde yer aldığını da ekleyelim.
Boyut olarak iPhone 8 Plus modeli ile aynı olan iPhone X, 5.8 inçlik bir ekran büyüklüğüne sahip. Çerçevelerin inceltilmesi ile aynı boyutta daha büyük bir ekrana sahip oluyoruz. iPhone X, 5.8 inçlik bu ekranda bizlere 1125 x 2436 p çözünürlük sunuyor.

Ekranda bahsedilmesi gereken en önemli noktalardan biri de Apple’ın ilk defa bir iPhone modelinde OLED ekran kullanmış olması. Daha önce IPS teknolojisinden yararlanan firma bu modelde OLED ekran kullanarak bir ilke imza atmış oldu. Ayrıca firma OLED ekranların bazı problemlerini de giderdiklerini, böylece dünyanın en iyi ekranlı telefonuna imza attıklarını duyurdu. Apple bu ekrana “Super Retina Display” ismini verdi.

 

DONANIM

Apple ayrıntılarını sunmamış olsa da üretmiş olduğu en güçlü işlemci olan A 11 Bionic, iPhone X’te bizleri karşılıyor. 6 çekirdekli bu işlemci gerektiği anda tüm çekirdeklerin devreye girmesini sağlıyor. Grafik tarafında da firma ilk defa kendi ürettiği grafik yongasını sunmuş durumda. Bu da grafik yönünde bir önceki modelden %35 daha başarılı sonuçlara imza atıldığını gösteriyor.

Apple’ın ayrıca yeni modelde L şeklinde bir anakart kullandığı belirtiliyor. Böylece özellikle daha büyük batarya için yer açılması sağlanmış. Sonraki nesil iPhone modellerinde de L şeklinde anakart tasarımı göreceğiz.

Ram konusunda resmi bir açıklama yapılmamış olsa da modelde 3GB Ram kullanıldığı söyleniyor.
Batarya konusunda da sayısal bir açıklama yapılmadı fakat sunumda Apple, iPhone X’in Plus modellere göre 2 saat daha fazla kullanım süresi sunduğunu açıkladı. Bu da batarya miktarında bir artış olduğunu bizlere gösteriyor.

iPhone X modelinde aynı iPhone 8 ve iPhone 8 Plus’ta olduğu gibi kablosuz şarj özelliği bulunuyor.

 

YAZILIMSAL ÖZELLİKLER (FACE ID, ANIMOJI)

iPhone X’e baktığınızda aklınıza takılan sorulardan biri Touch ID’ye ne olduğu yönünde… Parmak izi sensörü bu modelde nereye alındı ya da nasıl kullanılacak?

Apple, iPhone X modelinde home tuşu ile birlikte Touch ID’ye de veda etti. iPhone X’in güvenlik kanadındaki yeni silahı Face ID ismi verilen yüz tanıma sistemi oldu. Ön panelde, kameranın yanında yer alan kızıl ötesi sensör ve derinlik sensörü ile firma kusursuz bir yüz tanıma özelliğini devreye soktuğunu açıkladı. Karanlıkta, fazla aydınlıkta, gözlük takarken, sakallıyken, saçınız uzun ya da kısa iken vs. her durumda sensör yüzünüzü algılayabiliyor. Böylece parmak izine göre çok daha yüksek güvenlik sağlanmış oluyor.

Face ID teknolojisinin arkasında yine Apple A11 Bionic var. Yonga seti içerisine Apple bir yapay zeka işlemcisi koymuş. Çift çekirdekli bu işlemci gerçek zamanlı olarak saniyede 600 milyar yapay zeka işlemi yapabiliyor. Firma gerçekçi maskeler kullanarak Face ID‘yi yanıltmaya çalışmış ancak hata oranının milyonda bir olduğunu görmüş.
Apple, yüz tanıma sensörlerini kullanarak başka bir özelliği daha ortaya çıkarmış. Animoji ismi verilen bu özellik, eğlence yönünden ilgi çekici görünüyor. Mesajlaşırken kullanmış olduğumuz emojileri mimiklerimizi kullanarak hareketli hale getiren bu özellik bir hayli kullanışlı olacak gibi görünüyor.

 

KAMERA

iPhone X, kamera yönünde de bir dizi teknolojik gelişme ile kullanıcıların karşısına çıkıyor. Geçtiğimiz yıl iPhone 7 Plus modeli ile çift kamera kullanmaya başlayan Apple, iPhone X’te bu özelliğe devam ederken bir dizi eklemeler yapmış görünüyor. Arka kamerada iki modülün de OIS özelliği kazanması, 4K video kaydında 60 fps kayıt yapabilmesi, ön kamerada 1080p Facetime görüşmeye izin vermesi gibi özelikler ile kamera konusunda firma kendi içerisinde en ileri noktaya gitmiş görünüyor.

 

ÇIKIŞ TARİHİ VE FİYATI

iPhone 8 ve iPhone 8 Plus’ın aksine iPhone X’in çıkış tarihi 3 Kasım olarak belirlenmiş. Yani X modelini görmek için bir süre daha bekleyeceğiz. 64 GB ve 256 GB‘lık versiyonları bulunan modelin başlangıç fiyatı 999 dolar olarak belirlenmiş. Modelin Türkiye fiyatı şu an için bilinmiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir