Apple, iPhone 8 ve iPhone 8 Plus’ı Tanıttı

Apple, 12 Eylül‘de düzenlediği sunum ile yeni iPhone modellerini duyurdu. Sunumda en dikkat çekici model tabi ki iPhone X oldu fakat firma iPhone 8 ve iPhone 8 Plus isminde iki model daha duyurdu. Bu yazımızda sizlere iPhone 8 ve iPhone 8 Plus modellerinin teknik özelliklerinden ve ayrıntılarından bahsedeceğiz.

IPHONE X TEKNİK ÖZELLİKLER YAZIMIZ İÇİN TIKLAYIN

Apple, 12 Eylül‘de ilk defa yeni kampüsünden yapmış olduğu yayınla yeni teknolojik cihazlarını duyurdu. Apple Watch 3, Apple TV 4K gibi ürünlerin yanında sunumda en çok merak edilen tabi ki yeni iPhone modelleri idi. Sunumdan bir kaç ay önce ortaya çıkan sızıntılardan yola çıkarak firmanın bu sunumda 3 model birden duyuracağını kestiriyorduk. Her ne kadar Apple’ın, iPhone 7s ve iPhone 7s Plus isminde iki devam modeli çıkarması beklenirken firma yeni devam modellerine iPhone 8 ve iPhone 8 Plus ismini vermeyi uygun görmüş. Geçtiğimiz yıl tanıtılan iPhone 7 ve iPhone 7 Plus modelleri ile büyük benzerlikler gösteren yeni iPhone’lar bakalım hangi yönlerde öne çıkıyor?

 

 

TASARIM VE EKRAN

Apple’ın S takısını bırakıp ana model olarak tanıttığı iPhone 8 ve iPhone 8 Plus, tasarım olarak bir önceki modellerin birebir aynısı gibi görünüyor. Tasarımda göze çarpan tek farklılık arka kısmın artık cam kaplama olması oldu. iPhone 4 ve 4S’te karşımıza çıkan bu tasarım anlayışı yıllar sonra yine karşımıza çıktı. Apple, çok güçlü bir cam madde kullanarak mobil telefonlardaki en sağlam camın iPhone 8 ve 8 Plus’ta olduğunu söylese de kullanıcılar için cam arka kısım metale göre daha fazla korunmayı gerektiriyor gibi duruyor.
Ekran boyutları, çözünürlükleri ve diğer tasarımsal özellikleri iPhone 7 ve 7 Plus ile aynı olan modellerde hatırlamak gerekirse 4.7 inç (750 x 1334 p) ve 5.5 inç (1920 x 1080 p) ekran boyutları, Retina HD ekran, taptic engine motoru ile çalışan home tuşu, stereo hoparlörler bulunuyor. Farklı olarak iPhone 8 ve 8 Plus modellerinde kablosuz şarj sistemi desteklenmeye başlandı. Apple kablosuz şarj konusunda ilk adımı böylece atmış oldu.

 

DONANIM

Apple, her yeni iPhone modelinde olduğu gibi bu modelde de işlemci konusunda çok çalışmış gibi görünüyor. Firmanın A 11 Bionic ismini verdiği işlemcisi mobil işlemci dünyasının yeni lideri olarak görülüyor. A 11 Bionic, 6 çekirdekli bir yapıya sahip ve geçtiğimiz yıl duyurulan A 10 Fusion işlemcisinden %70 daha hızlı bir işlemci. Grafik tarafında ise firma ilk defa kendi tasarımı olan bir grafik yongasını kullanıyor.
Apple iPhone 8’de 2 GB RAM, iPhone 8 Plus’ta ise 3 GB RAM‘e yer veriliyor. Aradaki RAM farkı; iPhone 8 Plus’ın çift kameraya sahip olmasından kaynaklanıyor. iPhone 8’deki çift kameranın stabil çalışması için 3 GB sistem belleğine ihtiyaç duyulmuş. Aynı durum geçen sene tanıtılan iPhone 7 serisi içinde geçerliydi.

 

KAMERA

iPhone 7 ve iPhone 7 Plus modellerinde olduğu gibi iPhone 8 ve iPhone 8 Plus’ta da aynı kamera modülünü kullanmaya devam ediyor. Arka kamerası 12 MP olan telefonların f1.8 diyagram açıklığı bulunuyor. (iPhone 8 Plus’ın arka kamerasında iki kamera bulunuyor. Bu kameralar 12 MP çözünürlükte ve f1.8/f2.8 diyafram açıklıklarına sahip.) Apple yazılım desteği ile kameraların daha başarılı olmasını sağlamış. iPhone 8 Plus’ta bulunan Portrait Lighting özelliği ile portre modunda fotoğraf çekerken farklı ışık efektleri simule edilerek çok daha başarılı bokeh efektli fotoğraflar elde edilebiliyor.

Telefonların ön kamerası da bir önceki modellerde olduğu gibi 7 MP çözünürlüğünde olacak.
Son yıllarda popüler hale gelen arttırılmış gerçeklik (AR) ise ilk kez iPhone 8 serisiyle birlikte desteklenmeye başladı.

 

 

ÇIKIŞ TARİHİ VE FİYATI

iPhone 8 ve iPhone 8 Plus modelleri, iOS 11‘le piyasaya sürülecek. Telefonları satın almak için 22 Eylül‘ü beklemek zorundasınız. 15 Eylül‘de ön sipariş sürecinin başlayacağını da ekleyelim. Modellerin ülkemizdeki fiyatları henüz belli olmadı fakat Amerika fiyatları, iPhone 8 için 699 dolardan başlayacak, iPhone 8 Plus için 799 dolardan başlayacak.

iPhone 8 ve iPhone 8 Plus’ta 64 GB ve 256 GB versiyonları bulunuyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir