Apple iPhone 7S’i Pas Geçip iPhone 8’i Çıkarabilir

iphone-7s-yerine-iphone8

Apple, 2017 senesinde çıkarması beklenen iPhone 7S modelini pas geçerek direkt olarak iPhone 8 modelini piyasaya sürmeyi planlıyor. Bu durumun çeşitli nedenleri var ve yazımızda bu nedenleri bulabilirsiniz.

Apple, artık klasikleşmiş bir döngü olarak her yılın Eylül ayında yaptığı etkinlik ile yeni iPhone modelini duyurur. Bu yıl da kural değişmeyecek ve Eylül ayında iPhone 7 modelini göreceğiz. iPhone 7 modelinden beklentiler büyük fakat gelen haberler özellikle tasarım yönünden fazla bir değişikliğin olmayacağını gösteriyor. Apple asıl büyük değişiklikleri bir sonraki modeline saklıyor olabilir.

Barclays analisti Mark Moskowitz, Apple’ın iPhone 7 ile beklenen şaşırtıcı yeniliklerin 2017 yılında piyasaya sürülecek olan iPhone 8 modelinde olacağını söyledi. Normal döngüye bakıldığında Apple, her yeni modelden bir sonraki yıl aynı modelin güncellenmiş versiyonu olan S modellerini piyasaya sürerdi. Bu açıklama sonrası Apple’ın iPhone 7S modelini pas geçerek şaşırtıcı özelliklerle dolu iPhone 8 modelini erkenden piyasaya süreceğinin sinyalleri verildi.

Peki, Apple neden böyle bir karar aldı?

Teknoloji dünyasını takip ediyorsanız, markaların birbirleriyle olan donanım ve yazılım yarışına tanık oluyorsunuzdur. Her ne kadar bu yarış genellikle Android tarafında gerçekleşse de Apple da zaman zaman bu yarışa dahil oluyor. Genellikle de bu yarışta geride kalıyor fakat sadık kitlesi sayesinde yine öne çıkan modeller sunmayı başarıyor. Fakat günümüzde artık birçok insan, diğer firmaların atılımlarına karşı Apple’ın iyi bir cevap veremediğini tartışır oldu. Steve Jobs döneminde birçok konuda öncü olan firma günümüzde bu özelliğini yitirmiş gibi görünüyor. Apple’ın diğer firmaların kullandıkları özellikleri yıllar sonra ancak cihazlarında kullanılabilir duruma getirmesi de bu söylediklerimizi destekliyor.

Sonuç olarak Apple, bu tartışmalardan kurtulmak için elinde bulundurduğu bazı teknolojileri erkenden piyasaya sürmeye çalışıyor olabilir.

Apple’ın iPhone 8’e geçiş yapmak istemesinin diğer bir nedeni de gelecek yıl iPhone’un 10 yaşına basması olabilir. 10.yıla özel olarak şaşırtıcı özelliklerle dolu bir iPhone 8 modeli, insanların Apple’a olan güveninin tekrardan kazanılmasına yardımcı olabilir.

2017 Yılında Piyasaya Sürülecek iPhone 8’den Neler Bekleniyor?

iPhone 8’in en büyük yeniliği ekran tarafında olacak gibi görünüyor. Son günlerde teknoloji kulislerinde Apple ve Samsung’un ekran anlaşması konuşulur olmuştu. Planlardan şaşılmazsa 2017 yılındaki iPhone 8 modeli OLED ekranla gelecek. OLED ekran konusunda dünyanın en büyük üreticisi olan Samsung, bu ekranların üretimini üstlenecek. Samsung’un kendi cihazlarında kullanmış olduğu Super Amoled ekranlar birkaç yıldır en iyi akıllı telefon ekranı seçiliyor.

iPhone 8’de çift kamera sisteminden de söz edilebilir. Aslında bu özellik iPhone 7 için de konuşuluyor fakat Apple, iPhone 7’de bu özelliği pas geçip iPhone 8 modelinde çift kamerayı bizlere sunabilir. Çift kamera, bu yıl ki akıllı telefonların bazılarında kullanılıyor ve genellikle derinlik algısı yaratmak ya da geniş açılı fotoğraflar çekmek için kullanılıyor.

iPhone 8 için kablosuz şarj, hızlı şarj ve dar çerçeveli bir tasarım özellikleri konuşuluyor. Bakalım bu özelliklerden hangisi ya da hangileri yeni modellerde olacak. Daha fazlasının olmasını da kullanıcılar olarak herkes isteyecektir diye düşünüyorum.

Apple’ın her yeni iPhone modelinde getirdiği donanımsal yeniliklere girmek gerekiyor mu bilmiyorum. Yeni ve daha hızlı bir işlemci ve daha büyük bir Ram muhtemel iPhone 7 ya da iPhone 8’de bizleri karşılayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir