Android Nougat Hangi Telefonlara Gelecek

android-n-isim-bulma

Google’ın Android N kod ismi ile deneme sürümünü çıkardığı ve geçtiğimiz günlerde ismi kesinleştirilerek Android Nougat olan Android 7.0 versiyonunun hangi cihazlara geleceği merak edilen konular arasında yer alıyor.

Android işletim sistemine sahip telefonlar üreten firmalardan yavaş yavaş güncelleme takvimleri sızmaya başladı. Sizler için firmaların hangi cihazlara, ne zaman Android 7 güncellemesini vereceğini toparlamaya çalıştım.

Android Nougat, tabii ki ilk olarak Nexus cihazlara sunulacak. Eylül ayında tam sürümün yeni Nexus cihazlarla birlikte ortaya çıkacağını düşünüyorum.

Diğer firmalar için ise Android 7 güncellemesi şu cihazlara gelecek:SAMSUNG

Android dünyasının tartışmasız lideri konumundaki Samsung’un model çeşitliliğinin fazla olması kullanıcıların da güncellemeler konusunda kafasını karıştırmış durumda. Samsung, ilk etapta tabi ki amiral gemi modellerine yönelecektir. Eylül ayından sonra firmanın:
Galaxy Note 7, Galaxy S7 / S7 Edge ilk etapta güncelleme alacak modeller olacak. Bununla birlikte, Galaxy S6 / S6 Edge / S6 Edge Plus / S6 Active ve Note 5 de güncellemeden nasibini alacak. Galaxy Note 4 ve S5‘in güncelleme dışında kalacağı kesin gibi görünüyor. Tablet tarafında ise Tab S2 güncellemeyi alacaktır.

Samsung’un 2017’nin ilk dönemlerinde güncellemeyi A sınıfı modellere de taşıması bekleniyor.

LG

LG’nin ilk etapta güncelleme alması beklenen modeli G5 olacak. Daha sonra 5.7 inç boyutundaki V10 modelinin de güncelleme alması bekleniyor. LG’nin bu dönemde çıkaracağı amiral gemisi modeller olursa, onların da ilk olarak güncellemeyi alacağını söyleyebiliriz. (G4 hakkında bir bilgi yok fakat güncelleme alması muhtemel)

SONY

Sony cephesinde yeni tanıtılan Xperia X serisinin bu güncelleştirmeyi alacağına kesin gözüyle bakılıyor. Z5 ailesinin de Android 7 güncellemesini alacağına kesin gözüyle bakabiliriz. Firma diğer modellerle ilgili bir plan düşünüyor mu bilemiyoruz.

HUAWEI

Huawei’nin Google için üretmiş olduğu Nexus 6P modelini saymamıza bile gerek yoktur diye düşünüyorum. Nexus cihazların güncelleme alması kesin olarak görülüyor. Bunun dışında, amiral gemisi modeli P9, bir önceki nesil P8 ve Mate 8 de Android Nougat’a yükseltilebilecek.

HTC

HTC’nin amiral gemisi modeli HTC 10’un güncelleştirmeyi alacak ilk HTC telefon olması bekleniyor. Bunun dışında geçen yıl duyurulan One A9 ve One M9 da güncellenecek modeller arasında yer alıyor. (M9 Plus da var) HTC’nin orta seviyede tuttuğu Desire serisine güncelleme verip vermeyeceği, verirse hangi modellere vereceği şu an için bilinmiyor.

GENERAL MOBILE

Ülkemizde Android One çatısı altında modeller üreten General Mobile’ın bu yıl satışa sunduğu GM 5 Plus modelinin ülkemizde Nexus’tan sonra güncellemeyi alacak olan model olması bekleniyor. Geçtiğimiz yıl piyasaya çıkan 4G modeli de yine güncellemeyi hızlı alacak modellerden.

 

Google’ın Eylül ayında resmi sürümü sunmasından sonra firmaların Eylül-Aralık döneminde saydığımız modellerin bir çoğuna Android 7 güncellemesini vermesini bekliyoruz. Kesin takvimler ortaya çıktığında yine sizlere sunacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir