Android 7.0 Nougat Resmi Çıkışını Yaptı

android-7

Android işletim sisteminin yeni versiyonu 7.0 yani Nougat, bugün resmi çıkışını yapmış oldu. Android 7.0 güncellemesinin detayları ve hangi cihazların bu güncellemeye sahip olacağını yazımızda bulabilirsiniz.

Google’ın geçtiğimiz aylarda duyurduğu ve beta sürecini başlattığı Android 7.0 Nougat sürümü bugün itibariyle resmi çıkışını yapmış oldu. İlk olarak Nexus ve Android One cihazlarının yararlanacağı bu güncelleme kısa süre içerisinde diğer marka ve modellerde de yüklenebilir hale gelecektir.

Google, yaklaşık 40 gün erken duyurduğu bu güncellemeyi ilk olarak Nexus 6, Nexus 9, Nexus Player, Nexus 5X, Nexus 6P ve Pixel C modelleri için duyurdu. Aynı zamanda Android One çatısı altındaki cihazları da kapsayacak olan bu güncelleme ülkemizde General Mobile 4G ve GM 5 Plus modelleri için de geçerli olacak.

android-7-0-n-ayarlar-ekranı

Android 7.0 Nougat’ın Getirdikleri Yenilikler Neler?

Android 7.0 Nougat güncellemesi, bildirim ekranında bazı değişiklikler ve eklemeler getiriyor. Sekmelerin kısa açıklamalara sahip olması, Ses ve Bildirim sekmesinin iki ayrı başlığa geçiş yapması gibi değişiklikler bulunuyor. Bildirim penceresinden gelen mesajlara cevap verebilme, Samsung telefonlardan aşina olduğumuz, ekranı ikiye bölerek iki farklı uygulamayı çalıştırabilme, videoların ekran üzerinde yüzebilmesinin sağlanması, Doze 8 tasarruf modunun daha aktif halde kullanılması, Java 8 desteği, hızlı başlatma, numara engelleyebilme, gelişmiş RAM yönetimi gibi bir çok özellik yeni sürümle birlikte Android bünyesine yerleşik olarak eklenmiş oluyor.

Android 7.0 Nougat, Google Cihazları Dışında Hangi Cihazlara Gelecek?

Google, güncellemeyi Nexus ve Android One cihazlar için yayınladıktan sonra firmaların yeni sürümü 90 gün içerisinde kendi modellerine uygun hale getirmeleri bekleniyor. Google’ın Eylül ayında yeni Nexus telefonları tanıtmasıyla birlikte bu cihazlar da Android 7.0 yüklü olacak. LG’nin yapmış olduğu duyuruya göre, piyasaya Android 7.0 yüklü halde çıkacak olan ilk telefonun LG V20 olacağı ön görülüyor. Bunun dışında Samsung Galaxy Note 7‘nin de kısa zaman içerisinde bu güncellemeyi alması muhtemel.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir