WhatsApp Güvenlik Önlemi – Uçtan Uca Şifreleme

whatsapp-guvenlik

Popüler haberleşme uygulaması WhatsApp, geliştirdiği güvenlik uygulaması olan uçtan uca şifreleme ile kullanıcılarının yazışmalarını, fotoğraflarını ve videolarını yüksek güvenlik altına aldığını açıkladı.

 

Facebook’un 2014 yılında yüksek bir miktar ödeyerek satın aldığı popüler haberleşme uygulaması WhatsApp, gün geçtikçe yeni özellikler kazanıyor. Daha çok kullanıcının uygulamayı daha pratik kullanmasına ve haberleşme çeşitlerinde artışa odaklanan yazılım, akıllı telefonlar dışında da kullanıma imkan sunmuştu.

WhatsApp’i bilgisayarda ve iPad’de nasıl kullanırız? 

Uygulamasının son güncelleme ile kazandırdığı yeni özellik ise bunların dışında, güvenlik ile ilgili oldu. Özellikle Amerika’da Apple ve FBI arasında yaşanılan güvenlik gerginliğinden sonra böyle bir özelliğin WhatsApp’a eklenmesi, Facebook’un tavrını da ortaya koymuş oldu.

 

Uçtan Uca Şifreleme Nedir?

 

“Uçtan Uca Şifreleme” ismi verilen bu güvenlik önlemi ile artık tüm yazışmalar, gönderilen tüm fotoğraflar ve videolar kriptolu bir şifreleme yöntemi ile gizli tutulacak. Böylece iki kullanıcı arasındaki bilgiler, dışarı hiçbir şekilde sızdırılamayacak. Eğer iki kişi arasındaki bir yazışmayı, fotoğrafı ya da videoyu görmek istiyorsanız, bunun tek yolu bu iki kişiden birinin telefonuna sahip olmak olacak. Bunun dışında herhangi bir kişi ya da kurum için sizin yazmış olduğunuz bir “Merhaba” mesajı “qw?–4^^” gibi kodlar halinde görüntülenecektir.

Open Whisper Systems ile ortaklaşa geliştirilen bu sistem, kullanıcılar WhatsApp’in son sürümünü kullanıyorsa kendiliğinden aktif olur ve asla kapatılamaz. Eğer uygulamanızı son sürüme güncellerseniz yazışmalarınızda sarı bir baloncuk ile aşağıdaki uyarıyı göreceksiniz.

uctan-uca-sifreleme

Bu uyarıyı gördüğünüzde artık o kişi ile ve diğer kişilerle olan konuşmalarınız kriptolu bir şifre sistemi ile korunacak ve devlet kurumları dahil hiç kimse ile paylaşılmayacak demektir. Böylece hackerler ve kötü niyetli kurumlar bilgilerinize ulaşamayacak.

Ülkemizde özellikle son zamanlarda duyulan güvenlik güvensizliği, bir nebze olsun bu uygulama ile sona erecektir. Fakat bu özelliğin bir dezavantajı ise, ülke zararına ya da bir kişi ya da kurumun zararına yapılacak olan konuşmaların tespit edilemeyecek olmasıdır.

whatsapp-sifreleme-kod

Bir Yazışmanın Şifrelendiğini Nasıl Anlarız?

 

Yazışmanızda beliren sarı baloncuğa dokunun ya da kişinin ya da grubun ekranın üst kısmında bulunan ismine basarak, açılan sohbet bilgisi menüsünde Şifreleme yazan yere dokunun. Karşınıza 60 haneli bir kod ve bir QR kodu çıkacaktır. Bu kod tüm yazışmalar için benzersiz bir koddur. Sağ altta bulunan KODU TARA‘ya bastığınızda yazıştığınız kişinin aynı şekilde açmış olduğu kodu taratabileceğiniz bir uygulama açılır. (Kamera uygulaması) Böylece yazıştığınız kişinin kodunu taratarak yeşil tik işaretini görürseniz yazışmalarınızın şifrelenmiş olduğu doğrulanır.

whatsapp-green-tick

Eğer yeşil tik işareti belirmediyse, siz ya da yazıştığınız kişi telefonunu değiştirmiş olabilir, başkasının kodunu taratılmış olabilir ya da taraflardan biri WhatsApp’ı yeni yüklemiş olabilir. Hemen yenileme işlemi yaparak yeni bir kod alınır ve yeniden aynı işlemler yapılır.

Eğer yazıştığınız kişi uzağınızda ise 60 haneli kodun olduğu sayfada sağ üst köşede paylaş butonu bulunmaktadır. Buradan kodu yazıştığınız kişiye gönderebilir ve uygunluğunu test edebilirsiniz. İki tarafın da aynı koda sahip olması ile doğrulama işlemi yapılmış olur.

 

Sohbetimin Şifrelenmediğini Görünüyorum, Ne Yapmalıyım?

 

Yazıştığınız kişinin sohbet bilgisi ekranında Şifreleme bölümünde sohbetinizin şifrelenmediğine dair bir mesaj görürsünüz. Bu durumda sizin ve yazıştığınız kişinin WhatsApp uygulamasını son sürüme güncellemesi gerekmektedir. Eğer grup sohbeti yapıyorsanız, gruptaki herkesin uygulamayı son sürüme güncellemesi gerekmektedir. Böylece mesaj artık “şifrelendi” şeklinde olacaktır.

 

WhatsApp Uçtan Uca Şifreleme Hangi Cihazlarda Kullanılır?

 

WhatsApp’in son güncellemesini alan ve uygulamanın kullanılabildiği tüm iOS, Android veya Windows Phone işletim sistemine sahip bir akıllı telefonda bu şifreleme özelliğinden yararlanabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir