4.5G Nedir?

4-5g

Ülkemizde 1 Nisan 2016 itibariyle kullanılabilecek olan 4.5G teknolojisi nedir, yararları, hangi cihazlar 4.5G ile uyumludur, yazımızda bulabilirsiniz.

Akıllı telefon ve tablet dediğimiz mobil teknolojilerin yaygınlaşması ile kablosuz internet ve operatörlerin sağlamış olduğu internet alt yapısı önem kazanmaya başladı. İnsanlar telefonlarından ve tabletlerinden internete girmenin keyfini yaşarken bu keyfi hızlı internetle yaşamak istediler. Bu durum da operatörleri sürekli olarak alt yapı geliştirmeye itti.

Ülkemizde 1 Nisan 2016’ya kadar olan dönemde 3G teknolojisi kullanılmaktadır. 3G teknolojisinin 3 kanallı hale getirilmesi ile (yani zamanla geliştirilmesi ile) şu an aslında H+ adı verilen ve 3G’den daha hızlı bir teknoloji kullanmaktayız. Tabii 3G teknolojisi ne kadar hızlandırılırsa hızlandırılsın bir limiti var. Bu nedenle ihtiyaca göre yeni bir teknolojinin hayata geçirilmesi gerekiyordu.

Ülkemiz için son bir kaç yıldır 4G teknolojisinin alt yapısının hazırlandığı yönünde haberler çıkıyordu. Fakat Cumhurbaşkanı R.Tayyip Erdoğan’ın “4G yerine 5G’ye geçilmesi gerekir” şeklindeki açıklamasından sonra operatör firmaları 4G alt yapısını 4G’nin daha üst kademesi olan 4.5G’ye taşıma kararı aldılar. 4.5G alt yapı çalışmaları bir iki yıldır ülkemizde devam etmekte ve 1 Nisan 2016 tarihi itibariyle devreye girecek.

4.5G Nedir?

Dördüncü nesil kablosuz iletişime dünyada verilen genel isime 4G denir. 4G teknolojisinin geliştirilmesi ile oluşan ve ismine LTE-Advanced (Long-Term Evolution-Advanced) denilen teknolojiye de kısaca 4.5G denilmektedir. Her ne kadar dünyada bu teknolojinin adı LTE-A olarak geçse de ülkemizde 4.5G ismi daha yaygın olarak kullanılıyor.

4G teknolojisi ile 100Mbps (Saniyede 100 Megabit) veri akışı sağlanabiliyordu. LTE-A teknolojisinde ise bu rakam en az 350 Mbps‘ye kadar çıkıyor. Ülkemizdeki operatörler de 4.5G teknolojisini bu hızlarda vereceklerini garanti ediyorlar fakat şunu söylemekte yarar var, bu değerler kağıt üzerindeki değerler.

Eğer 4.5G’nin hızı konusundaki rakamlar size bir şey ifade etmedi ise şöyle bir örnek vereyim. Şu an kullanmış olduğumuz 3G teknolojisinde kağıt üzerinde 42Mbps, gerçek hayatta ise 20-25Mbps hızlara ulaşmaktayız. 4.5G’nin aktif olmasından sonra ise bu hızın en düşük 150-200Mbps‘a çıkması bekleniyor. Bu da yaklaşık 10 kat hızlanma demek oluyor.

4.5G Bize Ne Yararlar Sunacak?

Şu ana kadar genellikle mobil sektörden örnekler verdik fakat ülkemizde 4.5G alt yapısının devreye girmesi ile evlerimizdeki internet hızları da katlanacak. Fiyatlar konusunda herhangi bir yorum yapmak zor fakat hemen hemen bugünkü fiyatlara çok daha hızlı internet kullanabileceğiz.

Cep telefonlarındaki “çekmeme” sorunu tarih olacak. Günümüzde dahi bazı ortamlarda telefonumuzun mobil ağ dışında kaldığını yani çekmediğini görüyoruz. 4.5G teknolojisi ile tünellerde dahi telefonların rahat bir şekilde çekebilmesi sağlanacak.

4.5G teknolojisi ile işlemlerimiz için harcadığımız süreler de kısalacak. İşlerimizi hem hızlı bir şekilde yaparken hem de zamandan tasarruf edebileceğiz.

4.5G’yi Kimler Kullanabilecek?

1 Nisan 2016‘dan itibaren ülkemizde kullanılmaya başlanacak olan 4.5G teknolojisinden yararlanabilmeniz için kullanmış olduğunuz mobil cihazlarınızın 4.5G uyumlu olması yani 4.5G’yi sağlayabilecek modeme sahip olması gerekir. Telefonunuzun ya da tabletinizin 4.5G’ye uyumlu olup olmadığını operatörünüze sorabilirsiniz. 2015 ve sonrasında üretilen hemen her amiral gemisi modelinin 4.5G uyumlu olduğunu söylemek isterim. Bununla birlikte bazı orta ve giriş seviyesindeki telefonların da 4.5G uyumlu olduğunu eklemek gerekir. Bu telefonlara örnek vermek gerekirse:

  • Samsung Galaxy S7 / S7 Edge, Note 5, S6/S6 Edge/s6 Edge Plus, Note 4, S5, 2016 A serisi, 2015 A5 ve A7, J serisi
  • Apple iPhone 6S/6S Plus, 6/6 Plus, 5S
  • LG G3, G4, G5, G4 Beat, G4c, K10, V10
  • Sony Xperia Eg4, M4 Aqua, M5, Z3+, Z5, Z5 Premium, Z5 Compact, Z3 Compact
  • HTC M9, M9+, Desire 820, 626
  • General Mobile 4G, Turkcell T60, Vodafone Smart 6, Vestel Venus 3

Sonuca bakarsak, ülkemizde 3G teknolojisinin dahi yıllardır tam olarak ülkenin her yerinde stabil çalışmadığını düşünerek 4.5G teknolojisinin de uzunca bir süre ülkenin tümüne yayılmasını beklememiz gerekecek. Belki büyük şehirlerde ya da merkezi yerlerde bu teknolojinin sunmuş olduğu yararlardan faydalanabileceğiz fakat daha kırsal bölgelerde bunu söylemek şu an için zor olabilir. Umarım bu teknoloji kısa sürede ülkemizde yaygın ve stabil bir hale gelir. Fiyatların da insanların bu teknolojiyi doyasıya kullanabileceği bir seviyede tutulması gerekir diye düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir