WordPress Sayfaya Yorum Bölümü Ekleme

wordpress-page-comment

WordPress sayfaya yorum bölümü nasıl eklenir? WordPress yorum alanı ekleme işlemi

WordPress‘te bir site oluşturmuşsanız ve yazılar bölümünde kullanıcıların yazılarınıza yorum eklemesini sağlayan yorum paneli görünüyor fakat sayfa eklediğinizde yorum paneli görünmüyorsa ne yapmanız gerekir? Yazımızda bu sorunun çözümü için bir kaç çözüm yöntemi gösterilecektir. Böylece WordPress sitenize sayfa eklediğinizde de yorum panelinin görüntülenmesini sağlayabilirsiniz.

WORDPRESS SİTENİZİ HIZLANDIRMANIN 10 YOLU

SİTE HARİTASI NEDİR? SİTE HARİTASI NASIL OLUŞTURULUR?

Ekran Tercihlerini Ayarlayın

İlk olarak bakmanız gereken kısım, Sayfalar menüsüne girdiğinizde yeni bir sayfa eklediğiniz bölümde sağ üst köşede yer alan Ekran Tercihleri menüsü olacaktır. Burada Yorum bölümüne tik atarak etkinleştiriniz. Bazı WordPress temaları bu ayarı uygulamaya izin verirken bazıları ise bu kısma tik atsanız dahi yorum panelinin görünmemesini sağlayabilir. Eğer bu adımda sonuç alamadıysanız diğer adıma geçelim.

Page.php sayfasına kod ekleme

WordPress sitenize yüklemiş olduğunuz temanın kodlarına müdahale edebileceğiniz bir alan mevcuttur. Bu alana, kontrol panelinizden Görünüm/Düzenleyici yollarını takip ederek ulaşabilirsiniz. Açılan sayfada sağ tarafta, liste halinde, temanıza ait dosyaları görünecektir. Burada Page.php isimli dosyayı bulun ve açın. Aşağıda yer alan kodları bulun.

if ( comments_open() || get_comments_number() ) :
comments_template();
endif;

Eğer bu kodları bulamadıysanız temanızda aşağıdaki düzene benzer bir kod düzeni olacaktır. Onu bulun.

<?php
if (have_posts()) :
while (have_posts()) :
the_post();
?>

Bu kodun altına aşağıdaki kodu ekleyin.

<?php comments_template(); ?>

Sayfayı kaydedip kapatın ve sitenizi güncelleyin. Sayfalarınıza yorum bloğunun eklendiğini göreceksiniz. Tüm bunları yapmanıza rağmen hala sayfalarınızda yorum bloğu açılmamış ise üçüncü adıma geçelim.

No Page Comment Eklentisini Kurun

Anlattığımız adımları ve fazlasını yaptığınız halde hala eklediğiniz sayfalarda yorum bloğu açılmıyorsa No Page Comment eklentisini sitenize kurarak sorunu çözebilirsiniz. Kontrol panelinde Eklentiler kısmına gelerek yeni bir eklenti ekleyin. No Page Comment eklentisini bulup kurun. Kurduktan sonra eklentiyi etkinleştirin ve eklentinin Settings (Ayarlar) linkine tıklayın. Ayarlarda Pages bölümünde Comment kısmına tik atın ve aşağıdaki bölümde Enable All Comments bloğuna tıklayın. Artık WordPress sitenizde sayfa eklediğinizde yorum bloğunun eklendiğini göreceksiniz.

Tüm bu adımları uygulamanıza rağmen sorunu yaşamaya devam ediyorsanız yorum kısmına yaşadığınız sorunu yazın. Yardımcı olmak için burada olduğumuzu unutmayın.

10 thoughts on “WordPress Sayfaya Yorum Bölümü Ekleme

  1. Hocam Güzel açıklamanıza ve yardımlarınıza teşekkür ederim ben wordpress ‘te yeniyim emekliyim evde localhost ta wordpress web sayfası veya blog oluşturmaya çalışıyorum (Başlangıç) ana sayfanın haricinde Hakkında ve İletişim Sayfaları var ben bir tanede BLOG sayfası düzenledim fakat test ettiğim de yazılar birinci sayfa olan başlangıç sayfasında çıkıyor ne yapmam lazım ,yardımlarınızı rica eder , yaşantınızda ve işlerinizde başarılar dilerim. Saygılarımla

    1. WordPress’teki temalar genellikle eklenen yazıların ilk sayfada listelenmesi yönünde çalışır fakat bunu ayarlardan değiştirebilirsiniz. Görünüm / Özelleştir dediğinizde ana sayfada sabit bir ana sayfanın mı yoksa son eklenen yazıların mı görünmesine yönelik bir seçim vardır. Orada Sabit ana sayfa derseniz eklediğiniz yazılar ana sayfada görünmez. Eklediğiniz yazıları hangi menüde isterseniz orada gösterebilirsiniz. Bunun için de yazıyı yazarken sağ tarafta konu (bölüm) seçimi vardır.

  2. Merhaba açıklamalarınız için teşekkür ederim. Bana kısmi olarak yardımcı oldunuz. Arkadaşlar kod eklemeden önce hocamında dediği gibi ekran tercihlerinden “tartışma” seçeneğinide aktif hale getirin sayfa ayarlarında “yorumlara izin ver” seçeneği gelecektir.

  3. hepsini denedim en sonunda “Enable All Comments” isimli eklenti imdadıma yetişti. Elinize kolunuza sağlık hocam

  4. hocam ben ana sayfama yorum alanı eklemek istiyorum .ne yazkki yukarıdakiler bi sonuç vermedi yardımcı olursanız sevinirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir