Windows 10’da Kablosuz Ağ Profillerini Silme ve Görüntüleme

windows-10-kablosuz-ag

 

Microsoft’un yeni işletim sistemi Windows 10, hayatımıza kattıkları yanında bazı konularda kullanıcılara sıkıntılar yaşatabiliyor. Kablosuz ağ profilleri konusunda yaşanan sorunları yazımızda ele aldık ve nasıl çözüleceğinden bahsetmeye çalıştık.

 

Microsoft firması, 29 Temmuz 2015 tarihinde işletim sistemi Windows 8.1 olan kullanıcıların ücretsiz olarak Windows 10’a yükseltilmesine olanak vererek, yeni işletim sistemini piyasaya sürdü. Windows 10’u kullanmaya başlayan kullanıcılar bu işletim sisteminin yararlarından ve getirdiği yeniliklerden bahsederlerken bazı konularda kullanıcılara önceki işletim sistemlerine göre daha zor kullanım sunmasından da bahsettiler.

Bu konulardan biri şüphesiz Ağ Profilleri konusudur. Ağ profillerinin silinmesi, değiştirilmesi gibi konularda önceki işletim sistemlerine göre bir kolaylık yerine sanki zorlaştırma sunulmuş gibi görünüyor. Bu yazımızda sizlere Windows 10’da yaşayan Ağ profilleri konusundaki sorunlardan ve bu sorunların çözümünden bahsetmeye çalışacağım.

windows-10-ag-profili-gosterme

Windows 10’da Ağ Profillerini Nasıl Görüntüleriz?

 

Önceki işletim sistemlerinde ağ profillerini Ağ ve Paylaşım Merkezi aracılığıyla kolay bir şekilde yönetebiliyorduk. Fakat Windows 10 ile birlikte bu işlem biraz zorlaştı ve karmaşıklaştı. En azından normal bir kullanıcının ilk etapta çözemeyeceği bir duruma dönüştü.

Bu işlemi yapmak için komut satırından yararlanacağız. Başlat menüsünün yanında bulunan arama bölümüne (büyüteç işareti) “Çalıştır” yazın. (Ya da Windows + R yapın) Çalıştır sekmesi açıldığında “cmd” yazarak entera basın. Ortaya çıkacak olan komut satırına (siyah ekran) şu kodları yazın:

netsh wlan show profiles

Entera bastıktan sonra kayıtlı kablosuz ağ profilleri görüntülenecektir.

windows-10-ag-profili-silme

Windows 10’da Ağı Unut İşlemi Nasıl Yapılır?

 

Görev çubuğunda bulunan Wi-Fi simgesine tıklayın ve Ağ ayarlarına girin. Açılan pencerede Wi-Fi başlığı altında olan “Wi-Fi Ayarlarını Yönet” sekmesine tıklayın. Sayfanın aşağısındaki “Bilinen Ağları Yönet” başlığını bulun ve unutturmak
istediğiniz ağa tıklayıp UNUT butonuna basın.

Bu işlemin komut satırı kullanılarak yapılan bir yolu daha vardır.

Yine arama bölümüne “Çalıştır” yazarak çalıştır sekmesini buluyoruz. Bu sekmeye “cmd” yazarak komut satırını getiriyoruz. Komut satırına aşağıdaki kodu yazıyoruz:

netsh wlan delete profile name=”Silmek istediğiniz ağın adı”

Profile “x” is deleted from interface “Wi-fi” yazısını gördüğünüzde profiliniz silinmiş anlamına gelir.

windows-10-ag-profili-sifre

Windows 10’da Wi-Fi Şifresi Nasıl Görüntülenir?

 

Bu işlemi de yine komut satırı kullanarak yapabiliriz. Daha önce anlatıldığı gibi komut satırı ekranına ulaşarak aşağıdaki kodu yazın.

netsh wlan show profile name=“Ağ adınız” key=clear

Kodu yazdıktan sonra entera bastığınızda Security Settings bölümünde bulunan Key Content teriminin karşısında Wi-Fi şifrenizi görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir