WhatsApp Uygulamasını Bilgisayardan ve iPad’den Kullanma

whatsapp-bilgisayarda-kullanmak

Akıllı telefonlarımızın vazgeçilmez haberleşme uygulamalarından olan WhatsApp’i bilgisayarımızda ya da tabletimizde kullanabilir miyiz? Bunun bir yolu var mı? Yazımızda sizlere kısa ve öz şekilde bu soruların cevabını sunuyoruz.

 

WhatsApp uygulaması sim kart bilgilerinden yola çıkarak çalışan bir haberleşme uygulaması olduğu için yalnızca akıllı telefonlarımızda kullanabildiğimiz bir uygulama idi. Fakat WhatsApp son yaptığı güncelleme ile kullanıcıların telefonları dışında da WhatsApp uygulamasını kullanabilmelerine olanak tanıdı.

Bilgisayarımızda WhatsApp’ı Nasıl Kullanırız?

Bilgisayarımızdan çok basit bir kaç işlem yaparak WhatsApp uygulamasını kolaylıkla kullanabiliriz. Bunun için yapmamız gereken Chrome‘dan web.whatsapp.com sitesine girmek. Site açıldığı anda ekranda bir QR kod belirecektir.

Telefonunuzda son sürümü yüklü olan (son sürüm olması şart) WhatsApp uygulamasını açıyoruz ve Ayarlar sekmesine giriyoruz. Android, iOS ya da Windows Phone fark etmeksizin işlemleri aynı şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Ayarlar sekmesinde son güncelleme ile eklenen WhatsApp Web isminde bir seçenek var. Bunu seçiyoruz. Seçtiğimiz anda telefonumuzun kamerası açılıyor ve ekranda bilgisayarınızda açmış olduğunuz QR kodun okutulmasına yönelik bir uyarı yazısı çıkıyor. Burada Tamam Anladım sekmesini seçtikten sonra yapmanız gereken telefonun kamerasını QR koda tutmak. Telefon kodu okuduğu anda tüm bilgilerinizle birlikte WhatsApp ekranınız artık bilgisayarınızda beliriyor.

Hepsi bu kadar. Artık tüm yazışmalarınızı bilgisayarınızdan yapabilirsiniz. Tüm yazışmalarınızın telefonunuzla senkronlu olduğunu da hatırlatalım.

Peki, iPad’inizden ya da iPod’unuzdan WhatsApp uygulamasını kullanmak isterseniz, ne yapmanız gerekir?

İlk olarak Safari tarayıcısından web.whatsapp.com sitesine giriş yapınız. Adres çubuğunun yanındaki yenileme butonuna “Masaüstü Sürüme Git” ekranını görene kadar basılı tutun. Masa üstü sürüme geçtikten sonra karşınızda aynı bilgisayarınızdaki gibi QR kodun çıkacağı ekran gelecektir. Bu QR kodu okutmak için yukarıda bahsetmiş olduğumuz işlemleri aynen tekrarlayın. Böylece artık iPad ya da iPod’unuzda WhatsApp uygulamasını kullanabilirsiniz.

Dipnot: Şu an için iOS kullanıcılarının bu konuda bazı dezavantajlar yaşadığını söylemek isterim. Örneğin, sesli bildirim ve sesli mesaj gibi konularda iOS kullanıcılarına henüz destek sunulmamış durumda. Daha sonra bir güncelleme ile bu haklar iOS kullanıcılarına verilirse yazımıza ekleme yaparak sizlere bu değişikliği bildireceğiz.

Uygulamalı Videomuz için TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir