Apple Kimliği Nasıl Oluşturulur?

apple-kimligi-nasıl-alınır

Apple hizmetlerine erişim sağlamak ve ödeme, güvenlik gibi özelliklerden yararlanmak için gerekli olan Apple kimliği, nedir ve nasıl oluşturulur? Yazımızda bu soruların cevapları ile birlikte ayrıntıları da bulabilirsiniz.

Apple kimliği nedir? Apple kimliği nasıl oluşturulur? Apple Kimliği yarat. Apple hesabı nasıl oluşturulur?

Apple’ın sunmuş olduğu hizmetlerden ve avantajlardan yararlanmak istiyorsanız, bir Apple kullanıcı kimliğine sahip olmanız gerekir. Bu kimliği oluşturmak kolay olmakla birlikte hemen her işlem için gerekli olması da Apple kimliğini önemli kılmaktadır. Eğer bir Apple cihazınız varsa ya da herhangi bir Apple hizmetinden yararlanmak istiyorsanız Apple kimliğine sahip olmanız gerekmektedir.Apple Kimliği Nedir?

 

Apple firmasının sunmuş olduğu App Store, iTunes Store, iCloud, iMessage, Apple Online Store, FaceTime vb. hizmetlere erişebilmek ve bu hizmetlerden yararlanabilmek için kullanılan kişisel hesaptır. Bu hesapta, hizmete giriş yaparken kullandığınız e-mail adresi ve şifrenizin yanı sıra ödeme bilgileriniz ve güvenlik bilgileriniz bulunmaktadır.

apple-id

Apple Kimliğini Nasıl Alırım?

Şu ana kadar herhangi bir Apple cihazı kullandıysanız zaten bir Apple kimliğiniz vardır fakat ilk defa Apple hizmetleri ile yolunuz kesişti ise Apple kimliği oluşturmanız gerekmektedir. Dilerseniz adım adım, bu işlemin nasıl gerçekleştirildiğini görelim.

  • iPhone, iPad ya da iPod’tan App Store‘u açın.

apple-kimliği-1

  • App Store açıldıktan sonra herhangi bir ücretsiz uygulamayı seçip İndir butonuna basın.

apple-kimliği-2

  • Burada karşınıza Apple Kimliği oluşturmanız yönünde bir mesaj çıkacaktır. “Yeni Apple Kimliği Yarat” seçeneğini seçerek devam ediyoruz.
  • Ülke seçimini yapıyoruz. (Türkiye’de yaşıyorsanız Türkiye’yi seçiyoruz.)

apple-kimliği-5

  • Burada kullanıcı maili, şifre ve güvenlik bilgilerini giriyoruz. Güvenlik bilgilerinde size bazı güvenlik soruları ve cevaplarını girmeniz istenecektir. Bu güvenlik soruları şifrenizi unutursanız size yönetilecek olan sorulardır. Kurtarma e-postası bölümünde ise, kullanmış olduğunuz başka bir mail adresini ya da bir yakınınızın mail adresini girebilirsiniz.
  • Sonrasında doğum tarihi bilgileriniz istenecektir.

apple-kimliği-4

  • Fatura bilgisi bölümünde, ileride iTunes’tan alışveriş yapmayı düşünüyorsanız gerekli bilgileri girebilirsiniz fakat şimdilik böyle bir şey istemiyorsanız “Hiçbiri” seçeneğini işaretleyip devam edin.
  • Kişisel bilgilerinizi de doldurduktan sonra hesabınız oluşturulacaktır.
  • Hesabınızın onaylanması için, kayıt olurken girmiş olduğunuz mail adresine bir onay maili gönderilecektir. O maili bularak hesabı onaylayın. Böylece Apple kimliğiniz aktif hale gelecektir.

Eğer bu işlemi bu yolla ya da mobil cihazlarınızdan yapamadıysanız APPLE ID bağlantısına tıklayarak apple id internet sitesinden Apple kimliğinizi oluşturabilirsiniz.

Herhangi bir Mac cihazınızdan bu işlemi yapmak istiyorsanız da

Apple menüsü > Sistem Tercihleri > iCloud yollarını takip ediniz.

Windows işletim sistemine sahip bilgisayarınızdan da Windows için iTunes ya da iCloud programlarını kurarak yine Apple kimliği oluşturabilirsiniz.

Şimdi dilerseniz Apple kimliği ile ilgili merak edilen bazı sorulara kısa kısa yanıt verelim.

 

Kaç Tane Apple Kimliği Almalıyım?

 

Apple’ın tüm hizmetlerinden yararlanmak ve cihazlarını kullanmak için yalnızca bir tane Apple kimliği hesabınızın olması yeterlidir.

 

“Girdiğiniz E Posta Adresi Zaten Bir Apple Kimliği” Uyarısı

 

Bu uyarı mesajını gördüğünüzde, girmiş olduğunuz e posta adresi ile daha önce bir Apple kimliği alındığı anlamına gelir. Aynı e posta adresini kullanarak birden fazla Apple kimliği alamazsınız. Farklı bir e posta adresi girmeniz gerekir.

 

Apple Hesabım Bloke Oldu, Ne Yapmalıyım?

 

Yanlış şifre girmekten ya da farklı güvenlik sorunları nedeniyle hesabınız Apple tarafından bloke edilmiş olabilir. Hesabınız bloke olduğunda hiçbir Apple hizmetine giriş yapamazsınız. Şifrenizi sürekli yanlış girerseniz hesabınız 24 saat süreyle dondurulur. Bu durumda 24 saat geçmesini bekleyip tekrar deneme yapabilirsiniz. Blokeyi kaldırmak için ise hesabınızı doğrulamanız istenir. LINKE TIKLAYARAK şifrenizi sıfırlayabilir ve blokeyi kaldırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir