Yapay Zeka Alanında Türk Mühendisin Müthiş Buluşu

yapay-zeka

Son dönemde hızla gelişme gösteren yapay zeka konusunda Türk mühendis, yeni buluşu ile adından söz ettireceğe benziyor.

 

Yapay Zeka (artificial intelligence) kavramı, makinelerin ya da programların insan gibi düşünüp karar vererek çeşitli işlemleri gerçekleştirmeye çalıştıkları bir bilimdir. İnsanlık bu konuda uzun zamandır çalışmalar yürütse de özellikle bilim-kurgu filmlerinde yapay zekanın ilerlemesi sonucu insanlığın tehlike altına girdiği filmler vasıtasıyla korkularını da su yüzüne çıkarmaktadırlar.

Günümüzde kendi kararlarını verebilen robotlar ve yazılımlar ortaya çıkmaya başladı. Bu cihazlar ve yazılımlar henüz emekleme aşamasında olsa da pek çok buluş bu konuda ilerlemeye neden oluyor.

IBM’de çalışan Türk mühendis Tayfun Gökmen, geliştirdiği bir işlemci ile yapay zeka konusunda çığır açacak bir buluşa imza atmış olabilir.

Yapay zeka konusunda bize yansıyan kısımların dışında bu işlerin oluşabilmesini sağlayan algoritmalar, robotik ağlar ve işlemci yapıları öne çıkmaktadır. Tayfun Gökmen‘in buluşu olan işlemciyi anlatmadan önce sizlere DNN teriminden bahsetmemiz gerekiyor.

DNN (Deep Neural Network)

DNN, insanlardaki beyin yapısını ve sinir ağlarını tespit ederek bunları taklit edip yapay zeka alanında kullanabilmek ile açıklanabilir. Böylece insanın öğrenip, kaydedip daha sonra uygulama şeklindeki zihinsel çalışması yapay zeka cihazlarına aktarılabilmektedir.

Nöron benzeri milyonlarca iletişim kanallarından oluşan katmanlar bir araya gelerek, ağaç dalları şeklinde veri algoritmaları ile birleşerek yapay zekayı oluşturmaktadır. Bunun sonucunda, yapay zeka hem en yüksek kazanma şansı olan hareketi hesaplamakta hem de bu hareketin ne tür sonuçlar doğurabileceğini tahmin etmektedir.

Bu şekilde bir yapay zeka temelinin oluşabilmesi için binlerce işlemcinin ve ağ yapısının bir araya gelmesi gerekmektedir.

İşte, Türk Mühendis Tayfun Gökmen ve yardımcısı Yurii Vlasov, birlikte geliştirdikleri ve adına Dirençli İşlemci –  RPU dedikleri yonga seti ile binlerce işlemcinin bir araya gelerek oluşturduğu yapay zeka sistemini tek yonga seti üzerinde yapmayı amaçlıyor.

Tayfın Gökmen, Dirençli İşlemci‘nin hayata geçirilmesi ile DNN çalışmalarının binlerce kat (27 ila 2140 kat arası) artabileceğini söylüyor. Hatta bazı yüklerin ortadan kaldırılması ile DNN sürecinin 30 bin kat daha hızlı bir şekilde yapılacağı söyleniyor. Pek çok otorite bu buluşu yapay zeka alanında devrim olarak görüyor.

Umarım Türk Mühendis Tayfun Gökmen‘in bu buluşu kısa zamanda hayata geçirilir ve önümüzdeki yıllarda bizlere şaşkınlık verecek yapay zeka cihazlarının temelinde bir Türk mühendisin başarısının yattığını görürüz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir