Snapdragon 823 İşlemcisi Ortaya Çıktı

snapdragon-823

Qualcomm firmasının 2016 yılı içerisinde duyuracağı Snapdragon 823 adlı işlemcisi ile ilgili ilk bilgiler geldi. Firma, yılın ikinci yarısında piyasaya çıkacak olan amiral gemi modellerini hedefliyor.

 

Mobil dünyada adından sıkça söz ettiren bir firma olan Qualcomm, özellikle Android cephesinde hemen her markanın amiral gemi modeline yonga seti tedariği yapıyor. 2016 yılına, Snapdragon 810 başarısızlığını unutturacak olan Snapdragon 820 işlemcisi ile giriş yapan firma, yüzleri güldürmüştü. Birçok marka yeni telefonları için Qualcomm’un kapısını çalmıştı.

Mobil dünyada Snapdragon 820’nin etkisi hala devam ederken firma kapalı kapılar arkasında yeni bir model için çalışmalar yaptığını duyurdu. Snapdragon 823 ismini alacak bu yonga seti, aslında yeni bir işlemci olmayacak. Snapdragon 820’nin hız aşırtılmış hali olacak olan Snapdragon 823, özellikle yılın ikinci yarısında piyasaya çıkacak olan modellerin, sene başında piyasaya çıkan modellerden farklılaşmasını sağlayacak.

 

Snapdragon 823’ün Teknik Özellikleri

 

İşlemci temel olarak Snapdragon 820 ile birebir aynı olacak fakat çekirdek hızlarının artırılması ile performans konusunda bir miktar artış hedeflenecek. Snapdragon 820’de bulunan ve 2+2 şeklinde çalışan 4 çekirdekli 64 bit Kryo çekirdeklerinin hızları 2.5 Ghz‘e kadar yükseltilecek. Bu hız artışı ile performans artışı olacaktır fakat ısınma konusunda ne gibi bir önlem alınacak şu an için bilinmiyor. Ayrıca grafik birimi tarafında da Adreno 530‘un hızının 720 Mhz‘e çıkarılması konuşuluyor.

İşlemcinin fabrikasyon sürecinde de bir değişim olacağı yönünde haberler çıksa da buna pek ihtimal vermiyoruz. Şu an Samsung tarafından 14nm üretim teknolojisi ile üretilen Snapdragon 820’nin, hız aşırtılmış versiyonu olan Snapdragon 823‘ün, 10nm teknolojisi ile üretileceği yönünde haberler çıkmış durumda fakat söylediğimiz gibi 10nm süreci için henüz erken olduğunu düşünüyorum.

 

Snapdragon 823 Hangi Cihazlarda Olacak

 

Qualcomm, Snapdragon 823‘ü üretirken 2016’nın ikinci yarısında piyasaya çıkacak olan modelleri hedefliyor. Bunların başında da bir süredir haberi ortalarda dolaşan Samsung’un amiral gemi modeli Galaxy Note 6 geliyor. Galaxy Note 6‘nın bir süredir bu işlemci ile geleceği konuşuluyor fakat Samsung, Exynos tarafında dengeleyici bir atılım yapmak zorunda kalacak gibi görünüyor. Galaxy Note 6‘nın dışında HTC’nin HTC 10 Mini modeli de bu işlemciyi kullanabilir. Xiaomi firmasının Mi Note 2 veya Max modelleri de bu işlemci ile piyasaya çıkabilir. LG’nin de Note serisine rakip bir amiral gemi modeli hazırladığını biliyoruz. Muhtemel V serisine ait olacak bu modelde de Snapdragon 823‘ü görebiliriz.

Qualcomm, güncellenen işlemcisini yaz aylarında firmalara sunmaya başlayacak. Bakalım Snapdragon 823, 820’ye göre nasıl bir performans sergileyecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir