Samsung Dünyanın İlk 10nm DDR4 Ram’ini Üretti

samsung-10nm-ddr4-ram

Samsung, dünyanın ilk 10nm mimarisi ile üretilen DDR4 RAM yongasını üretmeye başladığını açıkladı.

 

Dünyanın en büyük RAM üreticisi olan Samsung, bilindiği üzere mobil sektörde kendisi dahil bir çok firmaya RAM tedariki yapıyor. Firma, bugün yaptığı açıklama ile dünyanın ilk 10nm teknolojisi ile üretilen 8gbit hıza ulaşan DDR4 RAM yongasının üretimine başladığını duyurdu. Bu yeni yonga sayesinde RAM’ler bir önceki nesile göre yüzde 30 daha hızlı ve yüzde 20 daha verimli çalışacak.

Samsung bu zamana kadar kullanmış olduğu 20nm üretim bandında da 2014 yılında dünyanın ilk 4GB DDR3 Ram’ini üretmişti. Bugün itibariyle firma 20nm sürecine son vererek 10nm üretim bandında Ram yongası üretmeye başlayacak. Böylece bir ilke daha imza atan firma rakipleriyle de aradaki farkı açacak gibi görünüyor. Çünkü Samsung’un en büyük rakipleri olan SK Hynix ve Micron Technology gibi firmalar 16nm sürecine yeni geçeceklerini duyurmuşlardı. Samsung, 10nm sürecine geçerek rakiplerini de zor durumda bırakmış olacak.

Samsung’un dünyanın ilk 10nm DDR4 Ram’i olacak olan yongalarında 3200 Mbps veri aktarım hızlarına ulaşacağı düşünülüyor. Böylece bir önceki nesile ait 2400 Mbps veri aktarım hızına sahip olan Ram’lere göre yüzde 30 oranında bir performans artışı yaşanacak.

Samsung, bu gelişme ile özellikle akıllı telefon dünyasında çok büyük adımlar atılacağını açıkladı. Yeni nesil 10nm üretim bandında üretilecek DDR 4 Ram’ler diz üstü bilgisayarlar için ve mobil cihazlar için boy gösterecek. Masa üstü bilgisayarlar için bir gelişme yaşanıp yaşanmayacağı şu an için bilinmiyor.

Samsung’un yeni nesil Ram’lerini gelecek yıl ki amiral gemi akıllı telefon modellerinde görmeye başlayacağız. Bir ihtimal firmanın bu yeni Ram’leri Note 6 modelinde sunabileceği konuşulsa da tüm tahminler 2017 yılını işaret ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir