Retina Ekran Nedir?

retina-ekran

Retina ekran nedir? Gerçekten bir ekran teknolojisi ya da bir ekran çeşidi midir?

Teknoloji ile içli dışlı olun ya da olmayın, bir çoğunuzun aklından bu sorular geçmiştir. Nedir bu Retina Ekran denilen ekran? Aslında açıklaması son derece basit olan Retina Ekran, maalesef doğru açıklamalar yapılamadığı için insanlar tarafından farklı algılanmaktadır.

Retina Ekran, kesinlikle bir ekran çeşidi değildir. Bir ekran teknolojisi de değildir. İlk olarak Apple firmasının iPhone 4 sunumunda ortaya attığı, Steve Jobs tarafından “insan gözünün, bir telefon ekranına baktığında, pikselleri göremeyeceği kadar, ekranda piksel yoğunluğu oluşması” olarak tanımladığı bir terimdir. Buradan yola çıkarak Retina Ekran‘ı şu şekilde tanımlayabiliriz:

Retina Ekran, bir ekranda, insan gözünün pikselleri algılayamayacağı seviyede piksel yoğunluğunun bulunmasıdır. Bu değer de yine Steve Jobs tarafından 326 ppi olarak açıklanmıştır. (PPI: Ekranda inç başına düşen piksel sayısıdır.) 326 ppi değerine sahip olan her ekran Apple tarafından Retina Ekran olarak kabul edilmiştir fakat zamanla 326 ppi değerinin altındaki ekranlara da firmanın Retina Ekran dediği görülmüştür. Buradan şu anlam çıkarılabilir. Apple, piyasaya sürdüğü ürünlere piksellerin insan gözü tarafından görülüp görülmemesi olarak bakmaktadır.
Örneğin, Apple firmasının piyasaya sürmüş olduğu iPad Pro isimli tablet, 12.2 inç ekranı ile dikkat çekmektedir. Bu tabletin Retina Ekran‘a sahip olduğu duyurulmuştur. Fakat bu tabletin ppi değeri 264’tür. 326 ppi değerinin altında olmasına rağmen Apple bu tablete Retina Ekran‘lı demiştir.

Sonuç olarak, Retina Ekran, Oled, LCD, TFT gibi bir ekran çeşidi olmamakla birlikte ekran üzerinde geliştirilen bir teknoloji de değildir. LCD ekranda da Retina şartları sağlanabileceği gibi OLED ekranda da bu şartlar sağlanabilir.

Apple, 2014 yılında piyasaya sürdüğü iPhone 6 modelinde Retina HD isminde yeni bir ekran terimini literatüre sokmuştur. Bu ekranın da ppi değeri 326’dır. Burada HD takısını ekranın çözünürlüğü sayesinde almıştır. 1334 x 750 piksel çözünürlüğündeki ekran HD çözünürlüğe (1280 x 720) yakın olduğu için bu ismi almıştır.

One thought on “Retina Ekran Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir