Nvidia GeForce GTX 1080 Ortaya Çıktı

nvidia-geforce-gtx-1080

Nvidia firmasının ekran kartı dünyasına yeni bir soluk getirmesi beklenen Pascal mimarili ilk ekran kartı GeForce GTX 1080 Nisan ayında ortaya çıkacak.

Nvidia firması, ekran kartı sektöründe öncü kuruluşlardan olmaya devam ediyor. Geçtiğimiz yıl Maxwell mimarili ekran kartlarını piyasada gördüğümüz firma, 2016 yılında heyecan verici gelişmelere imza atmaya hazırlanıyor.

16nm FinFET teknolojisi ile üretmiş olduğu Pascal mimarisi ekran kartları Nvidia‘nın çok şey beklediği bir ürün gamı olacak. Nisan ayında düzenlenecek olan GPU teknolojileri konferansında sunulması beklenen ekran kartlarının isimleri ortaya çıkmaya başladı. Tepe model diyebileceğimiz ekran kartının ismi GTX 1080 olacak.

GeForce GTX 1080 Hangi Özelliklere Sahip?

Nvidia firmasının yeni gözdesi olacak olan Pascal mimariye sahip Geforce GTX 1080 ekran kartında 2 adet DP portu, 1 adet HDMI portu ve 1 adet DVI portu bulunacak. Tek bir 8 pinli bağlantıdan gücünü alacak olan kart GP104 tabanlı olacak. Nvidia‘nun bu kartta GDDR5 bellekler kullanması bekleniyor ve kartın 8 GB belleğe sahip olacağı söyleniyor. Vulkan ve Direct X12’ye destek verecek olan kartların GDDR5X’in yaz sonu çıkışı ile birlikte bu hafızaya geçip geçmeyeceği bilinmiyor. GTX 1080‘de yer alacak Pascal mimarisinin Maxwell mimarisine göre 2 kat daha fazla performans sunacağı da söyleniyor.

Serinin 1080 dışında ürünlerinin de bulunacağı söylenenler arasında. GTX 1080‘in bazı özelliklerinin kırpılması ile GTX 1070 kartlar da ürün gamı içerisinde yer alacak. Bunun dışında başka bir kartın olup olmayacağı şu an için kesin değil fakat firmanın önceki modellerdeki tutumunu bildiğimizden kademeli bir sistemde bu kartları konumlandıracağını söyleyebiliriz.

Geforce GTX 1080 Ne Zaman Çıkacak?

Nvidia‘nın 16nm Pascal mimarisine sahip yeni ekran kartı GeForce GTX 1080‘in Nisan ayındaki GPU teknolojileri konferansında tanıtılması bekleniyor. Kartın kullanıcılara sunulması ise Mayıs ayı sonlarını bulacak. Kesin bir tarih verilmese de bu ekran kartının 27 Mayıs‘ta satışa çıkarılacağı söyleniyor. Ekran kartının satış fiyatı şu an için bilinmiyor.

Nvidia‘nın planları arasında, yılın ilk yarısında GP100 tabanlı 4GB ve 8GB HBM bellekler kullanacağı Tesla ve Quadro ekran kartlarını piyasaya sürmek var. Sonrasında da merakla beklenen GTX Titan X2 ekran kartını 16 GB HBM2 bellekler ile sunması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir