Nvidia, GeForce GTX 1080 Ekran Kartını Tanıttı!

gtx-1080

Nvidia, merakla beklenen yeni tepe model ekran kartı olan GTX 1080’i duyurdu. Dreamhack adı verilen özel bir etkinlikle tanıtılan yeni ekran kartı için Nvidia, “Yeni Kral” deyimini kullandı. “Yeni Kral”ın detayları haberimizde…

Özellikle oyun severlerin bir süredir merakla beklediği yeni ekran kartları nihayet resmen ortaya çıktı. Nvidia, yapmış olduğu özel bir etkinlik ile “Yeni Kral” olarak isimlendirdiği GTX 1080 ekran kartını tanıttı. GTX 1080 özellikleriyle heyecan uyandıracak bir ekran kartı gibi görünüyor.

Nvidia CEO’su Jen-Hsun Huang‘ın katılımıyla yapılan etkinlikte GTX 1080 ve GTX 1070 ekran kartları duyuruldu. Pascal mimariye sahip olan bu kartlar, sunum boyunca özellikleri ile iddialı cümleler sarf edilmesine neden oldu.Nividia ilk kez 16nm FinFET teknolojisine geçiş yaparak büyük bir performans artışı ve enerji verimliliği sağladığını duyurdu.

GeForce GTX 1080 Özellikleri

gtx-1080-performance

Nvidia, GTX 1080’i insanların beğenisine sunarken karttan “Yeni Kral” olarak söz etti. Bu iddialı isim, ekran kartının özelliklerine ve yapabildiklerine baktığımızda yerindeymiş gibi görünüyor. Mesela GTX 1080, Titan X ekran kartından tam olarak 2 kat daha hızlı ve 3 kat daha verimli… Bu kartın ortaya çıkarılmasında uzun ve maliyetli bir AR-GE çalışmasının olduğunu söyleyen Nvidia CEO’su Huang, “GTX 1080 AR-GE çalışmaları için harcanan para ile marsa seyahat yapılabilirdi” diyerek ilginç bir benzetmeye de imza atmış oldu.

GeForce GTX 1080’in bu kadar güçlü ve verimli bir kart olmasını sağlayan iki temel neden, Pascal mimarili ve tamamen Nvidia tarafından geliştirilen GPU ve 16nm FinFET teknolojisi ile üretim yapılması olarak gösterilebilir. Böylece GTX 1080 dünyanın ilk 16nm teknolojisi ile üretilen ekran kartı oldu.

Ekran kartının öne çıkan bir diğer önemli noktası ise, GDDR5X ismi verilen ve GDDR5 yongalarının geliştirilmiş sürümü olan yeni nesil bellekler ile gelmesi oldu. Firma uzayan isimden dolayı artık bu belleklere G5X ismini verecek. Micron tarafından üretilen bu bellekler toplamda karta 8 GB kapasite sağlıyor. GTX 1080, 4K çözünürlüğündeki oyunlara göz kırpıyor diyebiliriz.

GeForce GTX 1080 Güç Tüketimi

gtx-1080-powersave

Nvidia, GTX 1080’de yalnızca güce odaklanmamış. Bu kadar güçlü bir ekran kartını bir önceki nesilden 3 kat daha verimli çalışacak bir hale de getirmiş. GTX 1080, 1700 Mhz (ve üzeri) hızında çalışırken yalnızca 180 W güç tüketiyor. Bunlara ek olarak Pascal mimarili GPU’ların asenkron veri işleme desteğine sahip olması, DirectX 12 ile birlikte daha verimli ve daha iyi bir GPU performansının sağlanacağı belirtiliyor. Yeni GX5 bellekler de daha güçlü ve hızlı olmalarına rağmen GDDR5 kadar enerji harcıyorlar. Tüm bu özellikler toplandığında GTX 1080 enerji verimliliği konusunda da “Yeni Kral” benim diyor.

GeForce GTX 1080 Fiyat ve Çıkış Tarihi

gtx-1080-price

GTX 1080 bizleri fiyat konusunda da şaşırtmayı başarıyor. Geçtiğimiz serideki en hızlı model olan Titan X’in 999 dolardan satılmasına rağmen, ondan 2 kat daha hızlı ve daha verimli olan GTX 1080’in çıkış fiyatı 599 dolar olarak belirtildi. Nvidia böylece fiyat konusunda da rakibi AMD ile sıkı bir yarışa girecek. GTX 1080’in “Founders Edition” ismi verilen ve ne gibi bir farkının olduğu söylenmeyen versiyonu da 699 dolardan satışa çıkacak.

MSI, Gigabyte, ASUS, PNY gibi bir çok firma tarafından satışa çıkarılacak olan GTX 1080’e kavuşabilmek için ise 27 Mayıs‘ı beklemeniz gerekiyor.

GTX 1070 HAKKINDAKİ HABERİMİZ İÇİN TIKLAYIN…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir