Intel Broadwell-E İşlemcileri Ortaya Çıktı

intel-broadwell-e

Intel’in 14nm üretim bandındaki yeni işlemcileri olan Broadwell-E kendisini göstermeye başladı.

Intel’in x99 yonga seti ile birlikte üretime sunmuş olduğu Haswell-E serisi işlemcilerin yerini alacak olan Broadwell-E işlemciler ortaya çıktı. x99 anakartlar ile kullanılabilecek olan bu işlemciler LGA 2011-v3 soket kullanıyor. Tüm modeller DDR4 Ram seçeneğini sunuyor.

Üst seviye bilgisayarlara hitap eden Broadwell-E model işlemciler, 14nm üretim mimarisi ile üretildi. Aşağıdaki listede görüldüğü gibi Broadwell-E ailesinde 4 çeşit işlemci bulunuyor.

intel-broadwell-e-modelleri

Bu işlemciler içerisinde en güçlüsü ve dolayısıyla en pahalısı Intel Core i7-6950X olacak. 10 çekirdekli bir yapı sunan bu işlemcinin taban hızı 3 Ghz, artırılmış hızı ise 3.5 Ghz olarak görünüyor. Model, 25MB Seviye 3 önbellek ve 140 Watt ısıl tasarım gücüne sahip.

Bu modelin dışında kalan modeller 8 çekirdek ve 6 çekirdek seçenekler olarak kullanıcıların karşısına çıkıyor. Bu işlemci modellerinden Intel Core i7-6900K, en hızlı 8 çekirdekli işlemci olarak görülüyor.

Modellerin fiyatları da güç ve yapı seçeneklerine göre yaklaşık 390 dolar ile 1500 dolar arasında değişiyor.

Intel, önümüzdeki Computex 2016 fuarında resmiyete kavuşturacağı işlemcileri ne zaman kullanıcılara sunacak tam olarak bilinmiyor fakat lansmandan sonra kısa süre içerisinde bu işlemcileri piyasada göreceğimizi düşünüyorum.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir