Google, Daydream Sanal Gerçeklik Gözlüğünü Tanıttı

google-daydream

Google, I/O geliştiriciler konferansında Android N tabanlı çalışacak olan sanal gerçeklik gözlüğü Daydream’i tanıttı.

Android N sürümüne dahil edilen en önemli özelliklerden biri de sanal gerçeklik gözlüğü desteği oldu. Artık yeterli donanıma sahip olan tüm Android cihazlar sanal gerçeklik gözlüğü desteğine kavuşacak.

Google’ın Daydream adını verdiği sanal gerçeklik gözlüğü, bir nevi tüm sanal gerçeklik uygulamalarını bir araya getiriyor. Sistemi çalıştırdığınızda bir menü sizi karşılıyor ve buradan istenilen uygulamaya geçiş yapılabiliyor.

Google’ın daha önce piyasaya sürdüğü Cardboard sanal gerçeklik gözlüğü, kısıtlı özelliklere sahipti. Daydream ise çok daha ayrıntılı özelliklere sahip bir cihaz olacak ve beklendiği üzere her cihazda çalışmayacak. Gerekli donanım özelliklerine sahip olan cihazlar Daydream’i çalıştıracak.

google-daydream-menu

Google, Daydream için YouTube, Fotoğraflar, Google Play Store ve Play Filmler’e özel uygulamalar geliştirdi. Tüm bu uygulamalar sanal gerçeklik desteğiyle kullanılabilecek gibi görünüyor.

Google dışında Ubisoft ve Electronic Arts’ın da üzerinde çalıştığı bu sistem, Android tabanlı sanal gerçeklik deneyimi sunuyor.

Google’ın yeni sanal gerçeklik gözlüğü Daydream hakkında çok fazla bilgi verilmese de, başlık ve kontrolcünün çizim görseli paylaşıldı.  Daydream ile uyumlu olacak akıllı telefon ve diğer kontrol cihazlarının sonbaharda satışa çıkacağı da belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir